pranie tenisiek
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Ako správne vyprať tenisky, aby sa nepoškodili?

Dnes nepoužívame tenisky ako kedysi – len na šport a cvičenie, ale sú často našou každodennou obuvou. To znamená nielen to, že si musíme vyberať pohodlné modely, ktoré čosi vydržia, ale tiež sa starať o ich údržbu. Našťastie, mnohé tenisky sa dajú v podstatne jednoducho vyčistiť a môžu vyzerať ako nové. Ako na to, aby sme ich nepoškodili?

Galéria

pranie tenisiek
ručné pranie tenisiek
pranie tenisiek
sušenie tenisiek
ručné pranie tenisiek

Nie je žiadnym prekvapením, že čím viac obuv používame, tým je opotrebovanejšia a žiaľ, sústreďujú sa na nej i v nej rôzne nečistoty. Určite mnohí z vás už vyskúšali tenisky hodiť aj do práčky. Ak ste použili jemné alebo ručné pranie, mohli ste sa tešiť z pozitívneho efektu, ale to záleží aj od kvality tenisiek. Intenzívnejšie pranie však môže znamenať zničenie tenisiek, odlepenie alebo nalomenie podrážky a rôzne ďalšie poškodenia.

Čo treba vedieť, ak chcete oprať tenisky v práčke?

V prvom rade treba vedieť, že nie všetky tenisky sú pripravené na to, aby prežili cyklus plákania a žmýkania. Väčšina výrobcov obuvi neodporúča prať tenisky v práčke, pretože niektoré čistiace prostriedky a premiešavanie v bubne práčky môžu spôsobiť poškodenie. Najčastejšie ide o rozpustenie lepidla a odlepenie alebo poškodenie častí podrážky.

pranie tenisiek
Zdroj: istock.com

Ako zistiť, či sú vaše tenisky dostatočne pevné na to, aby vydržali otáčky v práčke? Prečítajte si pokyny na starostlivosť o tenisky na webovej stránke výrobcu. Ďalšou možnosťou je zvoliť najjemnejšie žmýkanie.

Ako vyprať tenisky v práčke, aby vyzerali ako nové?

  • Najskôr odstráňte všetky pevné a zatvrdnuté nečistoty, a to aj z podrážky. Najlepší spôsob je najskôr tenisky nasucho vyčistiť kefou, špeciálne, ak ide o plátenné. Predídete zažraniu špiny hlbšie do textílie počas prania. Na zaschnutú špinu môžete použiť aj zubnú kefku a nakoniec tenisky oklepať o seba navzájom podrážkami.
  • Vyberte šnúrky a vložky z tenisiek. Vložte ich do sieťovaného vrecúška na pranie jemnej bielizne operte s bežnou bielizňou. Takto zostanú všetky časti tenisiek pohromade a šnúrky nebudú pri praní robiť nekontrolovanú neplechu, ako keby ste ich nechali na teniskách. Navyše, tak by sa ani dobre nevyprali.
  • Na pranie tenisiek vždy používajte jemný cyklus so studenou vodou a jemným čistiacim prostriedkom na bielizeň.

Ako vyprať tenisky ručne?

Ručné čistenie špinavých tenisiek je najbezpečnejšia možnosť. Vyčistíte ich za 10-15 minút, čo rozhodne nie je žiadna veľká časová investícia. Prvé dva kroky sú rovnaké, ako keby ste ich prali v práčke. Potom:

  • Pomocou mäkkej handričky alebo zubnej kefky vydrhnite tenisky jemným čistiacim prostriedkom na bielizeň a opláchnite studenou vodou. Plátenné tenisky dôsledne preplákajte, aby sa čistiaci roztok dôkladne vypláchol. Tenisky nežmýkajte silou, len jemne vytlačte vodu a nechajte ich vyschnúť na rovnom povrchu, na vzduchu. Radiátor nie je ideálnou voľbou na sušenie, pretože vysokou teplotou môže poškodiť materiály, z ktorých sú tenisky. Tenisky môžete sušiť na parapete alebo nepriamo pri radiátoroch, kde už nie je sálavé teplo.
ručné pranie tenisiek
Zdroj: istock.com

Náš tip: Nepoužívajte bielidlo

Ak máte pôvodne biele tenisky a chcete, aby sa im belosť prinavrátila, nepoužívajte bielidlo. Lepšie je použiť roztok sódy bikarbóny: zmiešajte rovnaké diely sódy bikarbóny, octu a horúcej vody a nanášajte kefkou na topánku.

Najlepší spôsob sušenia tenisiek

Nikdy nedávajte tenisky sušiť do sušičky. Mokré topánky vyplňte bielymi papierovými utierkami, ktoré im pomôžu udržať si tvar. Nasiaknuté utierky vyberte a tenisky nechajte voľne vyschnúť – nevystavujte ich priamemu slnečnému žiareniu. Až keď budú úplne suché, vložte do nich vypraté a vysušené vložky a šnúrky. A môžete nosiť – ako nové!

sušenie tenisiek
Zdroj: istock.com

Zapáchajú aj po praní?

Ak vaše tenisky aj po vypratí stále zapáchajú, použite dezodorant na topánky. Druhou možnosťou je hojne natrieť vnútro tenisiek sódou bikarbónou a nechať cez noc pôsobiť.

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje