Ako ochrániť drevo pred hnilobou?
Galéria (8) Zdroj: shutterstock.com

DREVO FOREVER! Ochráňte drevo pred hnilobou

Problémom ochrany dreva pred hnilobou sa určite zaoberal nejeden domáci majster (dúfajme, že profíci vedia, ako na to) a pokiaľ nie, tak je super, že práve číta tento článok.

Po stáročia tesári a stavitelia skúmali metódy konzervácie dreva, spôsoby, ako drevo – stavebný materiál – ochrániť pred hnilobou. Najvypuklejším sa tento problém stáva ak je drevo v exteriéri, kde naňho pôsobia vplyvy počasia, a pokiaľ je ešte aj v kontakte so zemou alebo nebodaj v nej, je to požiar, ktorý treba uhasiť pred jeho vypuknutím. Mnohé historické techniky konzervovania sme zanechali, pretože technický pokrok priniesol nové možnosti a procesy, niektoré obstáli v skúške času pre svoju výnimočnosť, dostupnosť alebo jednoducho zľudoveli.

Opaľovanie dreva

Technika konzervovania dreva opaľovaním – Yakisugi sa spopularizovala v 18. storočí v Japonsku. Dnes sa tento proces opäť stáva obľúbeným, aj keď skôr kvôli vizuálnej stránke. Technika pozostáva z troch základných krokov:

  1. Spálenie prevažne celulózového povrchu reziva. V tejto vrstve môžu rásť huby, prípadne sa tam môže ukrývať drevokazný hmyz.
  2. Kefou sa odstráni zuhoľnatená celulózová vrstva a zostáva pevnejšia, trvanlivejšia a odolnejšia lignínová vrstva. Zuhoľnatený povrch má vodoodolné a ohňovzdorné vlastnosti a pôsobí ako štít voči nepriaznivému počasiu, slnku, škodcom či hnilobe.
  3. Nakoniec sa aplikuje prírodný olejový náter. Ten zlepšuje vodoodpudivosť dreva a zvyšuje jeho životnosť. V interiéri odporúčame Dekoračný ľanový olej a v exteriéri Tungový olej oba od Naturalis Oils.
Technika konzervovania dreva opaľovaním.
Technika konzervovania dreva opaľovaním. | Zdroj: shutterstock.com

Dechtovanie

Borovicový decht je prírodný produkt, ktorý sa získava pálením smolných častí borovice. Tento staroveký spôsob konzervovania dreva sa používal už pred viac ako 7000 rokmi. Jeho asi najslávnejším predstaviteľom je Štokholmský alebo Švédsky borovicový decht napríklad Stockholmer TEER od firmy LACQ. V podstate ide o využitie prirodzených ochranných prvkov, ktorými samotný strom bojuje proti napadnutiu plesňami, hubami a hnilobou. Chráni drevené prvky ako fasády, strechy, paluby, ploty a dokonca aj drevo pod úrovňou terénu.

Ochrana dreva lodných konštrukcií
Borovicový decht výborne chráni aj drevené lodné konštrukcie. | Zdroj: shutterstock.com

Použitý motorový olej

Je to osvedčená a lacná možnosť ako konzervovať drevo (ale aj iné materiály), hlavne, ak toho potrebujete natrieť veľa. Olej stabilizuje drevo a v podstate zabráni vzniku hnilobného procesu. ALE! Použitý motorový olej obsahuje rôzne škodlivé chemikálie a kontaminanty, ako sú ťažké kovy a karcinogénne látky, ktoré sa môžu vylúhovať do životného prostredia a predstavovať zdravotné riziká.

Použitý motorový olej
Použitý motorový olej sa často využíva na konzerváciu dreva. | Zdroj: shutterstock.com

Kreozot – uhoľný decht

Táto toxická chemikália je známa pre jej použitie na drevených železničných podvaloch, stĺpoch elektrického vedenia či plotových koloch (vydržia naozaj dlho) a nanešťastie aj pre jej využitie v záhradnej architektúre.

#Zabudnite na železničné podvaly

Železničné podvaly natierané uhoľným dechtom - kreozotom.
Železničné podvaly natierané uhoľným dechtom – kreozotom. | Zdroj: shutterstock.com

Všetky tieto techniky sú účinné, no niektoré sú náročné na čas a vyžadujú určitý fortieľ, iné nie sú zdravé pre človeka ani zem. Existujú však aj nenáročné a zároveň bezpečné a ekologickejšie alternatívy. Tie sa špecializujú na ochranu dreva pred živlami, rozkladom a škodcami bez negatívnych environmentálnych a zdravotných dôsledkov. Špeciálny náter na drevo Bielzenzwart od holandského výrobcu Koopmans v sebe spája všetko potrebné na ochranu do zeme ponoreného dreva pred prenikaním vlhkosti, plesňami, biologickou koróziou a hnilobou. Zároveň sa jednoducho aplikuje a je absolútne bezpečný pre životné prostredie. Pokiaľ ním ochránite vyvýšený záhon nemusíte sa báť o vašu úrodu či dážďovky.

Vyvýšené záhony vyrobené z dreva
Vyvýšené záhony vyrobené z dreva je dôležité chrániť, aby vydržali čo najdlhšie. | Zdroj: shutterstock.com

Doprajte si oddych a ochranu nechajte na Koopmans.
…nájdete v každej dobrej RENOJAVE!

Koopmans Bielzenzwart
Koopmans Bielzenzwart | Zdroj: RENOJAVA

Zdroj: PR článok RENOJAVA s.r.o.

Galéria

Ako ochrániť drevo pred hnilobou?
Technika konzervovania dreva opaľovaním.
Ochrana dreva lodných konštrukcií
Použitý motorový olej
Železničné podvaly natierané uhoľným dechtom - kreozotom.
Vyvýšené záhony vyrobené z dreva
Koopmans Bielzenzwart

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.