Šikovné triky, ktoré oceníte! Takto udržíte kúpeľňu voňavú a bez zápachu
Podmienky, ktoré panujú v kúpeľni, by sme zrejme nenašli v žiadnej inej časti interiéru. V menšom priestore panuje vyššia vlhkosť a výraznejšie striedanie teplôt. Nečudo, že práve v kúpeľni je náročné udržať sviežu arómu, ktoré by potešila čuchové bunky. Dobrou správou je, že existuje niekoľko šikovných trikov, ako mať kúpeľňu voňavú a v reprezentatívnom stave aj v prípade nečakanej návštevy.
Pravidelné čistenie kritických miest
Bez čistenia to v kúpeľni jednoducho nejde. Ide o najlepší spôsob, ako zabezpečiť, že sa žiadne miesto nestane zdrojom zápachu. Veľkú pozornosť si zaslúži najmä okolie toalety, sprchy a umývadla, pri ktorých je väčší predpoklad na hromadenie nežiaducej vlhkosti. Rýchle umytie týchto plôch zaberie iba krátky čas.
Každodenné vetranie
Ak máte v kúpeľni okno, nechajte ho každý deň dvakrát otvorené aspoň na 10 – 15 minút, respektíve vyvetrajte od pár kúpeľňu vždy po kúpaní/sprche. Teplota a vlhkosť sa v kúpeľni sa môžu zvyšovať aj pri používaní práčky a sušičky. Kúpeľne bez okna sú na tom s elimináciou vlhkosti o čosi horšie. V takom prípade je veľmi dôležitý výkonný kúpeľňový ventilátor so spätnou klapkou, ktorá zabraňuje odsatému vzduchu v návrate späť do miestnosti.
Sušenie vlhkých uterákov a kúpeľňových predložiek
Mokré uteráky a mokré predložky sú nehygienické a smrdia. O tom nie sú žiadne pochybnosti. Okrem vlhkosti sa v nich hromadí prach, odumreté kožné bunky a kožný maz, čo spôsobuje ich postupné znečistenie a nepríjemnú arómu. Neexistuje jednotný návod, ako často prať kúpeľňové uteráky a osušky. Určite by však nikdy nemali zotrvávať v kúpeľni v mokrom stave. Zhoršuje sa tým ich kvalita, životnosť a z kúpeľne sa šíri pach zatuchliny.
Kontrola práčky a odtokov
Zdrojom nepríjemných vôní v kúpeľni môže byť tiež práčka. Medzi najkritickejšie miesta patrí zásobník na pracie prostriedky, tesnenie okolo bubna, odtoková hadica, ktorá voľne ústi do umývadla/vane alebo vnútorné útroby práčky, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Ak podozrievate práčku ako hlavného vinníka, pozrite sa, ako sa zápachu z práčky zbaviť. Nezabudnite skontrolovať a vyčistiť aj umývadlový a vaňový sifón. Patria k miestam, kde sa hromadí množstvo vlasov, chlpov a mazľavej hmoty.
Vonné vrecká medzi osušky
V obchodoch sú dostupné osviežovače do kúpeľne v rôznych formách. Často ide o syntetické vône, ktoré nepríjemný zápach iba dočasne zamaskujú a potlačia. Neriešia príčinu zápachu a vo veľkom množstve môžu mať negatívny vplyv na zdravie (bolesti hlavy, podráždenie slizníc). Aj z toho dôvodu je pri starostlivosti o priestor kúpeľne najdôležitejšie eliminovať zdroje zápachu a až následne sa zamerať na spôsoby, ako prirodzeným spôsobom dostať do kúpeľne vôňu, ktorá poteší zmysly. Jedným z praktických spôsobov sú prírodné vonné vrecká s obsahom aromatických sušených byliniek. Umiestniť sa dajú kdekoľvek – voľne na poličky, do skriniek či medzi zložené osušky.
Difuzér s esenciálnymi olejmi
Jednoduchý aróma difuzér spestrí každú časť interiéru. Do kúpeľne je vhodný napríklad tyčinkový difuzér, ktorý funguje prirodzene – bez napojenia do elektrickej siete a bez vytvárania vodnej pary. Príjemný efekt navodia napríklad éterické oleje citrón, mäta, ruža, pomaranč, či santalové drevo.
Vôňa do vnútra toaletného papiera
Malý trik s veľkým výsledkom! Ak máte po ruke svoju obľúbenú vôňu alebo ampulku s éterickým olejom, naneste niekoľko kvapiek do vnútra rolky toaletného papiera. Minimálne okolo záchoda bude na istý čas príjemná vôňa. Po vyprchaní ju jednoducho aplikujete znovu.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre