Rozmrazovanie mrazničky
Zdroj: shutterstock.com

Praktický postup, ako rozmraziť mrazničku bez veľkej námahy a dlhého čakania

Odmrazovanie mrazničky nie je činnosť, ktorá by patrila k obľúbeným. Z času na čas ju však treba vykonať, aby mohla mraznička fungovať tak, ako sa od nej očakáva. Je totiž v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke a akékoľvek nedostatky môžu ohroziť jej životnosť a vám v nemalej miere navýšiť i účty za elektrickú energiu. Pozrite si nasledujúce praktické tipy, ako rozmraziť mrazničku a dostať ju naspäť do ideálneho stavu.

Prečo je dôležité odstraňovať námrazu v mrazničke?

Od mrazničky očakávame, že zvládne zamraziť vložené potraviny na stanovenú mínusovú teplotu (najčastejšie na – 18 °C). Pri vkladaní sú potraviny zvyčajne izbovej teploty alebo sa do mrazničky presúvajú po ochladení v chladničke. Tak či onak, bezprostredne po vložení interaguje teplota v mrazničke s teplotou potravín a uvoľňuje sa vlhkosť, ktorá sa postupne zachytáva na stenách mrazničky a vzniká námraza. Niekedy k vytvoreniu námrazy prispieva i časté otváranie mrazničky alebo porušenie tesnenia na dverách mrazničky.

Rozmrazovanie mrazničky
Zdroj: shutterstock.com
  • Prítomnosť námrazy sťažuje chod samotnej mrazničky. Spotreba energie je vyššia, ako v stave bez námrazy. To sa celoročne negatívne prejaví aj na rastúcich účtoch za elektrinu, keďže ide o spotrebič, ktorý je nonstop v prevádzke.
  • Námraza na stenách mrazničky zhoršuje manipuláciu s odkladacími priestormi. Zásuvky a boxy je čoraz ťažšie dostať na miesto a vyvinutím veľkej sily pri zatláčaní môžete dokonca mrazničku aj vážne poškodiť (napríklad prasknutý box, preliačená stena).
  • Samotná námraza nefunguje ako izolant. Paradoxne znižuje schopnosť mrazničky mraziť vložené potraviny. Energiu totiž spotrebúva na vrstvu námrazy a potraviny sa podstatne dlhšie zmrazujú.

Ako spoznať, že dvere na mrazničke nedoliehajú dokonale? Zamerajte sa na vrstvu námrazy na stenách. Ak je niekde viditeľne hrubšia, môže to znamenať, že práve na tej strane chladný vzduch z mrazničky uniká.

Ako často mrazničku rozmrazovať? Ide o činnosť, ktorú zvyčajne treba vykonať párkrát ročne, vždy je však lepšie riadiť sa hrúbkou námrazy a podľa toho individuálne prispôsobiť aj údržbu mrazničky.

Rozmrazovanie mrazničky
Zdroj: shutterstock.com

Pomôcky na rozmrazenie mrazničky

Budeme potrebovať:

  • staré handry alebo uteráky
  • plastovú škrabku alebo drevenú obracačku
  • hrniec
  • teplú vodu
  • lavór/vedro
  • prepravku/chladiacu tašku na obsah mrazničky
  • saponát na riad alebo ocot
Rozmrazovanie mrazničky
Zdroj: shutterstock.com

Jednoduchý postup, ako rozmraziť mrazničku

  1. Mrazničku odpojíme z elektrickej siete.
  2. V hrnci začneme ohrievať vodu.
  3. Kým sa voda zohrieva, vyberieme obsah mrazničky. Uskladnené zamrznuté potraviny poukladáme do prepravky, chladiacej tašky či boxu. Odložíme ich na najchladnejšie miesto v domácnosti (do komory, na balkón, …).
  4. Zásuvky a boxy vyberieme a dáme napríklad do sprchy alebo vane. Budú tiež potrebovať očistenie.
  5. Okolo mrazničky rozložíme staré uteráky a do mrazničky na dno dáme niekoľko starých utierok, ktoré budú sať vodu.
  6. Na utierky v mrazničke položíme hrniec s teplou vodou (nie horúcou) a mrazničku zatvoríme na niekoľko minút. Teplo z vody sa postará o pomerne rýchly odmäk námrazy. Pozor, teplou ani horúcou vodou nepolievať steny mrazničky!
  7. Pomocou plastovej škrabky alebo drevenej obracačky opatrne stiahneme celé vrstvy námrazy. Nebude potrebná žiadna veľká sila. Použitie nožov, iných ostrých predmetov a silného tlaku je úplne nevhodné.
  8. Kusy námrazy odložíme do vedra/lavóru a prebytočnú vodu poutierame.
  9. Akonáhle je námraza preč, pustíme sa do čistenia stien mrazničky. Výborne poslúži teplá saponátová voda, ešte lepšiu službu urobí teplá voda s obyčajným octom. Vyčistíme aj boxy a vysušené ich vrátime do mrazničky.
  10. Mrazničku zapojíme do zásuvky, necháme aspoň 2 hodiny zachladzovať a naspäť do nej poukladáme potraviny.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.