opravujeme starozitny nabytok
Galéria (12)

Opravujeme starožitný nábytok

Často sa stretávame s problémom, ako opraviť starožitný nábytok. Väčšinou je značne poškodený, napadnutý červotočom a na prvý pohľad pre laika neopraviteľný. Netreba sa však zľaknúť jeho zlého stavu. Určite má v sebe veľké čaro, ktoré je nenapodobiteľné a zaslúži si preto, aby sme mu venovali niekoľko hodín renovácie.

Galéria

02 krajnak sirenie big image
03 krajnak politura big image
05 dyha flaky big image
04 krajnak politura big image
07 vlozenie dyhy big image
08 zazehlenie dyhy big image
09 vyplnenie praskliny big image
Ako postupovať pri reštaurovaní
Vychádzajme zo starej pravdy, že všetko sa dá opraviť. Treba iba vlastniť pekný kus, mať chuť, chcieť a vedieť ho opraviť. Keďže predpokladáme, že nejaký ten starožitný nábytok už doma máte a chcete si ho aj zreštaurovať, skúste sa riadiť podľa niekoľkých odborných rád…

Červotoč
Zameriame sa najmä na ľudový nábytok, ktorý nájdeme azda na každej povale domu na dedine. Či je to už malá komoda, truhlica, stôl, stolička, kolíska, alebo rôzne drevené bytové doplnky, ako sú korýtko, maselnica či kvetináč, všetky tieto kusy mávajú jeden spoločný problém. Je ním červotoč. Ako sa ho zbaviť? Povrchový náter červostopom ani injektáž do dierok nám nepomôžu. Za tie roky má už červotoč vytvorených množstvo chodbičiek v celom drevenom korpuse a spomenutá prevencia je účinná iba pri napadnutom novom dreve. Dvadsať rokov odborných skúseností hovorí v prospech dvoch stopercentne účinných postupov, ktoré nad červotočom zvíťazia.

Ak je dyha poškodená, musíme ju vymeniť. Miesto obrežeme do geometrického tvaru a vlepíme tam nový kus tak, aby sa zhodoval smer drevokresby. Nalepenú dyhu zabrúsime, čím vyhladíme okraje vložky. Nakoniec povrch natrieme šelakovou politúrou.

Lúhovanie
Najideálnejšie je intenzívne vylúhovanie nábytku v kadi s roztokom lúhu, a to tak, že sa kus úplne ponorí pod hladinu. Keď už na hladinu nevystupujú žiadne bublinky, je to informácia, že chemikália vošla do všetkých chodbičiek v dreve a ukončila v ňom každý nechcený život. Táto metóda sa roky využíva napríklad v Nemecku a je zárukou, že ani po niekoľkých rokoch vylúhovaný nábytok červotoč nenapadne. Výhodou lúhovania je aj skutočnosť, že starý náter sa vplyvom tejto chemikálie rozpustí natoľko, že po ostriekaní vodou ostáva drevo čisté, bez škvŕn a s typickým matným odtieňom. Stačí ho iba nechať voľne vysušiť, pretmeliť dierky po červotočoch tmelom v príslušnom odtieni dreva, prípadne urobiť drobné stolárske opravy. Zhruba po dvoch dňoch je potrebné lúhovaný nábytok natrieť čistým octom, aby sa z povrchu dreva vyparila prípadná vykryštalizovaná sóda (lúh je totiž hydroxid sodný) a nábytok môžeme ďalej povrchovo upravovať voskovaním alebo lakovaním. Postupy práce nám poskytnú odborní predavači pri kúpe voskov v reštaurátorských potrebách.

Pravdaže, nie každý má doma bazén s lúhom. V malom to môžeme urobiť aj nasledovným spôsobom: hydroxid sodný je bežne dostať v drogérii. Ak potrebujeme reštaurovať napríklad červotočom napadnutý stôl, musíme rozpustiť lúh do štyroch nádob a do každej vložiť jednu nohu stola. Po 24 hodinách sa drevo cez nohy „napije“ a nasiakne aj celé telo stola. Vrchnú dosku odporúčame natrieť lúhom zhora, a to niekoľkokrát. Efekt by mal byť ten istý ako pri celkovom ponorení nábytku do roztoku. Postup je však časovo náročnejší. Starý náter odstránime opakovaným natieraním lúhom alebo aj odstraňovačom starých náterov na drevo. Po vyschnutí pokračujeme stolárskymi zásahmi, ktoré sú štandardné ako pri iných prácach s drevom.

Zaplynovanie
Druhý spôsob zničenia červotoča používame pri dyhovanom nábytku alebo pri vzácnejších zlátených artefaktoch. Lúhovaním by sa totiž dyha zničila, odula, odlepila a u niektorých drevín aj sčernela. V tomto prípade používame teda zaplyňovanie. Do špeciálne upraveného boxu vložíme nábytok, zapálime niekoľko sírových knôtov (bežne ich používajú včelári na sírenie úľov) a box vzduchotesne, na 4 až 6 hodín, uzavrieme. Sírením sme usmrtili všetko živé, čo v dreve bolo. Neusmrtené však zostali zakuklené larvy červotoča, a preto je potrebné tento postup približne o tri mesiace zopakovať. Za ten čas postavíme vysírený nábytok na podložku z tmavého papiera. O tri mesiace uvidíme na podložke prvé stopy dreveného prášku, čo nám oznámi, že v dreve je opäť život novej generácie. Sírenie musíme zopakovať a až po ňom môžeme pokračovať v drevárskych prácach.

Ak na zaplynovanie nemáme špeciálny box, poslúži nám ako náhrada aj fólia, do ktorej nábytok obalíme a na podlahe ju po obvode vzduchotesne utesníme. V tomto prípade odporúčame používať masku s filtrom, alebo jednoducho síriť na voľnom priestranstve.

Zaplynovanie vo fólii môžeme aplikovať aj pri starých trámoch na povalách, či pri drevenej podlahe, ktorá sa nedá demontovať. Treba iba dodržať utesnenie krycej fólie, aby koncentrácia plynu bola čo najvyššia, a neunikal tak mimo objektu.
 
Stolárske práce na opravu dyhovaných starožitných nábytkov sú podobné ako pri novodobých. Dyhy najprv doplníme nalepením v smere drevokresby, nasleduje prebrúsenie povrchu a potom nanášanie šelakovej politúry. Tá sa dá v súčasnosti kúpiť aj v tekutom stave, a to v reštaurátorských potrebách. Pri nanášaní treba dodržiavať postup presne podľa návodu a naniesť minimálne päť vrstiev s 24-hodinovými prestávkami. Potom je povrch medovo lesklý a jeho lesk sa mení v závislosti od uhla pohľadu a dopadu svetla.

Nábytok môže mať aj nerovné plochy, preto basreliéfy a karyatídy (plastové rezbárske ozdoby) prešelakujeme štetcom viacerými ťahmi v smere drevokresby, až kým nedosiahneme medový efekt.

Stáva sa, že dyha nie je prasknutá, iba vypuklá. Dané miesto naparíme naparovacou žehličkou do takej miery, až sa roztopí glej pod povrchovou dyhou. Potom dyhu pritlačíme a spoj upevníme až do vychladnutia a zlepenia s podkladom. Napokon miesto prebrúsime a našelakujeme.
Ak sa dyha časom roztiahla a vytvorila prasklinu, vyrobíme si hustejší šelak a do praskliny nanesieme niekoľko vrstiev materiálu, až bude vystupovať nad okolitý povrch. Následne miesto prebrúsime do roviny a jemne prešelakujeme.
Pri všetkých renováciách dyhovaného nábytku je potrebné opravované miesto zafixovať stlačením na niekoľko hodín. Až potom ho môžeme brúsiť a natrieť šelakovou politúrou.

Niekoľko rád
– Pri rôznych štýloch nábytku nesmieme pomiešať dobové kovania. Odborník podľa nich dokáže odhaliť amatérske reštaurovanie a neznalosť dobových štýlov. Dobové kovania sa dajú objednať cez poradenskú službu na internete.

– To isté platí o nožičkách a reliéfových ozdobách nábytku. Ak si ich nedokážete vysústružiť sami, odporúčame si ich radšej objednať a na nábytok „načapovať“ (prichytiť čapovým spojom). Práve preto je reštaurovanie starožitností činnosť pomerne zdĺhavá, lebo jednotlivé komponenty nie sú vždy poruke.

– Skôr, než sa pustíte do samotnej opravy starožitného nábytku, treba si zohnať fotografické vyobrazenie artefaktu, aby ste vedeli, ako v skutočnosti vyzeral. Aj táto služba je poskytovaná v rámci poradenstva na www.eantik.sk bezplatne, spolu s konečným znaleckým ocenením výsledku vašej práce.

– Veľmi dobrým pomocníkom pre jednotlivé reštaurátorské postupy je kniha „Starožitnosti – ošetrovanie a opravy“, podľa ktorej dokáže reštaurovať na slušnej úrovni každý schopnejší domáci majster. Rozpísanie podrobného pracovného postupu každej opravy či reštaurovania nábytku by si vyžiadalo veľmi široký priestor.

– Pri potrebe reštaurovať starožitné výtvarné diela neodporúčame robiť žiadny „vlastný reštaurátorský zásah“. Dielo treba rozhodne zveriť do rúk kompetentného odborníka.

Text: JUDr. Jaroslav Krajňák
Foto: archív autora

  1. Alexandra Cakyova says:

    Dobry den…tento clanok ma velmi zaujal a inspiroval. Mam po starych rodicoch drevenu skrinu, kroru chcem zreparovat, opravit. Kedze nemam skusenosti a nikoho nepoznam kto by mi poradil, tak hladam rady na internete.

    Dalo by sa spojit s Panom Krajnakom a opytat sa na nejake detaily?
    Velmi pekne dakujem: sashacaky@gmail.com

  2. amoo says:

    priatelia akým prípravkom sa ošetruje fladrovaný náter starej komody

  3. mária says:

    poradte mi ako ošetrím starý drevený nábytok(spáľňu),je vysoký lak a ten je hlboko popraskaný

  4. Michaela Meszarosova says:

    Dobry den vedeli by ste aj k nam prist zrestaurovat stol polozila som na starozitny stol teplu misku a zostal tam nepekny flak ako to odstranim?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.