9 kozubových inšpirácií

9 kozubových inšpirácií

Jar je tu a s ňou aj výlety, víkendy na chate či v záhrade rodinného domu spojené s grilovaním. Prinášame vám niekoľko tipov z rôznych miest na to, ako si môžete upraviť priestory vhodné na relax a posedenie s priateľmi. Určite sa vám zapáčia.

Dvorček s pecou na pizzu a ohniskom

Luxusné posedenie pri večernom súmraku poskytuje tento taliansky dvorček obložený rôznymi druhmi štiepaného kameňa. Pec na pizzu umožňuje aj pečenie spôsobom, akým ju na grile nepripravíte. Gril však ľahko vytvoríte prekrytím ohniska roštom.

Ohnisko na terase luxusnej rezidencie

Takto si môže večer odpočinúť pri ohníku majiteľ luxusnej vily v kalifornskom Palm Springs. Okrem plynového ohniska – grilu – nájdete na terase aj palmy, čalúnený záhradný nábytok, fontánu a plavecký bazénik.

Strešná terasa s plynovým grilom

Aj bytové domy poskytujú možnosť, ako si ugrilovať dobré jedlo. Kto má väčší balkón alebo terasu, môže si naň umiestniť pohodlné sedenie s plynovým grilom. Tak, ako v mexickom letovisku na polostrove Yucatán.

Kozub vedľa prírodného altánka

Ekologické myslenie zamerané na pobyt v čisto prírodnom prostredí bez chémie inšpirovalo majiteľa tejto anglickej záhrady. Vedľa dreveného altánka so zelenou strechou pri pokojnom jazierku je poruke aj kozub s grilom. Relax tak môže byť úplne dokonalý.

dobrá rada

V menšej záhrade
Vhodné a obľúbené sú rohové a stenové obojstranné kozuby, ktoré spájajú vnútorný a vonkajší kozub do jedného telesa s dvoma nezávislými ohniskami. Najlepšie je zakomponovať kozub priamo do steny domu, vyhnete sa tak začadenej fasáde a aj problémom so stavbou druhého komína.

Kozub sgrilom na terase pri bazéne

Pohodlné a čisté – spojenie domu a bazéna cez malú odpočinkovú terasu či verandu. Okrem toho, že v peci si možno upiecť pizzu a chlieb, poskytuje kozub s grilom ďalšie možnosti na prípravu chutných pokrmov. Brazílska predmestská štvrť.

Široká veranda s barbecue

Moderné španielske panské sídlo v starobylom štýle má aj prístavbu s masívnym grilom a pohodlným záhradným nábytkom. Všetko je zatienené korunami stromov, aby sa zabránilo prehrievaniu v horúcich letných dňoch – ideálne miestečko aj na popoludňajšiu siestu. Kombinácia napodobeniny prírodného kameňa a pravej tehly.

Plechový prenosný gril

Postavíte ho hoci aj doprostred záhrady a okolo neho si môžete urobiť párty či detský karneval, ako sú zvyknutí Švédi. Vďaka plechovej konštrukcii je ľahký. Vysoký komín s dobrým ťahom nazačadí blízke okolie. Môžete v ňom spaľovať palivové drevo, grilovacie uhlie alebo brikety.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestedobrá rada

Výber vhodného miesta
Pri výbere vhodného miesta na postavenie kozuba nezabúdajte, že priestor by mal vyhovovať požiadavkám na obsluhu aj prípravu jedál. Pracovná plocha by mala byť vo výške ohniska (približne 80 cm). Rovnako dôležité ako dostatok priestoru sú aj nekĺzavé a bezpečné povrchy, ktorým nebude prekážať kvapnutá mastnota.

Kozub v kúte záhrady

Postaviť nenáročnú stavbu prispôsobenú na grilovanie zvládne hociktorý šikovnejší domáci majster. Poľský majiteľ ukázal, že vie ideálne využiť domáce zdroje stavebného materiálu – veľké okruhliaky. Farebne ich vhodne dopĺňa ostro pálená tehla a múrik, ktorý po prekrytí doskou slúži ako lavica na sedenie.

Kamenný kozub pri chalupe

Voľne stojaci kozub s grilom a udiarničkou nájdete v rumunských horách. Veľká svojpomocne zhotovená stavba z prírodného kameňa dala asi majiteľovi poriadne zabrať, ale výsledok stojí zato, možno v nej ugrilovať aj prasa. Vidiecky dojem umocňujú aj doplnky. Zastrešenie (z korýtkovej škridly) predlžuje životnosť celej stavby.

Môže sa zísť

Plynový gril

Gril Vanilla je obľúbený pre priaznivý pomer medzi cenou a kvalitou. Gril umožňuje grilovanie až pre 12 osôb, keďže má tri výkonné horáky. Vďaka systémom TurboHeating ušetrí oproti bežným grilom až 20 % plynu. Je vybavený jednou postrannou platničkou s piezoelektrickým zapaľovaním.
CENA 275 €, www.mountfield.sk

Krémová injektáž

Produkt weber.tec 946 je vhodný najmä na dodatočnú izoláciu pri použití beztlakovej injektáže, aplikuje sa do pripravených vyvŕtaných otvorov v múre. Injekčná pasta na báze silanu sa dodáva pripravená na priame použitie. Na zaizolovanie je pri práci potrebná len weber.sys tlaková pištoľ, čím odpadajú ďalšie náklady na injektážne čerpadlá, pakre a podobné zariadenia. Krémová injektáž weber.tec 946 je vhodná na sanáciu bežného muriva (aj z dierovaných tehál) so stupňom vlhkosti až do 95 %. Pastová konzistencia zabraňuje v dutých miestach nekontrolovateľnému odtekaniu a vytvára spoľahlivú a bezpečnú clonu proti kapilárne vzlínajúcej vlhkosti. Je ideálnym riešením, ako predísť vzlínajúcej vlhkosti v pivniciach, starších domoch, garážach a podobne. Balenie 600 ml, monoporcia.
www.weber-terranova.sk

Text: Stanislav Botur
Foto: thinkstock.com, mountfield.cz
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. všetky inšpirácie sú na govno! Na slovensku su určite veľmi reálne.
    Trapas

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.