Netesnia vám už okná? Treba ich vymeniť

Výmena netesniacich okien
Zdroj: INCON

Ak už okná neplnia svoj účel, treba ich vymeniť. Výmenou starých alebo zle tesniacich okien za nové môžete ušetriť stovky eur ročne. Aj keď okná môžu na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku, nie vždy to tak je.

Aj keď okná od rôznych výrobcov papierovo (certifikátmi) preukazujú rovnaké vlastnosti, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel. Staré alebo nekvalitné okná spôsobujú veľké úniky tepla, krútia sa, majú nevyhovujúce kovanie aj tesnenia, a navyše sú zvyčajne aj zle namontované. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj viac ako polovica tepla. Ak teraz vymeníte okná za okná INCON, výrobca vám garantuje až 30 % úspory energie za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám INCON zaplatí.

Aby teplo neunikalo von oknom

Staršie okná s dvojsklom, ktoré sú súčasťou mnohých domov a bytov, nemajú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a navyše aj zle tesnia. Vďaka tomu môžete zbytočne prichádzať o cenné teplo. Dôsledkami nekvalitného tesnenia okien je únik tepla, ale aj kondenzácia vodnej pary na oknách. Výsledkom môže byť vysoká vlhkosť, tvorba plesní, či dokonca statické narušenie celej stavby. Problém s nadmerným únikom tepla cez okná sa však niekedy týka aj novostavieb, najmä tých dobre zateplených s menej kvalitnými a nedostatočne tesniacimi oknami. Veľké rozdiely medzi oknami dokáže odhaliť napríklad termokamera. Doma ju však nepotrebujete, pretože netesnosti a horšia kvalita okien sa prejaví ich zarosením.

Rozdiely medzi oknami termokamerou
Termokamera zobrazuje rozdiely medzi jednotlivými oknami rôzneho roku výroby. | Zdroj: INCON

Aké okná si zvoliť?

Nájsť vhodné okná nie je jednoduché. Treba na to dostatok času a s výberom sa neunáhliť.  Čo by dobré okná mali spĺňať? V prvom rade by mali mať vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Čo sa týka zasklenia, samozrejmosťou by malo byť trojsklo a okno musí mať aj kvalitný profil. Dbať treba aj na výber vhodnej montážnej firmy, pretože bez odborne zrealizovanej montáže nebudú ani tie najlepšie okná fungovať.

Okná INCON
Okná INCON sú špičkovej kvality, majú dlhú životnosť, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, kvalitné zasklenie a kovanie. | Zdroj: Dominik Diko

Okná INCON sú špičkovej kvality, majú dlhú životnosť, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, kvalitné zasklenie a kovanie. Navyše sa nerosia. Na nové okná pritom nemusíte dlho čakať, doma ich budete mať už do 2-4 týždňov (v závislosti od zvolenej farby) a výrobca sa postará aj o ich odbornú montáž. Investícia do okien INCON sa vám vráti už od 8 rokov. Komplexnú ponuku okien, vchodových dverí a posuvných systémov z PVC, hliníka aj dreva nájdete pod jednou strechou – garantované priamo výrobcom.

Plastové okná INCON
Plastové okná INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm obsahujú o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrútia a nedajú sa ľahko vypáčiť. | Zdroj: INCON

Konkrétny príklad úspor energie

Rozdiely v úsporách si teraz ukážeme na konkrétnom príklade rodinného domu v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2. „Okná na našom dome z roku 2005 stále slúžili dobre, ale susedia tie svoje postupne začínali meniť. Najskôr sme si hovorili, že ide o zbytočnú investíciu, ale keď nám potom ukázali ich vyúčtovanie za elektrinu a plyn, zmenili sme názor. Dnes sme za to radi, pretože vzhľadom na súčasnú situáciu máme náskok, stavebný aj finančný,“ hovorí majiteľ rodinného domu. Okná si tak dali vymeniť a zvolili si plastové okná INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm a trojsklom. Majitelia výmenou okien dosiahli úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %.

Výmena okien v dome
Majitelia tohto domu si nechali vymeniť okná z roku 2005. S novými oknami značky INCON dosiahli úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %. | Zdroj: INCON

Dotácia na výmenu okien

Ak ste sa tento rok rozhodli pre väčšiu rekonštrukciu domu a  chcete v rámci nej meniť aj okná, môžete v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky požiadať o dotáciu. Ak po obnove domu dosiahnete úsporu energií 30 – 60 %, výška pomoci sa môže vyšplhať na 14 tisíc eur. Ak dôjde k úspore primárnej energie viac ako 60 %, dotácia môže byť vo výške až 19 000 eur.

Viac informácií získate na www.incon.sk.

Zdroj: PR článok INCON, spol. s r.o.