image 28514 25 v1
Galéria (44)

Pekné steny bez malty a maľovania

Hoci je táto novostavba útulne zariadená a zabývaná, nájdu sa zákutia, na dokončenie ktorých nebol nikdy čas. Zimnú záhradu špatí surová priečka. S dekoračnými obkladovými panelmi ich však možno za jediný deň zmeniť na nepoznanie.

Galéria

Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad
Lamelový obklad

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 deň
náklady: 250,14 €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                    250,14 €
(skutočná spotreba)
• podkladové laty 26,40 €
suchý smrek nehobľovaný 40 × 50 × 5 000 mm (2,46 €/ks)
• obkladový materiál 73,68 €
napr. DEOS lamely biely jaseň 7 × 150 × 2 600 (12,28 €/bal.)
• parapetná doska 21 €
laminovaná 20 × 200 × 12 000 (13,29 €/bm)
• dekoratívne lištovanie 18,48 €
rohová lišta 30 × 30 × 1 800 (1,736 €/ks), lišta 10 × 15 × 1 800 (0,672 €/ks)
• kotvenie 8,40 €
kovové príchytky s klinčekmi (1,50 €/100 ks)
natĺkacie rozperky (hmoždinky) 8 × 100 (0,065 €/ks)
• povrchová úprava 2,10 €
napr. Balakryl UNI satin 7,20 €/700 g

Náradie a pomôcky
 kotúčová píla
 priamočiara píla
 trojuholník s prírubou
 skrutkovačka, kladivo
 príklepová vŕtačka
 striekacia pištoľ
napr. WAGNER W 585 E 


       pôvodný stav

PRACOVNÝ POSTUP

1. OSEKÁVANIE
Starým dlátom osekáme zatečený betón všade tam, kde budeme montovať podkladové laty. Plochý hrot s ochotou preniká do jemného porfixu. 

2. ZAHLBOVANIE
Plochým vrtákom vyrobíme do lát zahĺbenia. S priemerom 14 mm vytvoríme priestor na ukrytie hlavičiek a hrotom vyznačíme stred otvorov. 

3. PREVŔTANIE
Vrtákom s priemerom 8 mm prevŕtame laty v celej ich hrúbke. Tým vytvoríme montážne otvory pre zalícovanie natĺkacích hmoždín. 

4. KOTVENIE
Vídiovým hrotom hĺbime otvory do podkladu priamo cez priloženú latu. Osadenie do vodováhy nie je nutné, pracujeme od oka. 

5. ROZPERKY
Natĺkacie rozperky formátu 8 x 100 mm pomáhajú pri rýchlom kotvení, pretože ich môžeme osádzať súčasne s vloženou skrutkou. 

6. NABÍJANIE
Kladivom nabíjame skrutku do úplného pritiahnutia laty k stene. Tam, kde sme zahlbovali priveľmi, si pomáhame skrutkovačom.

7. ROŠT
Skompletizovaný rošt prechádza stenou v štyroch výškových úrovniach s tým, že lemuje všetky stavebné otvory a prekážky. 

8. BALKÓN
Rovnakým spôsobom postupujeme na balkóne. Tu však kotvíme priamo do betónu, takže používame vŕtacie kladivo so zachytávačom prachu.

9. PODKLADANIE
Tam, kde sa nám laty rozchádzajú na spojoch v rovine, ich musíme podložiť utiahnutím. My používame plastové vyrovnávacie klinky. 

10. OSTENIA
Nosný rošt budeme potrebovať aj na špaletách okien a dvier. Na jeho budovanie využijeme odrezky kotvené vždy jednou skrutkou.

11. DOPLNENIE
Miestami sme museli vyrovnať výškové odskoky šambrán. Na tento účel sme si pripravili tenšie laty, ktoré kotvíme klincami s dĺžkou 120 mm. 

12. DRÁŽKOVANIE
Je čas pripraviť drážky na elektroinštaláciu. Kotúčovou pílou s hĺbkovým dorazom vyrobíme dvojicu zárezov na vymedzenie drážky. 

13. VYSEKANIE
Dlátom uberáme hrubé triesky drážkovania. Drevo sa cez vlákna vylamuje s ochotou, práca napreduje rýchlo.

14. UPEVNENIE
Káble upevníme na celej trase pozahýbanými klincami alebo tavným lepidlom. Oba spôsoby sú rovnako rýchle a spoľahlivé. 

15. ODBLANKOVANIE
Konce káblov odblankujeme ostrým nožom. V tejto chvíli nimi môžeme voľne manipulovať bez toho, aby nám prekážali inštalačné škatule. 

16. OSADENIE
Pripravenú kabeláž vyústime do osadenej rozvádzacej skrinky. Postupne pridávame všetky trasy vodičov, ktoré značíme.

17. ZAMERANIE
Obkladovú lamelu zlícujeme so stenou a vyznačíme začiatok výrezu pre rozvádzač. Styčná škára by nemala byť širšia ako 2 mm. 

18. REZANIE
Priamočiarou pílou vyznačenú časť vyrežeme. Pílový plátok s trojuholníkovým zubom nám zaistí čistý rez vtedy, ak vypneme predkmit. 

19. PRÍCHYTKA
Na skryté kotvenie použijeme kovové príchytky. Tie zasunieme do drážky obkladu a priklepneme k hrane pomocou dláta.

20. KOTVENIE
Príchytky upevníme do laty jedným alebo dvomi klinčekmi s hlavičkami správnej veľkosti. Tie sú zvyčajne súčasťou balenia. 

21. PRIKLADANIE
Postupne opiľujeme jednu lamelu za druhou, kým nám pred očami nezačne vyrastať pohľadová plocha. Precíznosť je na mieste. 

22. SKRACOVANIE
Vďaka trojuholníku s prírubou a malej kotúčovej píle je skracovanie panelov rýchle a presné. Tenký kotúč preniká do materiálu rýchlo. 

23. ZROVNÁVANIE
Keďže perá nezatláčame do drážok na doraz, po každom metri si premeriame odstupy, aby sme mali istotu, že sa niektorá zo strán nezužuje. 

24. VYKRUŽOVANIE
Otvory na zásuvky a vypínače vykružujeme priebežne, kým môžeme z bočnej strany pohodlne dočiahnuť na káble pri ich osádzaní. 

25. KOTVENIE
Obyčajné elektroinštalačné škatule vyžadujú kotvenie do steny. Preto vŕtame do steny otvor s priemerom 6 mm vídiovým hrotom. 

26. ROZPERKA
Tentokrát nabíjame do otvoru obyčajnú rozperku pre samorezné skrutky. Nezabudneme ju vopred rozrezať nožom pre zvýšenie pevnosti. 

27. OSÁDANIE
Na škatuli vylomíme otvory a prevlečieme cez ne pripravenú kabeláž. Škatuľu následne osadíme do otvoru a vyrovnáme ju do roviny. 

28. SKRUTKOVANIE
Škatuľu upevníme do rozperky skrutkou. Postupne ju uťahujeme, kým sa čelný lem dokonale nezlícuje s rovinou obkladu.

29. OKNÁ
Odrezkom parapetnej dosky vymeriame líniu okna a obkladové panely dorezávame do zamýšľanej dĺžky. Obklad musí zasahovať pod nos parapetu. 

30. VLHČENIE
Po obložení celého čela navlhčíme spodok ostenia vodou z rozprašovača. Zvýšime tak vlhkosť podkladu pre lepenie parapetu. 

31. LÔŽKO
Polyuretánovou penou vyrobíme lôžko pre parapetnú dosku. Penu nanášame vo forme hada od okraja po okraj v dostatočnej hrúbke. 

32. OSADENIE
Parapetnú dosku osadíme na miesto a rovnomerne zaťažíme. Hoci nehrozí jej pridvihovanie, záťaž zabráni jej posunu pri zretí. 

33. OSTENIA
Lamely obkladu si na mieru nakrátime aj pre obkladanie ostení. Vopred si však vyznačíme línie, kde sú podkladové laty.

34. UPEVNENIE
Keďže nám chýba opora pre kovové úchytky, pomôžeme si pneumatickou klincovačkou. Malé hlavičky kalibru G18 sa v ploche stratia. 

35. DOKONČENIE
Rovnakým spôsobom dokončíme aj „obrámky“ lemujúce balkónové dvere. V rohoch ponechávame milimetrové škáry pre dilatáciu.

36. STROP
Balkónový podhľad riešime rovnakým spôsobom ako steny. Lamely dorezávame presne, aby nám hladko lícovali líniu steny. 

37. SVIETIDLO
Pre svietidlo vyvedieme vodiče, pri ktorých vytvoríme v podklade montážny bod na hák. My sme použili kotvenú latu. 

38. LIŠTOVANIE
Škáry, kde sa stretávajú obklady, obložíme rohovými lištami z masívu. Režeme ich pílou s jemným zubom kus po kuse na mieru. 

39. OSADENIE
Lišty nasucho ukladáme na miesto, aby sme preverili ich lícovanie. Drobné nedostatky opravíme zbrúsením, prípadne skrátením.

40. STRIEKANIE
Aby nám ladili s obkladom, nastriekame ich akrylátovou farbou. Výhodou je, že môžeme ovplyvniť krytie tak, aby presvitala kresba dreva. 

41. UPEVNENIE
Lišty kotvíme na miesto pomocou ihlovačky. Keďže tá používa klince kalibru G23 bez hlavičiek, obklad bude možné v budúcnosti pri údržbe demontovať. 

42. SPOJE
Vnútorná rohová lišta patrí aj na spoj stropu so stenou. Vďaka nej vyzerá obklad celistvo aj v tomto dôležitom detaile. 

43. ZAPOJENIE
V tejto chvíli už hotová práca čaká na elektrikára, aby dokončil elektroinštaláciu pre úplné skompletizovanie diela. 


HOTOVO

AKO TO UROBIŤ

OBKLAD

Temperovanie a vydýchanie obkladu vybaleného z fólie pomôže pri jeho aklimatizácii. Obzvlášť ak sa púšťame do montáže v prostredí, ktoré je inak temperované ako prostredie, z ktorého sme materiál doviezli. Niet nepríjemnejšieho prekvapenia, ako zistiť uprostred práce, že lamely odstúpili a vytvorili iné škáry, ako sme naplánovali pri montáži.

JEMNÉ ZAOBCHÁDZANIE

Dekoratívne panely sú húževnatou výzdobou steny až po ich montáži. Dovtedy s nimi treba zaobchádzať nadovšetko opatrne. Už 260-centimetrové lamely sa môžu pri prenášaní pri nadmernom prehýbaní nalomiť a iné to nie je ani s ich povrchovou úpravou. Tenký dekoračný papier sa pri rezaní tupou alebo nevhodnou pílou bude strapkať, neznesie ani dočasné nalepenie maliarskej pásky. Aj slabšie lepidlo môže dekoratívnu vrstvu strhnúť.

UPEVŇOVANIE

Lamely sa upevňujú rýchlo a pri ich 15-cenimetrovej šírke práca napreduje ohromným tempom. Pneumatická klincovačka by na svetlom či jednofarebnom dekore rýchlo odhalila stratégiu upevňovania, preto sú kovové príchytky lepšou cestou. Ak má však povrch štruktúrovanú kresbu tmavších drevín a pri klincovaní budeme dodržiavať rozptyl v šírke podkladovej laty, upevnenie sa stane takmer neviditeľným. Je iba na vás, pre ktorú z možností sa rozhodnete. V tomto prípade však už lepenie do úvahy nepripadá.

NADPÁJANIE

Lamely nadpájame pre úsporu materiálu všade tam, kde vzor vertikálnu líniu spoja spoľahlivo utají. Lamely sú na tento účel vybavené na oboch stranách plytkou poldrážkou, ktorej svedčí úzky prúžok disperzného lepidla. Hoci by sa zdalo, že spoj treba stužovať zvierkami, opak je pravdou. Kontinuálny systém pera a drážky zaistí, že sa lamely zlícujú. Po tom, ako lepený spoj vyzrie, už nehrozí, aby sa v budúcnosti škára na spoji roztvárala.

dobré rady

PODKLAD

Nie je nevyhnutné, aby bola podkladová stena dokonale rovná. V našom prípade neboli prekážkou ani šambrány, ktoré vystupovali 3 cm nad výšku okolitej plochy. Pri príprave sa treba zamerať iba na hrubé rozmeranie línií lát a úpravu povrchu pod nimi. Hoci podkladové doštičky a klinky pomôžu pri prekonaní každej nerovnosti, veľká kontaktná plocha je pri upevňovaní zárukou, že sa laty po čase neuvoľnia.

LATY

Musia od steny odstupovať aspoň natoľko, aby bolo možné do nich zapustiť elektroinštalačné škatule či ostatné infraštruktúry bez zasekávania do stien. Pod obklad sme však ukryli i plastohliníkové rozvody kúrenia, ktoré zaisťujú temperovanie zimnej záhrady. Vzniknutý medzipriestor možno podľa potreby využiť aj na vloženie izolačného materiálu – napríklad minerálnej či sklenej vlny.

UPEVNENIE

Pri upevňovaní lát na stenu existuje viacero alternatív. Natĺkacie rozperky sú najlacnejšou voľbou, mnohí montážnici používajú na tento účel aj turboskrutky, ktoré možno montovať priamo do otvoru vyvŕtaného v akomkoľvek druhu muriva. Toto riešenie je ideálne hlavne tam, kde je stavebným materiálom dierovaná tehla. Vŕtaniu sa pri betónovom a tehlovom podklade dá pre ušetrenie času vyhnúť použitím nastreľovačky, ktorá nastrelí klince cez latu priamo do podkladu.

LEPENIE

Pri dokonale hladkom murive z pórobetónu či vyrovnávacích omietkach prichádza do úvahy aj lepenie obkladu montážnym lepidlom priamo na stenu, ak pod neho netreba umiestňovať elektroinštaláciu. Moderné lepidlá na báze akrylov alebo polyuretánov dokážu vytvoriť spoľahlivý spojovací mostík, ktorý nepovolí ani po rokoch. Takáto stratégia sa používa hlavne tam, kde obklad siaha iba do soklovej výšky ukončenej lištovaním. Túto rýchlu techniku používajú montážnici na chodbách i funkčných obkladoch kuchýň.

ŠKATULE

Aj keď sme v našom prípade použili obyčajné elektroinštalačné škatule, ktoré nás zdržali pri osádzaní a upevňovaní do steny rozperkou, vy sa môžete vydať jednoduchšou cestou. V predajni nájdete i také, ktoré sa upínajú priamo do obkladu dvojicou skrutiek s výklopnými krídlami. Znamená to, že zásuvka či vypínač budú držať priamo na obklade, ku ktorému sú ukotvené. Nám sa však zdá byť táto technológia vhodnejšia pre sadrokartón, tu sa spoliehame na pevnosť múru.

ODBLANKOVANIE

Domáci majster môže pripraviť kabeláž pre elektrikára aj bez toho, aby mal potrebné znalosti a skúsenosti. Vystačí si pri tom s náčrtom trás a škatúľ nakreslených na múre. Ušetrí tým čas odborníka a nebude ho zdržiavať svojou pomalou montážou. Kľúčové je však odblankovať vonkajšiu izoláciu vodičov tak, aby boli jednotlivo voľné už od okraja škatule. To vždy robíme rezom rovnobežným s dráhou kábla, aby sme neprerezali izolácie jednotlivých vodičov. Ak netušíte, ako na to, vyskúšajte si to najprv cvične na konci celého kotúča.

SPEVNENIE

Niektoré miesta si môžu žiadať spevnenie, ktoré urobíme montážou doplnkových lát mimo trás roštu. My sme riešili závesný hák na luster, inde to môže byť príprava na budúcu montáž skrinky alebo police. Ak si pripravíme latu a zameriame ju ryskami na priľahlé steny, budeme môcť pri montáži použiť jednoduchý a lacný materiál. Inak by sme museli kotviť priamo do steny za roštom a riešiť spôsob podopierania, aby sa obklad neprehýbal.

ZAROVNÁVANIE

Ak susedí viacero obkladaných plôch vedľa seba, vyplatí sa zvoliť takú stratégiu, kde sa vyhneme komplikovanému meraniu. My sme obkladali najprv stenu a následne podhľad balkóna. Tak sme na presnú mieru museli merať iba dĺžku podhľadových lamiel. Ak by sme ich namontovali ako prvé, museli by sme sa zdržiavať pri vymeriavaní jednotlivých dĺžok lamiel na stene. Nikdy neplatí pravidlo, že všetky steny sú rovnobežné a kolmé. Nepekná škára by si potom žiadala širokú lištu.

LIŠTY

Drevené lišty z masívu sú odolné a v rovnakom formáte sa vyrábajú celé desaťročia. Akákoľvek budúca oprava je preto bez obáv z toho, že podobný materiál už nezoženieme. Zakrývať nimi môžeme nielen vonkajšie a vnútorné rohy, ale poriešiť nimi vieme aj dekoratívne prvky tam, kde potrebujeme ukryť nepekné detaily či bariéry, ktoré narúšajú plynulý tok obloženej plochy.

STRIEKANIE

Je rýchlou a atraktívnou cestou pre zladenie líšt s obkladom, predajcovia však ponúkajú aj lišty potiahnuté fóliou v rôznych dekoratívnych kresbách. Siahnuť možno samozrejme aj po penovom valčeku alebo štetci. Najvhodnejšie sú akrylátové farby, ktoré nielenže pri nátere nezapáchajú a schnú rýchlo, ale sú aj dostatočne pružné na to, aby na obklade po rokoch nepraskali. Obzvlášť vhodné sú nátery so saténovým odleskom, ktoré vytvárajú povrch s jemnou štruktúrou, ktorý sa ľahko udržiava. Práve takýto povrch má väčšina dekoratívnych líšt.

ZAREZÁVANIE

Pokosník na meranie uhlov by mal byť pomocníkom pri vymeriavaní líšt. Ani tu sa nesmieme spoliehať na to, že všetky spoje budú mať pravé uhly a lišty do nich budeme rezať so 45-stupňovým úkosom. Ak každú odchýlku zameriame, môžeme sa vyhnúť prácnemu tmeleniu, ktoré by nás zdržiavalo pri dokončovacích prácach. Niekedy je praktické využiť na meranie uhlov aj dva papiere rovnakej šírky, ktoré v uhle zlepíme a preložíme na polovicu. Tým nám ukážu presne uhol, aký treba nastaviť na píle.

MAĽOVANIE

Obkladové lamely s papierovým povrchom znesú v budúcnosti aj farebný náter. Dekor, ktorý sme si vybrali pri kúpe, preto nemusí zostať finálnym riešením na celé desaťročia. Ak lamely natrieme základnou akrylátovou farbou, vytvoríme mostík pre ďalšie vrstvy náteru, ktorými môžu byť aj kvalitnejšie interiérové disperzie s vyšším podielom polymérov. Máme vyskúšané, že na takomto obkladovom materiáli držia spoľahlivo.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.