Prestavba bytového jadra
Zvyšujúce sa požiadavky na kultúru bývania a starnúci bytový fond sú najčastejšími dôvodmi na začatie stavebných úprav v našich bytoch. Hoci sa väčšina z nás už dávno zmierila aj so spôsobom života v panelových domoch, aj so všetkými negatívami, ktoré takéto bývanie prináša, predsa len hľadáme cesty, ako aspoň v rámci istých obmedzených možností priniesť do tohto bývania niečo, čo urobí z nášho bytu prostredie, v ktorom sa budeme cítiť dobre a ktoré budeme skutočne považovať za svoj domov.
Galéria
Najvýznamnejší zásah do bytu si jednoznačne vyžaduje renovácia bytového jadra. Práve náročnosť a rozsah stavebných úprav, ktoré sú spojené s prestavbou bytového jadra, vlastne určujú jeho prvoradosť. V prípade, že sa chystáte do celkovej rekonštrukcie bytu, musíte jednoznačne začať práve tu. Len pre úplnosť informácií treba uviesť, že takýto rozsah stavebných úprav, akým prestavba bytového jadra určite je, musíme najprv odsúhlasiť s majiteľom, respektíve so správcom objektu, a následne ohlásiť príslušnému stavebnému oddeleniu na miestnom (prípadne mestskom) úrade.Dobre známe umakartové jadrá vo svojej dobe jednoznačne splnili svoju úlohu. Bolo to rýchle, lacné a z hľadiska montáže veľmi efektívne riešenie. Dnešný pohľad na sociálne zariadenia v bytoch je už diametrálne odlišný a preto tomu treba prispôsobiť nielen voľbu materiálov, ale vlastne celý systém v závislosti od toho, čo od týchto priestorov z hľadiska užívania očakávame.
Kam s ňou alebo Spolu či oddelene
Veľmi dôležité je hneď na začiatku si dobre premyslieť, či zachováte pôvodnú dispozíciu bytového jadra, alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja aj celková náročnosť rekonštrukcie, a teda aj náklady s tým spojené. Pri zachovaní pôvodnej dispozície získate takmer vždy pár centimetrov, ktoré pôvodne zaberala konštrukcia bytového jadra aj na stranách, kde je plná panelová stena. Taktiež sa zvýši svetlá výška priestoru, čo prispeje k odľahčeniu a prevzdušneniu už aj tak dosť stiesnených priestorov. Veľkou výhodou pri zachovaní pôvodnej dispozície je to, že vo väčšine prípadov možno priamo (respektíve len s malými úpravami) použiť pôvodné rozvody elektro- a vodoinštalácií. Pri celkovej zmene dispozície (štandardne spojenie priestoru kúpeľne a WC) je už možné meniť pozície zariaďovacích predmetov, nahrádzať ich úplne odlišnými typmi a podobne. To však prináša veľké zásahy do inštalácií, ktoré je už nutné prenechať odborníkom! Populárne včlenenie WC do priestoru kúpeľne vyzerá výborne v katalógu alebo na reklamnej fotografii. Viacčlenná rodina si toto riešenie veľmi neužije. Navyše, ak doplníte pôvodnú WC miestnosť o umývadielko, získate ďalšie hygienické zázemie.
V prípade, že máte dobrého architekta, ktorý spolupracuje s kvalitnou stavebnou firmou, môžete si dovoliť presťahovať kúpeľňu do inej časti bytu. Nezabudnite však vyriešiť spádovanie od vane a sprchovacieho kúta v podlahových vrstvách. Riešením je napríklad celoplošné zvýšenie podlahy. Pozor ale na podchodnú výšku zárubne. Vytváranie pódií v jednotlivých miestnostiach alebo ich častiach je skôr núdzovým riešením.
Niektoré dispozičné riešenia umožňujú presťahovať kúpeľňu k obvodovej stene, pričom sa využije jedno krídlo kuchynského okna. V tomto prípade treba rátať aj s výmenou okna v kuchyni a s vložením stĺpika v rámci pôvodného členenia okenných krídel. V mieste stĺpika sa vytvorí možnosť napojiť deliacu priečku. Obe miestnosti s pozdĺžnym pôdorysom vyhrajú prístup k oknu. Týmto riešením získa kúpeľňa priame osvetlenie a odvetranie.
Najuniverzálnejším, konštrukčne a realizačne najmenej náročným systémom pri renovácii bytového jadra sa javí jednoznačne systém sadrokartónových priečok a podhľadov. Veď už len porovnanie prácnosti výstavby či dopravy materiálu hovorí jasne v jeho prospech. Samozrejmosťou týchto systémov je množstvo premyslených detailov, ktoré pomôžu vyriešiť takmer každý väčší či menší problém (ich popis nájdete v technických príručkách alebo iných odborných materiáloch). V prípade, že ste sa rozhodli použiť sadrokartónové systémy vo vašom byte, neváhajte a obráťte sa so žiadosťou o bližšie informácie na predajcov stavebných materiálov, respektíve na zástupcov výrobcov týchto systémov. |
Preč s ním, s jadrom umakartovým
Demontáž pôvodnej konštrukcie ľahkého bytového jadra býva zvyčajne naozaj otázkou pár hodín. Odpojenie inštalácií odporúčame prenechať odborníkom. Pozornosť treba venovať všetkým zvislým rozvodom, ktoré obyčajne prechádzajú priestorom za WC. Tieto rozvody musia zostať zachované funkčné a dostatočne zakotvené! Ak napríklad potrubie VZT kotvilo na konštrukcii, ktorú demontujeme, je nutné urobiť náhradné kotvenie.
Pri realizácii novej kúpeľne určite nepohnete s polohou stúpačky (zvislých rozvodov), na ktorú je viazané umiestnenie WC misy. Vzdialenosť WC misy od stúpačky je ohraničená nevyhnutnosťou dodržať potrebný spád odpadového potrubia. Čím ďalej od odpadu, tým vyššie musí byť položený vývod z misy alebo nižšie umiestnené pripojenie na hlavný odpad. Nepohnete ani s inštalačnou šachtou. Práve naopak, musíte k nej zachovať voľný prístup, okrem iného aj preto, aby sa dalo vymeniť zvislé potrubie a boli dostupné merače spotreby vody. V ceste radikálnejších presunov v rámci dispozície bytu stoja alebo doslova zavadzajú nosné panely. Narušením nosných prvkov sú ohrozené aj ďalšie poschodia. V každom prípade rekonštrukcia panelákovej kúpeľne predstavuje toľko technických peripetií, že voľba spôsobu renovácie patrí do rúk profesionálov, ktorí si už „prešli svoje“ rozličnými typmi panelových domov a požiadaviek klientov. V súčasnosti už nemusí byť pravdou ani to, že nakupovať materiál priamo u výrobcu sa oplatí najviac.
Čo sa týka financií, ak nemáte architektonicky náročný návrh alebo zložitý obklad, musíte rátať s investíciou 40- až 50-tisíc korún vrátane DPH za stavebné práce a odvoz odpadu. V prípade, že nemáte umakartové jadro, pripravte si na úhradu nákladov za práce 35- až 40-tisíc korún. Na kúpu materiálu rátajte 10- až 20-tisíc na obklady a dlažbu, sanita stojí okolo 35- až 45-tisíc. A ešte trochu peňazí na doplnky. Čo sa týka kvalitných obkladov, tie s najmodernejším dizajnom sa pohybujú v cene od 1 200 Sk/m2.
Všetko tam, kde má byť
Rozmiestnenie zariaďovacích predmetov nezávisí len od ergonomického a estetického rozmiestnenia, ale tiež od spôsobu realizácie rozvodov a inštalácie. Tie sa môžu riešiť klasickým mokrým spôsobom – zasekajú sa do muriva alebo potiahnu po povrchu stien a dodatočne obmurujú. Iný spôsob spočíva v suchej inštalácii pomocou predstenovej montáže alebo vo vybudovaní samostatnej inštalačnej stienky. Stienky ukryjú potrubné rozvody alebo splachovacie nádržky toaliet. Po obložení impregnovanými sadrokartónovými doskami sa tvária ako výtvarný prvok v interiéri. Môžu predeliť priestor a vytvoriť malú odkladaciu plochu. V prípade vybudovania polovičných stien vyznačia hranicu medzi funkčnými zónami. Sanitárnu stenu tvorí konštrukcia na uchytenie rozvodov a sanitárnych predmetov. Takéto inštalačné systémy umožňujú aj montáž umývadla alebo toaletnej misy do kúta kúpeľne.
Návrhy riešenia renovácie umakartového jadra
Pôvodný stav | Návrh | |
Pôvodný stav | Návrh | |
Pôvodný stav | Návrh |
Takmer navždy
Kúpeľňa je často jediným priestorom, ktorý počas jednej generácie nezmení svoju tvár. Málokto sa rozhodne viackrát za život v tom istom byte a v tej istej kúpeľni obíjať obkladačky a dlažbu, meniť sanitu a ešte nebodaj meniť umiestnenie rozvodov. Oveľa jednoduchšie je obrátiť hore nohami hociktorý iný kút svojho domova (s výnimkou kuchyne), ktorý na štvorcový meter zhltne menej peňazí a stojí menšiu námahu ako štvorcový meter kúpeľne. Spolu s účelom by mala kúpeľňa presvedčiť aj svojou nadčasovosťou a estetickým vzhľadom.
Drobné „jadrové“ rady:
• Počuli ste o mechanickom mosadznom filtri na nečistoty vo vode, ktoré sa predávajú asi za 200 korún? Jeho umiestnením do každého rozvodu studenej a ohriatej vody za vodomer predĺžite životnosť vodovodných batérií. • V prípade, že ste sa rozhodli pre kvalitné značkové vodovodné batérie, zvoľte k nim aj rohové ventily s triedou hlučnosti menšou ako 20 dB. • Nová povrchová úprava sanitárnej vybavenosti – tepelne stabilizovaný bezpórový povlak s predpokladanou životnosťou 20 rokov a ľahkou údržbou má pri rôznych výrobcoch rozličné názvy, napríklad ideal plus, ceramic plus, cera-clean, wonder glice. • Pri obkladaní časť materiálu padne za obeť odrezkom a lomom. Napriek výpočtu spotreby obkladu a dlažby, na ktorý sa môžete spoľahnúť, kupujte 10 % navyše. Preverte si, či v prípade potreby vie predajca dodať chýbajúci materiál za tie isté ceny. Odložený obal z obkladu s vyznačeným výrobcom, cenou a zadefinovaním farby a typu materiálu vám pri dokupovaní uľahčí situáciu. • Renomované stavebné firmy a kúpeľňové štúdiá ponúkajú vypracovanie projektu kúpeľne vrátane trojrozmernej vizualizácie a plánu kladenia. Takto ešte pred realizáciou budete mať nielen jasnejšiu predstavu o vzhľade kúpeľne a umiestnení zariaďovacích predmetov, ale aj výpočet spotreby materiálu a podklad pre majstra. • Bežná výška zálohy je 60 %. Obchodné podmienky musia obsahovať termín dodania, dĺžku záruky a spôsob reklamácie. |
Osem praktických typov pre malé kúpeľne
• Základ malej kúpeľne musí vychádzať z presnej analýzy potrieb a požiadaviek jej budúcich užívateľov. Preto si treba dopredu zodpovedať otázky: Kto bude kúpeľňu užívať? Ako bude vyzerať pôdorys kúpeľne? Dajú sa vytvoriť oddelené funkčné zóny? Ako budú rozmiestnené zariaďovacie predmety, napríklad WC, bidet, sprcha, umývadlo a vaňa? Užitočnou pomôckou je nakresliť si na milimetrový papier pôdorys v mierke 1:50. Na ďalší hárok stačí nakresliť v rovnakej mierke rôzne zariaďovacie predmety prípadne aj inštalačnú stienku. Po vystrihnutí ich môžete ľubovoľne presúvať na nakreslenom pôdoryse kúpeľne. A nezabudnite, že dĺžka inštalačnej stienky sa mení tak v závislosti od umiestnenia jednotlivých zariaďovacích predmetov, ako aj od vzdialenosti od hlavného zvislého rozvodu vody a odtoku. • Pri plánovaní treba čo najlepšie využiť priestor v kúpeľni bez toho, aby pôsobil preplnene. • Nepodliehajte módnym trendom a vyberajte si svetlé a pokojné farby, ktoré opticky zväčšujú priestor. • Sklo a zrkadlové plochy sú veľmi vhodné do malých kúpeľní. Najvýraznejšie pôsobí optické zväčšenie pri použití zrkadiel. • Predovšetkým pri renovácii malých kúpeľní sa ukazujú výhody inštalačných systémov na predstenovú montáž, ktoré dokážu využiť aj ten najmenší priestor na umiestnenie zariaďovacích predmetov. • Pre malé kúpeľne jestvujú špeciálne programy zariaďovacích predmetov a kúpeľňového nábytku, ktoré sú veľmi variabilné a dokážu sa prispôsobiť takmer každému priestoru. • Voľte radšej kvalitnejší (aj keď drahší) výrobok, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám. |
Erika Vodičková
Foto: Armaturex, Duscholux, Ideal Standard, Rigips a JAGA
Zdroj: Všetko o kúpeľni, JAGA 2008
Pekne napisane, velmi suhlasim s poslednym odsekom „Takmer navzdy“. Vela ludi si neuvedomuje ze ked uz raz rekonstruuju kupelnu, nie je to na 3 roky ako malovka … mnohokrat sa ludia prichylia k alternative, vyberu lacnej sanity, ze ju o rok dva vymenia .. skusenost vravi ze sa 5-6 rokov trapia s malym umyvadlom kym sa ho, ak vobec rozhodnu vymenit…