nater dreveneho oblozenia
Galéria (5)

Náter dreveného obloženia

Tak ako všetky iné výrobky z dreva aj drevený obklad je možné povrchovo upravovať. Dá sa brúsiť, moriť, natierať, voskovať, ba aj striekať ešte pred montážou.

Galéria

Morenie
Ak chceme dať drevu potrebný farebný tón, napr. brezovému drevu farbu orecha, môžeme ho povrchovo upraviť moridlom. Tekuté moridlá obsahujúce pigment sfarbujú drevo trvalo a drevo po morení spoľahlivo odoláva pôsobeniu svetla. Profilové dosky používané na obloženie stien musíme pred morením obrúsiť. Použijeme pritom brúsny papier 120 alebo 150 upevnený na drevenom hranole. Drevo brúsime v smere priebehu vlákien. Nakoniec mäkkou kefou očistíme dosku od prachu z brúsenia dreva. Potom drevo špongiou namočíme tak, aby bol povrch rovnomerne vlhký. Po 5 hodinách schnutia dosiek sa povrch prebrúsi brúsnym papierom 220. Vyberieme moridlo s požadovaným farebným odtieňom a drevo začneme moriť. Použijeme štetec bez kovových častí a v hrubšej vrstve nanášame na povrch dreva moridlo. Počas práce sa moridlo musí občas premiešať. Pri nanášaní kefou sa zvýrazní štruktúra dreva. Pri použití štruktúrovaných moridiel je nutné si pozorne preštudovať priložený návod na použitie. Po určitom čase stanovenom výrobcom sa prebytočné moridlo zotrie handrou z povrchu dreva. Po 24 hodinách môžeme pokračovať náterom dreva so základnou farbou a s lakom.

Lakovanie

Na dosiahnutie dostatočnej životnosti náteru na drevenom obložení stien, ochrannej účinnosti a pekného vzhľadu, musí podklad spĺňať tieto požiadavky: drevo pod náterom musí byť zdravé, suché, dobre vyzreté, bez sukov a živicových miest, povrch dreva musí byť hladký a rovný, bez odstávajúcich alebo vytrhaných drevných vlákien. Hrany musia byť jemne zaoblené.

Pred lakovaním by sme mali obklad impregnovať. Je výhodné, ak použijeme impregnáciu dreva napúšťacou fermežou O 1000. Dosky sú potom chránené pred vplyvom vlhkosti aj na rubovej strane a nekrútia sa.
Na morený, ale aj nemorený povrch môžeme použiť akýkoľvek lak, avšak na zvislej stene sa nám bude dobre pracovať s lakom v tixotropnej (nestekavej) úprave. Po zaschnutí náter zľahka prebrúsime a natrieme jednu až dve vrstvy laku. Podobným spôsobom sa nanášajú aj lazúry, ktoré dodávajú povrchu želaný farebný odtieň aj bez predchádzajúceho použitia moridla. Chránia drevo podobne ako laky.

Na úpravu povrchu moreného alebo nemoreného dreva v interiéri, určeného napr. na obloženie stien, môžeme využiť aj bezfarebný dekorovací vosk, ktorý ochráni povrch dreva pred nečistotami, pričom zvýrazní plastickosť dreva. Nanášajú sa dve vrstvy vosku a druhá vrstva sa po vysušení preleští.

Obnova náteru pigmentovou farbou
Starý náter dreva s dobrou priľnavosťou nemusíme hneď odstrániť. Môžeme ho použiť ako podklad pod nový náter. Je však potrebné starý náter najprv odmastiť, potom dôkladne umyť a následne zdrsniť. V prípade, že je priľnavosť náteru dreva dobrá, zbrúsime olúpané, či mierne poškodené miesta na povrchu a celú plochu natrieme. Na odstránenie poškodených miest v dreve, napr. dierok po skrutkách alebo klincoch, použijeme vyrovnávací tmel. Celé miesto obrúsime a očistíme. Potom môžeme nanášať lak alebo farbu.
Nátery s malou priľnavosťou musíme z dreva odstrániť obrúsením brúsnymi papiermi, drôtenou kefou, škrabkou alebo oceľovou vlnou, najlepšie pomocou ručného elektrického náradia. Pri hrubých náteroch môžeme využiť chemický prípravok – odstraňovač starých náterov.

Na brúsenie sa používa brúsny papier s hrubším zrnom (č. 36 až 80). Na zložitejšie tvarovaných plochách (obklady) môžeme použiť oceľovú vlnu alebo ručnú škrabku, ktorá je výhodná hlavne pri odstraňovaní náterov z rohov. Na odstraňovanie náterov používame najprv hrubé papiere, na odstránenie menších kúskov papier stredne hrubý a na dokončenie použijeme jemnejší papier, ktorý podklad vyhladí a nepoškrabe.
Pri odstraňovaní náterov brúsením elektrickými brúskami vzniká veľké množstvo prachu, ktorý dráždi pokožku a je nebezpečný pri vdychovaní. Preto si musíme chrániť pokožku vhodným odevom a rukavicami, oči ochrannými okuliarmi a proti vdychovaniu prachu sa chránime maskou na tvár (respirátorom) s vložkou proti prachu.

Po úprave povrchu nanášame farbu. Zriedenou základnou farbou uskutočníme penetračný náter. Po zaschnutí špachtľou na poškodené miesto nanesieme akrylátový tmel a miesto vyhladíme. Na povrchu dreva je potrebné tmel naniesť iba tam, kde je potrebný. V opačnom prípade musíme počítať s nadbytočným brúsením. V tenšej vrstve tmel zasychá v priebehu 4 hodín a po zaschnutí vytmelené miesto nahladko vybrúsime. Ďalej postupujeme obvyklým spôsobom a povrch dreveného obloženia natrieme niektorou z interiérových farieb na drevo.

Text: Ing. Igor Novák, PhD., Ing. Štěpán Florián, PhD.
Foto a kresby: Den Bravnen, PAM-ak
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje