Vianočný betlehem
Vianoce vnímajú deti ako čas darčekov, spoločnej dovolenky, snehu a prázdnin. Na sprítomnenie podstaty sviatku – narodenia Pána Ježiša, im môžeme postaviť betlehem.
Galéria
Vianočný betlehem má rôzne podoby. U nás situujeme miesto narodenia Spasiteľa do typicky slovenskej pastierskej koliby. Náš betlehem nie je celkom obyčajný. Vyrobený je z tvrdého dreva. Priehľadný lak len zvýrazňuje jeho prirodzenú krásu.Na výrobu potrebujeme nasledujúci materiál:
– dubové a bukové hranolčeky s rozmermi 60 × 20 × 18 mm,
– dyhované bukasové dosky,
– preglejku, dyhu, chemoprénové lepidlo na pevné spoje,
– skrutky do dreva,
– káblik s vypínačom,
– objímku,
– žiarovku 15 W,
– syntetický lak.
Pracovný postup
Na výrobu betlehema môžeme využiť staré dubové a bukové parkety. Po ohobľovaní a narezaní dreva na hranolčeky každý z nich podlepíme zospodu i zboku tmavou dyhou. Takto pripravené ich začneme lepiť jeden na druhý na dyhovanú dosku, čím vytvoríme steny. Po vsunutí vyfrézovaných okien vysústružíme nosné stĺpy na prednú vstupnú miestnosť. Stĺpy a klenbové vyvýšenie prichytíme k základovej doske skrutkami. Na zadnú oblúkovú i na prednú strechu v tvare A pripevníme krov. Na krov priskrutkujeme preglejku a na ňu nalepíme dyhu imitujúcu šindeľ v tvare bobrovky. Čelný i zadný priestor pod krovom oblepíme zvislými profilmi v tvare poloblúka. Nalepíme dubové schody. Studňa je voľne položená a môžeme ju ľubovoľne premiestniť. Na zhotovenie zábradlia a oplotenia budeme potrebovať veľa trpezlivosti, lebo ide o veľmi pomalú prácu. Lakovanie po prebrúsení zvýrazní prirodzenú krásu tvrdého dreva. Medzi posledné práce patrí inštalácia elektriny na osvetlenie zadnej miestnosti a výroba reliéfu. Betlehem môžeme vyplniť figúrkami z keramiky alebo z dreva.
Ľuboš Praženica, Predmier
Foto a kresby autor
Zdroj: časopis Urob si sám
Musím uznať !! Veľmi zaujímavé !!