Vianočný betlehem

vianocny betlehem

Vianoce vnímajú deti ako čas darčekov, spoločnej dovolenky, snehu a prázdnin. Na sprítomnenie podstaty sviatku – narodenia Pána Ježiša, im môžeme postaviť betlehem.

Vianočný betlehem má rôzne podoby. U nás situujeme miesto narodenia Spasiteľa do typicky slovenskej pastierskej koliby. Náš betlehem nie je celkom obyčajný. Vyrobený je z tvrdého dreva. Priehľadný lak len zvýrazňuje jeho prirodzenú krásu.

Na výrobu potrebujeme nasledujúci materiál:
– dubové a bukové hranolčeky s rozmermi 60 × 20 × 18 mm,
– dyhované bukasové dosky,
– preglejku, dyhu, chemoprénové lepidlo na pevné spoje,
– skrutky do dreva,
– káblik s vypínačom,
– objímku,
– žiarovku 15 W,
– syntetický lak.

Pracovný postup
Na výrobu betlehema môžeme využiť staré dubové a bukové parkety. Po ohobľovaní a narezaní dreva na hranolčeky každý z nich podlepíme zospodu i zboku tmavou dyhou. Takto pripravené ich začneme lepiť jeden na druhý na dyhovanú dosku, čím vytvoríme steny. Po vsunutí vyfrézovaných okien vysústružíme nosné stĺpy na prednú vstupnú miestnosť. Stĺpy a klenbové vyvýšenie prichytíme k základovej doske skrutkami. Na zadnú oblúkovú i na prednú strechu v tvare A pripevníme krov. Na krov priskrutkujeme preglejku a na ňu nalepíme dyhu imitujúcu šindeľ v tvare bobrovky. Čelný i zadný priestor pod krovom oblepíme zvislými profilmi v tvare poloblúka. Nalepíme dubové schody. Studňa je voľne položená a môžeme ju ľubovoľne premiestniť. Na zhotovenie zábradlia a oplotenia budeme potrebovať veľa trpezlivosti, lebo ide o veľmi pomalú prácu. Lakovanie po prebrúsení zvýrazní prirodzenú krásu tvrdého dreva. Medzi posledné práce patrí inštalácia elektriny na osvetlenie zadnej miestnosti a výroba reliéfu. Betlehem môžeme vyplniť figúrkami z keramiky alebo z dreva.

Ľuboš Praženica, Predmier
Foto a kresby autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.