Ako vyriešiť hydroizoláciu v kúpeľni
Je nevyhnutné naniesť vhodnú hydroizoláciu proti vode a vlhkosti na všetky plochy v kúpeľni alebo postačuje izolovať napr. len sprchovací kút? Milan, Poprad
Na hydroizolačnej stierke by ste určite nemali šetriť. Obklad, dlažba, rovnako aj lepidlá a cementové škáry sú do určitej miery nasiakavé. Voda a vlhkosť cez ne môžu prenikať a spôsobiť poruchy, ktoré sa prejavujú na funkčnosti a vzhľade kúpeľne. Určite by vás nepotešil odlupujúci sa obklad za stovky eur.
Pri výbere hydroizolačnej stierky neobstojí argument, že stačí zaizolovať len sprchovací kút, veď kúpeľňa sa nenapúšťa vodou celá. Tempo súčasnej výstavby nedovoľuje, aby stavba poriadne dozrela a vyschla. V interiéroch sa čoraz viac obklopujeme materiálmi, ktoré sú citlivé na vlhkosť.
Preto treba chrániť celú miestnosť, ktorá je v priamom styku s vlhkosťou. Na tento účel sú dostupné moderné hydroizolačné materiály, ktoré sa jednoducho nanášajú a sú vhodné do novostavieb aj na rekonštrukcie.
Spoľahlivú ochranu kúpeľne a sprchovacieho kúta si zabezpečíte napr. použitím pružnej rýchloschnúcej hydroizolačnej stierky (napr. Mapegum WPS a Mapelastic AquaDefense). Tekuté hydroizolačné stierky vytvárajú po zaschnutí pružnú a kompaktnú izolačnú membránu, cez ktorú vlhkosť neprenikne.
Sú určené do akéhokoľvek prostredia: do panelového domu, drevostavby, murovaných konštrukcií z tehly aj pórobetónu. Niektoré tekuté hydroizolačné stierky môžete dokonca nanášať na podklad aj bez predchádzajúceho ošetrenia penetračným náterom.
Všetky detaily, ako sú priestupy medzi jednotlivými prvkami (podlaha – stena; stena – dilatačné škáry, podlahové vpusty), je potrebné zabezpečiť pomocou špeciálnych gumovo-textilných pások, ktoré sú väčšinou súčasťou daných hydroizolačných systémov.
Text Andrea Dingová v spolupráci s Mapei
Foto isifa/Shutterstock
Komentáre