Skrutkovanie do dreva
Galéria (22) Zdroj: shutterstock.com

Všetko o skrutkách: Ako si vybrať vhodný typ a čo urobiť, aby správne držali

Skrutky umožňujú vytvárať rýchle a spoľahlivé spoje. Optimálnu prídržnosť a profesionálny vzhľad však dosiahnete len vďaka výberu vhodných typov a ich správnym použitím.

Galéria

Skrutkovanie do dreva
Praskanie dreva bez predvŕtania diery na skrutku
Predvŕtaná diera so skrutkou v dreve
Priemer jadra skrutky
Šírka skrutiek
Označenie šírky a dĺžky skrutiek
Skrutky s čiastočným závitom
Typická rezná špička skrutky.

Rozhodujúca výhoda skrutiek v porovnaní s lepením alebo glejením spočíva v tom, že zoskrutkované konštrukčné časti okamžite spolu držia a ak je to potrebné, môžete ich bez väčšieho poškodenia obrobku vyskrutkovať. Samotné použitie skrutiek si však vyžaduje určité prípravné práce. Najskôr je potrebné označiť rozmiestnenie skrutiek a podľa potreby predvŕtať diery. A, samozrejme, netreba zabúdať ani na výber vhodného typu skrutiek. Vhodným typom sa pritom myslí vhodná dĺžka a šírka skrutiek, ale aj tvar samotnej skrutky a jej hlavy, farba skrutiek a ich povrchová úprava odolná proti korózii. Kým začnete, mali by ste si ujasniť, či chcete, aby boli skrutky viditeľné, alebo zapustené. Ak budú viditeľné, je potrebné dbať na čistotu vyhotovenia spoja a vybrať také, ktoré nepokazia svojím vzhľadom celkový dojem. Aj z tohto dôvodu sú v ponuke skrutky z rôznych materiálov a s rozličnou povrchovou úpravou.

Výber vhodného typu skrutiek je pre optimálny výsledok najdôležitejší.

Od septembra 2017 sú všetci výrobcovia povinní podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady REACH na výrobu skrutiek používať materiály bez obsahu karcinogénneho chrómu IV. Podľa predpísaných ustanovení majú byť skrutky do dreva vyhotovené z ocele, pozinkované a žlto alebo modro pasivované. Toto zušľachtenie ocele ponúka určitú ochranu pred koróziou, ktorá však nie je trvalá, napríklad proti vlhkosti alebo pôsobeniu poveternostných vplyvov. Exponovanými miestami, z ktorých sa táto povrchová úprava pri skrutkovaní čiastočne stráca, sú predovšetkým hlava a závity na skrutke. Vhodným variantom skrutiek do tmavého dreva sú napríklad skrutky brunírované načierno. Prvou voľbou pri montáži vonkajšej drevenej terasy by zas mali byť skrutky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré ponúkajú vysokú odolnosť proti korózii. Ich nevýhodou však je, že majú v porovnaní s oceľovými skrutkami menšiu pevnosť. Pri ich použití je preto potrebné predchádzať vysokému skrutkovaciemu a uťahovaciemu momentu, inak by sa mohla pri ich skrutkovaní do tvrdého dreva, ako je bangkirai alebo bambus odtrhnúť hlava.

Predvŕtanie namiesto prasknutia

Praskanie dreva bez predvŕtania diery na skrutku
Bez predvŕtania: Viaceré druhy drevín sú pri vŕtaní náchylné na prasknutie. Skrutka totiž pri zavŕtavaní vytláča drevo. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Na prasknutie dreva nemá vplyv len typ skrutiek alebo druh dreva, ale aj odstupy od okraja.

Predvŕtaná diera so skrutkou v dreve
S predvŕtaním: Ak sa do dreva predvŕta diera s priemerom jadra skrutky, ostane drevo neporušené. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Predvŕtanie pri skrutkách so zápustnou hlavou však nie je vždy proti rozštiepeniu dreva postačujúce. Hlava skrutky môže pôsobiť ako štiepací klin.

Vedeli ste?

Veľkosť skrutiek

Výrobcovia skrutiek na jednoduchšiu orientáciu pri ich výbere udávajú ich veľkosť v milimetroch. A Na balení skrutiek na obrázku sa nachádza označenie 5 × 60, ktoré označuje ako prvé šírku skrutky 5 mm a potom jej dĺžku 60 mm. Okrem toho je v oranžovom pásiku uvedený tvar hlavy T20 Písmenom T alebo TX sa označuje Spax verzia hlavy Torx a číslica 20 pri písmene T označuje veľkosť bitov. Ochrana proti korózii je pri skrutkách Spax označená trojmiestnym kódom A2L. Prvé písmeno označuje materiál povrchovej úpravy, stredná číslica hrúbku vrstvy a posledné písmeno stupeň lesku a konečnej úpravy. Kód A2L tak v preklade znamená, že skrutka je povrchovo upravená Yelloxom bez obsahu chrómu IV, ktorý ponúka v porovnaní so zinkovaním pri rovnakej hrúbke vyššiu ochranu pred koróziou. A nakoniec označenie 4Cut hovorí o vlnitom štvorhrannom tvare závrtnej špičky, ktorá umožňuje jednoduchšie zaskrutkovanie. Priehľadné okienko na škatuli umožňuje priamy pohľad na skrutky. B Pokiaľ ide o šírku skrutiek, mali by ste vedieť, že označuje priemer závitu. C Priemerom jadra sa zas myslí šírka skrutky bez závitov. Pred predvŕtaním dier je potrebné túto šírku premerať posuvným meradlom.

A

Označenie šírky a dĺžky skrutiek
Označenie šírky a dĺžky skrutiek, ako aj priehľadné okienko pomáhajú kupujúcemu pri výbere. | Zdroj: Michael Müller-Münker

B

Šírka skrutiek
Šírka skrutiek (meraná na obrázku) sa vzťahuje na priemer závitov. | Zdroj: Michael Müller-Münker

C

Priemer jadra skrutky
Takzvaný priemer jadra skrutky (bez závitov) je dôležitý kvôli predvŕtaniu. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Medzi povrchové úpravy, ktoré dávajú zmysel aj z technického hľadiska, patrí fosfátovanie rýchlorezných skrutiek. Ide o čiernu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje chemickej reakcii s kalciumsulfátom obsiahnutým v sadrokartóne, vedúcej ku korózii a k zafarbeniu skrutiek.

Veľmi dôležitým kritériom pri rozlišovaní skrutiek je pre ich používateľov aj tvar drážky hlavy alebo typ pohonu. Medzi bežné tvary patrí Pozidriv a Torx (T, TX) s vnútornou hexalobulárnou drážkou. Hlavy s krížovou drážkou Philips (PH) a plochou drážkou sú typické pre rýchlorezné skrutky do dreva, ktoré nachádzajú uplatnenie pri starožitnostiach alebo keď sa požaduje historický vzhľad obrobku. Domáci majstri používajú síce skôr skrutky s drážkou Pozidriv (PZ), ale Torx predstavuje technicky premyslenejší systém, pretože umožňujú prenos omnoho vyššej krútiacej sily bez vysokého tlaku, a teda nespôsobujú poškodenie dreva. V porovnaní s kónickými hlavami spoľahlivo držia bity v drážkach, ktoré z nich nevykĺzavajú. Výrobcovia sa, samozrejme, neustále snažia zlepšovať aj ich správanie pri skrutkovaní. Rezné čepele, parciálne dvojité závity, vlnité otáčky závitu, frézovacie rebrá a kĺzavé povrchové úpravy umožňujú efektívne spracovanie s nízkymi nárokmi na spotrebu energie, a to čiastočne aj bez predvŕtania alebo zahĺbenia. Pri skrutkovaní do dreva zohráva dôležitú úlohu aj dĺžka závitov. Skrutky s čiastočným závitom umožňujú v porovnaní s celozávitovými skrutkami pritiahnutie konštrukčných prvkov pevne na podklad, keďže časť skrutky bez závitu sa nachádza v časti, ktorá sa priskrutkováva.

Skrutky s čiastočným závitom

Skrutky s čiastočným závitom
Závity, ktoré nie sú po celej dĺžke skrutky, sa starajú o pevné pripevnenie navŕtaných konštrukčných častí na podklade. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Rezná geometria

Výrobcovia skúšajú rôzne spôsoby, ako zlepšiť správanie skrutky pri zavŕtavaní.

Typická rezná špička skrutky.
Typická rezná špička skrutky. | Zdroj: Michael Müller-Münker
Skrutka so špičkou Spax-4Cu
Skrutka so špičkou Spax-4Cut by sa mala zavŕtať rýchlejšie. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Rôzne drážky (pohony)

Pozidriv, Torx a šesťhran

Pri drážkach na hlavách skrutiek je rozhodujúce, ako dobre sa prenáša krútiaci moment. Vo všeobecnosti je známe, že pri použití skrutiek s plochou alebo krížovou drážkou Philips je potrebné vyvinúť na akumulátorový alebo ručný skrutkovač väčší tlak, inak hrozí, že sa hrot bitu alebo skrutkovača z rážky vyšmykne. Tento negatívny efekt môže nastať aj pri drážkach Pozidriv (PZ, na obr. s dierou na snímateľný bit), nie však pri drážkach Torx (T, TX) a, samozrejme, ani pri kľúčových skrutkách.

Pozidriv
Pozidriv (PZ, na obrázku s dierou na snímateľný bit) | Zdroj: Michael Müller-Münker
Torx (T, TX)
Torx (T, TX) | Zdroj: Michael Müller-Münker
Kľúčová skrutka
Kľúčová skrutka | Zdroj: Michael Müller-Münker

Tvar skrutkovacej hlavy

Pri skrutkách do dreva by mala byť hlava skrutky zapustená. Na tieto účely sa preto používajú tzv. skrutky do dreva so zápustnou hlavou. Široká hlava prebieha kónicky k drieku skrutky. Drevo možno zoskrutkovať aj bez predvŕtania.

Skrutka do dreva so zápustnou hlavou
Skrutka do dreva so zápustnou hlavou. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Niektoré skrutky majú na kónuse rebrá, ktoré redukujú prasknutie dreva (frézovacie rebrá), alebo zabraňujú príliš hlbokému zapusteniu skrutky (brzdné rebrá).

Skrutky, ktoré majú na kónuse rebrá, ktoré redukujú prasknutie dreva.
Niektoré skrutky majú na kónuse rebrá, ktoré redukujú prasknutie dreva. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Skrutky so sploštenou polkruhovou hlavou ležia na skrutkovanom materiáli, nie sú zapustené.

Skrutka so sploštenou polkruhovou hlavou
Skrutka so sploštenou polkruhovou hlavou. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Skrutky so šošovkovou hlavou sú opticky atraktívnym variantom k skrutkám s plochou drážkou.

Skrutky so šošovkovou hlavou.
Skrutky so šošovkovou hlavou. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Povrchová úprava skrutiek

Väčšina skrutiek so samorezným závitom má sivú alebo žltastú farbu, podľa toho, akú majú povrchovú úpravu. V skutočnosti existuje omnoho viac farieb skrutiek. Dôvodom je napríklad to, že hlava skrutiek do dreva by mala vytŕčať len minimálne, ale aj to, že skrutky by mali mať určité vlastnosti. Zopár príkladov (zľava doprava): skrutka z nehrdzavejúcej ocele, pozinkovaná skrutka, žlto pasivovaná skrutka, pravá mosadzná skrutka (alebo pomosadzená skrutka, sú stabilné a magnetické), čierno fosfátovaná skrutka, brunírovaná skrutka.

Povrchová úprava skrutiek
Vyobrazené skrutky sú príkladom najčastejšie sa vyskytujúcich povrchových úprav. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Ďalšie typy skrutiek

Na spracovanie dreva je dostupných omnoho viac typov skrutiek. Medzi ne patria napríklad: Závrtná matica, ktorú tvorí z vonkajšej strany samorezný závit (do dreva) a vnútri metrický závit. Pred ich použitím je potrebné presne predvŕtať potrebné diery a závrtné matice osadiť kolmo.

Závrtná matica
Závrtná matica, ktorú tvorí z vonkajšej strany samorezný závit (do dreva) a vnútri metrický závit. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Na skrutky s klasickým PZ pohonom možno použiť (rôznofarebné) záslepky na hlavičky. Krížové na obrázku však nedržia veľmi bezpečne.

Krížová záslepka na hlavičku skrutky.
Krížová záslepka na hlavičku skrutky. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Lepšie držia krytky s tŕňom pre skrutky s dierou v hlave.

Krytka s tŕňom pre skrutku s dierou v hlave.
Krytka s tŕňom pre skrutku s dierou v hlave. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Skrutky s maticou majú samorezný a metrický závit. Rovnako ako pri závrtných maticiach je ich použitie zmysluplné, ak sa predpokladá, že drevené konštrukčné prvky sa budú častejšie rozoberať.

Skrutka s maticou
Skrutka s maticou. | Zdroj: Michael Müller-Münker

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Andrea Dingová
Foto: Michael Müller-Münker, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.