Skrutky – overený spojovací materiál
Už dlhé tisícročia sa ľudia usilujú nájsť spôsoby, ako optimálne spojiť dva či viacero materiálov, častí, komponentov. Keď Archimedes opísal skrutku, mienil ju využiť na vytláčanie vody v zavlažovacom systéme.
Galéria
Skrutka v dnešnom ponímaní, čiže akýsi klinec so závitom, sa začal používať až v 16. storočí. Od 18. storočia sa už používali skrutky bežne v stavebníctve aj priemysle. So skrutkami súvisia aj matice a podložky a časom sa tak zo sortimentu spojovacieho materiálu stala celá veda. Prečo po zatiahnutí skrutka drží? Lebo sila potrebná na otočenie skrutky je vďaka miernemu stúpaniu závitu menšia ako sila, ktorá ju tlačí von z otvoru.
Pevnosť
Pri skrutkách rozlišujeme pevnostné triedy (napríklad 3.6, 4.6, 4.8, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9). Prvá číslica vynásobená číslom 100 uvádza pevnosť v ťahu. Teda skrutka v pevnostnej triede 8.8 má pevnosť v ťahu 800 N/mm2 (8 × 100). Vynásobením dvoch číslic dostaneme medzu klzu. V praxi rozdelenie podľa pevnosti znamená, že skrutky s pevnostnou triedou 3.6 až 6.8 sa používajú tam, kde je zaťaženie nižšie, 8.8 sú určené na bežnú pevnosť a 10.9, resp. 12.9 sú vysokopevnostné skrutky, ktoré sa používajú napríklad pri stavbe oceľových konštrukcií.
Označenie pevnostnej triedy (04, 05, 4, 5, 6, 8, 10, 12) chýba na malých maticiach, lebo sa na ne jednoducho nezmestí. Podľa normy je povinné označovať skrutky a matice s pevnostnou triedou od M5. V praxi sa môžeme stretnúť so spojovacím materiálom z nehrdzavejúcej ocele (antikora), z hliníka (najčastejšie nity, podložky), medi (podložky) mosadze a iných kovov.
Normalizovaný = kvalitný Na trhu sa môžeme stretnúť so spojovacím materiálom, ktorý je normovaný, ale aj s takým, ktorý je nenormovaný. Pri nenormalizovaných materiáloch neznámeho pôvodu môže vzniknúť riziko, že nemajú také vlastnosti, aké predpisuje projekt konštrukcie. |
Hlavy skrutiek
O tom, či hlava skrutky bude z materiálu vystupovať, alebo v ňom bude ukrytá (zapustená), rozhoduje typ hlavy. Rozlišujeme nezapustené a zapustené hlavy. Zapustené sú zvyčajne ploché alebo šošovkovité.
Drážka
Drážky môžeme v podstate jednoducho rozdeliť do dvoch kategórií – na štandardné a bezpečnostné.
Medzi štandardné drážky patria rovné drážky, krížové drážky PH na skrutky do plechu, resp. drážky PZ na skrutky do dreva. Imbusová drážka, teda vnútorný šesťhran, sa používa najmä na metrických skrutkách, jej obmenou je vnútorný zaoblený šesťhran TX, ktorý sa takisto používa na rôznych typoch skrutiek. Rozdiel medzi jednotlivými drážkami je najmä v prenose síl. Na imbusových drážkach sa prenášajú lepšie, lebo pôsobia na väčšej ploche, ale musíme mať náročnejšie nástroje (krížové skrutkovače, imbusové, resp. torzné kľúče).
Bezpečnostné drážky
Je ich viac ako 100 druhov. Navrhujú sa tak, aby sa skrutky dali demontovať iba so špeciálnym náradím. Zväčša majú atypické rozmery, poprípade je napríklad štandardná drážka doplnená bezpečnostným tŕňom. Už z názvu vyplýva, že ide o drážky, kde sa požaduje určitá miera bezpečnosti, teda tam, kde by prípadná neoprávnená demontáž mohla ohroziť bezpečnosť ľudí. Ide napríklad o bezpečnostné skrutky na kolesách auta, detské hračky, elektroniku či rôzne kryty na verejných priestranstvách.
Závity
Jedným z rozhodujúcich parametrov skrutky je závit. Rozlišujeme viacero typov závitov:
• metrický (vrcholový uhol 60°) (M),
• samorezný do plechu, do dreva,
• rúrkový (G),
• Edisonov závit E,
• Whitworthov (vrcholový uhol 55°) (W),
• oblý závit (Rd),
• lichobežníkový rovnoramenný (Tr),
• lichobežníkový nerovnoramenný (S),
• rúrkový.
Najčastejšie sú prvé dva. Rúrkový používajú vodoinštalatéri, Edisonov sa zase už vyše 130 rokov používa na žiarovkách. S ostatnými sa v bežnej praxi takmer nestretneme. Podľa smeru zakrúcania skrutky môže byť závit buď pravotočivý (skrutku zakrúcame v smere hodinových ručičiek), alebo ľavotočivý.
Pri práci so skrutkami využijeme Dobrá pomôcka na prácu so spojovacím materiálom – magnetická manžeta Lepidlo na poisťovanie závitových spojov bráni uvoľneniu v dôsledku vibrácií a presakovaniu tekutín do teploty 150 °C. Chráni pred koróziou. Zaisťovacie hviezdicovité podložky zabraňujú samovoľnému uvoľneniu skrutky. |
Metrický závit
Tento typ závitu sa používa najčastejšie. Bol jedným z prvých medzinárodných štandardov prijatých organizáciou ISO. Označuje sa písmenom M, za ktorým sa uvádza veľký priemer závitu skrutky v milimetroch, napríklad M8. Takže ak vidíme balenie skrutiek označených ako 8 × 30, priemer závitu je 8 mm a dĺžka skrutky 30 mm. Dĺžka sa pri skrutkách so zapustenou hlavou rovná dĺžke skrutky vrátane hlavy, pri ostatných typoch hláv je to dĺžka drieku, teda bez hlavy. Závity s jemným stúpaním sa navyše označujú hodnotou stúpania, napríklad M8 × 0,5 × 35, pričom až tretí údaj vypovedá o dĺžke.
Metriku použijeme napríklad pri oprave svojho automobilového veterána, bicykla, motorky, pri montáži vodiacich koľajničiek nábytkových zásuviek či niektorých častí domácich spotrebičov.
Samorezné závity
Stretneme sa s nimi najmä na skrutkách do dreva a do plechu (napríklad kryt práčky). Ide o závit, ktorý si je schopný doslova vyrezať cestu do materiálu. Kým pri práci s drevom dieru ani netreba prevrtávať, pri práci s kovmi áno. Skrutka si závit v materiáli už sama vytočí. „Samorezky“, ako ich bežne voláme, sú mimoriadne užitočné skrutky. Druhým najčastejšie používaným druhom sú skrutky do dreva, kotvy a skrutky do sadrokartónu.
Samorezné oceľové skrutky do drevotrieskových dosiek sú tvrdené, pozinkované a ľahko sa zakrúcajú.
Skrutky do sadrokartónu
Najdôležitejším spojovacím prvkom sú „sadrokartonárske“ rýchlomontážne skrutky. Hlavným parametrom skrutiek do sadrokartónu je kvalitná povrchová úprava – fosfátovanie a rúrkový tvar hlavičky. Povrchová úprava fosfátovaním zabezpečuje vynikajúcu koróznu odolnosť proti sadre, ktorú sadrokartón obsahuje. Kužeľovitý tvar hlavy zabezpečuje ideálne zapustenie do sadrokartónu. Ostatné parametre sa ďalej rozdeľujú podľa podkladu, do ktorého sadrokartón upevňujeme.
• Upevnenie sadrokartónu na oceľový U-profil s maximálnou hrúbkou 1 mm
Ihlový hrot slúži na prepichnutie oceľového profilu v dostatočnej hĺbke, aby závit okamžite zabral. Takzvaný dvojchodový závit zabezpečuje zvýraznenie rýchlosti zaskrutkovania, t. j. rýchlejší ťah do materiálu.
Dobrá rada Pri nákupe skrutiek do sadrokartónu si dajme veľký pozor na povrchovú úpravu. Ak nie je vrstva čierneho fosfátu na povrchu súvislá a bez poškodenia, skrutky radšej nekupujme. Časom by skorodovali a na stene by sa objavili veľmi nepekné škvrny. |
• Upevnenie na drevenú konštrukciu
Skrutky sú vybavené riedkym samorezným závitom.
Pri výbere skrutiek si treba dať pozor na ich kvalitu. Ak na povrch sadrokartónu vystúpi hrdza, znamená to, že skrutky boli nekvalitne povrchovo upravené.
Skrutky do dreva
Práca s drevom je krásna, ale veľmi náročná, ak má byť kvalita výrobku vysoká. Každé drevo má iné parametre – či už sa to týka druhu dreva, spracovania, alebo skladovania. Jedno však majú spoločné. Kto chce profesionálny výrobok, musí používať profesionálne prostriedky, a to platí aj pre skrutky do dreva, tzv. hi-tech skrutky. Vyrobené sú z pevného a zároveň flexibilného materiálu a majú symetrický závit so špeciálnou vrstvou vosku. Asymetrický závit zaručuje ľahšie prenikanie do materiálu a zároveň ťažšie samovoľné vykrútenie skrutky smerom von. Špeciálna vrstva vosku na závite uľahčuje zaskrutkovanie a znižuje tlak spôsobený trením. Protizávit na hrote skrutky zabezpečuje efektívnejšie prenikanie do materiálu bez štiepenia dreva alebo vzniku prasklín – najmä pri okrajoch dosky. Frézovacie rebrá začnú pôsobiť, hneď ako sa zvýši tlak na telo skrutky. Vyfrézovaný materiál sa nevytláča na povrch, ale uloží sa do tzv. káps. Výsledok je čistejší a vďaka upraveným drážkam v hlave skrutiek sa znižuje riziko poškodenia povrchu, najmä ak použijeme elektrické skrutkovačky.
Text: Martina Gaislová a Stanislav Botur podľa podkladov spoločnosti Würth
Foto a kresby: Stanislav Botur, Conrad, Henkel, Fischer, Würth
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>
Veľmi pekný článok, no ak chcete robiť článok o skrutkách, tak ho spravte poriadne – v článku je málo informácií