Nemusíte hneď kupovať nový! Naučte sa, ako vyčistiť a ošetriť záhradný nábytok

Renovácia dreveného záhradného nábytku
Zdroj: istock.com

Vyzerá váš záhradný nábytok ošarpane? Stále to nemusí to byť dôvod na kúpu nového. Investujte jedno popoludnie a bude opäť ako nový! Je to jednoduchá a – keď uvidíte výsledky – veľmi uspokojivá práca. Navyše, ušetríte. Či už máte nábytok z plastu, kovu alebo dreva, prvoradé je vyčisť ho, len tak predĺžite jeho životnosť.

Ako vyčistiť a obnoviť drevený záhradný nábytok

Kvalitný nábytok z dreva, ktorý je určený do exteriéru, môžete ponechať v záhrade po celý rok, aj keď zvetráva do striebristo sivého prevedenia. Chcete ho vyčistiť? Najskôr kefkou s tvrdými štetinami odstráňte všetky prebytočné nečistoty, prach a pavučiny.

Ak máte nábytok z tvrdého dreva, ktorý vekom zosivel, môžete mu vrátiť pôvodnú farbu pomocou špeciálneho výrobku na obnovu záhradného nábytku. Jednoducho ho natriete prípravkom a zapracujte do dreva brúsnou podložkou. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom zmyte.

Renovácia dreveného záhradného nábytku
Zdroj: istock.com

Druhou alternatívou je vyčistiť nábytok mydlovou vodou. Dôkladne opláchnite a osušte všetky časti, potom povrchy jemne obrúste, aby ste odstránili všetky zvetrané oblasti.

Výborným prípravkom na ochranu nábytku z tvrdého dreva pred živlami je teakový olej. Olej naneste pomocou handry, jemne ho votrite do dreva. Môžete pridať viac ako jednu vrstvu oleja, ale až vtedy, keď prvá vrstva zaschne. Váš nábytok bude ako nový. Mali by ste to robiť každú sezónu.

Renovácia dreveného záhradného nábytku
Zdroj: istock.com

Ako čistiť záhradný nábytok z kovu

Kovové stoly a stoličky môžu byť vonku po celý rok, ale sú náchylné na hrdzu. Existuje však niekoľko spôsobov, ktoré pomôžu zachovať živosť farby na povrchoch a spomaliť koróziu. Ideálne je už nový výrobok z kovu ošetriť lakom. Dosiahnete tak maximálnu ochranu pred vonkajšími poveternostnými podmienkami a predĺžite jeho trvanlivosť.

Kovový záhradný nábytok
Zdroj: istock.com

Obnovením špeciálnym lakom kovový nábytok udržíte v špičkovom stave. Farba sa totiž často olupuje, predovšetkým vtedy, keď na ňu vplýva vlhkosť z dažďa. Vtedy je vhodné odstrániť farbu z celej zasiahnutej plochy začať odznova.

Kovový záhradný nábytok
Zdroj: istock.com

Pred lakovaním zotrite všetku hrdzu drôtenou vlnou, ale postupujte jemne. Utrite voľné nečistoty. Nábytok umyte mydlovou vodou, obrúste a škvrny, kde bola hrdza ošetrite smaltovanou farbou.

Po zaschnutí natrite farbou na kov a znova naneste lak, aby ste ju zapečatili.

Hrdzavý záhradný nábytok
Zdroj: istock.com

Čo pomáha proti hrdzi?

Určite sa oplatí mať v pivnici či v skrini aktívny protikorózny sprej, existuje aj v rôznych farbách.

Jednoduchý spôsob, ako odstrániť hrdzu: povrch nábytku rovnomerne polejte bielym octom a dajte mu nejaký čas – hodinu – na usadenie. Potom ho jednoducho zotrite handričkou a v prípade potreby zopakujte.

Čistenie ratanového záhradného nábytku

Aj ratanový nábytok môžete nechať vonku po celý rok, ale odstráňte vankúše a na zimu ho prikryte. Prach odstráňte suchou kefou, celý nábytok vyčistite nepenivým čistiacim prostriedkom, pretože akékoľvek zvyšky môžu spôsobiť tvorbu plesní. Každý kus dôkladne opláchnite buď hadicou alebo tlakovým čističom. Dôležité je odstrániť nečistoty z pletenia.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteRatanový záhradný nábytok
Zdroj: istock.com

Vyhýbajte sa drsným čistiacim prostriedkom alebo chemikáliám. Naplňte misku teplou vodou so saponátom a jemne utrite nábytok mäkkou handričkou. Predtým, ako ho necháte vonku uschnúť, zotrite všetky zvyšky mydla.

Ratanový záhradný nábytok
Zdroj: istock.com

Ak máte starý kus ratanového nábytku, skúste na mäkkú handričku dať trochu olivového oleja a votrite ho do ratanu. Minimalizujete praskanie, dodáte ratanu lesk a nábytok bude vyzerať ako nový.

Ako čistiť plastový záhradný nábytok

Záhradný nábytok z plastu je odolný voči poveternostným vplyvom, ale môže zmeniť farbu. Preto je lepšie uložiť ho na zimu do prístrešku – optimálne bez okien, pretože denné svetlo mení farbu plastu.

Renovácia plastového záhradného nábytku
Zdroj: istock.com

Keď začína sezóna, plastový nábytok umyte horúcou mydlovou vodou s troškou bielidla, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt alebo odolných škvŕn. Používajte radšej jemnú špongiu, aby ste nepoškriabali povrch. Nábytok dôkladne opláchnite a nechajte nezaschnúť. Nakoniec pridajte ochrannú vrstvu z číreho automobilového vosku.

Renovácia plastového záhradného nábytku
Zdroj: istock.com

Ako čistiť hliníkový záhradný nábytok

Hliníkový nábytok môže zostať vonku, ale v priebehu času bude oxidovať. Ak ho nemáte kam uložiť, zvážte investíciu do krytov vonkajšieho nábytku alebo malého skladu. Mnoho predajcov záhradného nábytku predáva široký sortiment polyesterových poťahov s podložkou z PVC, ktoré ochránia záhradný nábytok pred zmenami počasia a dokonca majú vstavané UV filtre, ktoré zabraňujú bieleniu od slnka.

Kovový záhradný nábytok

Najskôr odstráňte stopy oderu neabrazívnym čistiacim prostriedkom. Nábytok umyte mydlovou vodou a opláchnite hadicou. Povrch chráňte trochou číreho automobilového vosku.

Čistenie vonkajších látkových sedadiel, vankúšov a slnečníkov

Nielen pevné časti nábytku, ale aj tkaniny, vankúše a slnečníky potrebujú očistu a ochranu. Vo výbornom stave ich udržíte čistením špeciálnymi šampónmi na čalúnenie. Vyberte si slnečný deň, aby mali šancu poriadne vyschnúť a nerozvinula sa pleseň. Ak je látka len zaprášená, alebo nemáte čas, vysajte ju vysávačom.

Odnímateľné poťahy operte v pračke, na čistenie čistých neodnímateľných môžete použiť len obyčajnú teplú vodu s jemným čistiacim prostriedkom. Prebytočnú vlhkosť odsajte uterákmi a nechajte dôkladne z oboch strán preschnúť na slnku.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.