5 trendov v záhradnom nábytku
Aký záhradný nábytok bude vašim novým spoločníkom na terase, pri grile či na balkóne? Aby ste sa v sortimente záhradného nábytku vyznali a dobre si vybrali ten najkrajší a najpraktickejší, pripravili sme pre vás pár tipov a postrehov.
Galéria
Záhradný nábytok by mal ladiť s prostredím
Záhradné zostavy podľa spôsobu využitia delíme na jedálenské a relaxačné. Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú stôl, stoličky alebo kreslá. Jednotlivé rady dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité na mieru deťom. Väčšinou možno dokúpiť aj záhradnú hojdačku a záhradné lehátka. V pestrej škále sa vyrábajú aj zásteny a paravány, ktoré vašu novú vonkajšiu obývačku, jedáleň, odpočiváreň aj herňu, ochránia od pohľadov zo susedstva aj z ulice.
Súkromnému posedeniu dominuje umelý ratan
Najnovším trendom v oblasti záhradného nábytku sú kúsky z umelého ratanu s pohodlným čalúnením s vonkajšou úpravou, konferenčným stolíkom aj záhradnými lehátkami. Umelý ratanový nábytok vyniká svojou odolnosťou voči UV žiareniu a zlému počasiu. Záhradný nábytok z umelého ratanu je takmer bezúdržbový a veľmi ľahký, pevný, stálofarebný a vyniká dlhou životnosťou. Je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je opradená umelým ratanom.
Záhradné stoly z umelého ratanu, či sa jedná o konferenčný alebo jedálenský stôl, sú vybavené sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred zlým počasím aj drobnými nehodami.
Prírodný ratan a kov je stále v kurze
Stále obľúbený je aj nábytok z prírodného ratanu, ten ale viac pristane zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred vplyvmi počasia. Ak je vaším favoritom aj do záhrady, či na terasu, budete ho musieť pravidelne upratovať. Nábytok z prírodného ratanu je ľahký, vzdušný a dobre znáša rozmary počasia. Nevadí mu krátkodobý dážď ani slnko a ak sa materiál začne „zatrhávať“, stačí ho obrúsiť a obnoviť bezfarebným lakom na drevo.
Záhradný nábytok z kovu sa dá skvele kombinovať s farebnými poduškami, vankúšmi, drevenými detailmi, tkaninami a syntetickými materiálmi. Najčastejšie sa stretnete s nábytkom vyrobeným z hliníka, ktorého prednosťou je dlhá životnosť, odolnosť a nenáročná údržba. K výrobe vonkajšieho nábytku sa tiež používa oceľ. Obidva materiály sú už povrchovo upravené a majú vysokú nosnosť. Na dosky stolov sa často používa plechová mrežovina.
Takmer nezničiteľný plastový záhradný nábytok
Keď sa povie plastový nábytok, netreba si hneď predstavovať len jeho najvýznamnejšiu zástupkyňu – bielu plastovú záhradnú stoličku, ktorá sa rozšírila po celom svete a stala sa ikonou záhradného nábytku. Dnes sú dostupné veľmi elegantné kolekcie z plastu, ktorý evokuje prírodné materiály. Ten je vyrobený zo zmesi tvrdých plastov a v kombinácii napr. s umelým ratanom nielenže dobre vyzerá, ale má aj oveľa dlhšiu životnosť. Je žiaruvzdorný, nehrdzavie a je odolný voči UV žiareniu.
Nespornou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, ľahká údržba a odolnosť voči vonkajším podmienkam. Pri lacnejších výrobkoch je nevýhodou blednutie farieb a nosnosť materiálu.
Drevo nikdy nevyjde z módy
Drevený nábytok je vhodný do záhrady klasického dizajnu a tam, kde sa konzervatívny majiteľ radšej nepúšťa do žiadnej väčšej premeny. Vyberať môžete zo smreku, borovice, buka, duba alebo exotického teaku a ďalších. Rozdiely sú viditeľné hlavne v tvrdosti dreva. Čím tvrdšie drevo je, tým je dlhšia jeho životnosť.
Výrobky z tropických driev všetkých farieb aj kvalít väčšinou vyžadujú ľahkú údržbu v podobe náteru konzervačným olejom. Postačí ich jedenkrát ročne ľahko prebrúsiť, odborníci tvrdia, že to zvládne aj hrubšia kefa, a napustiť olejom vybranej farby.
Sortiment dreveného záhradného nábytku dopĺňajú aj kolekcie z tuzemských driev, ktoré sa dodávajú bez povrchovej úpravy. To preto, aby ste si mohli nábytok natrieť farbou, ktorá vám bude vyhovovať.
Aj nábytok z obyčajnej palety môže byť ozdobou vašej záhrady. Stoly, záhradné lavice, sedenie alebo police z paliet. Dalo by sa povedať, že nábytok z paliet hýbe svetom. Ak chcete popustiť uzdu svojej fantázii a kreativite, potom sú palety tým najlepším dôvodom. Je len na vás, či si kúpite už opracované, nalakované palety alebo si od prvej triesky do poslednej vrstvy laku všetko spracujete svojpomocne. Prínosná je tiež možnosť využiť workshopy na výrobu nábytku z paliet, ktoré nadšenci často organizujú aj vo vašom okolí.
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Komentáre