Zahradny nabytok titulne foto clanok

Drevený, ratanový alebo hliníkový? Zistite, ako si vybrať záhradný nábytok!

Viete, aké silné a slabé stránky má váš vysnívaný záhradný nábytok? Čo ak sa vám vybraný druh do záhrady vôbec nehodí? Prečítajte si, ako vybrať správne.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je drevo. Mnohí z nás ho zbožňujú, má však svoje výhody i nevýhody. Drevený záhradný nábytok je esteticky krásny, hodí sa najmä na rustikálnejšie a klasické terasy či záhrady. Vyžaruje z neho teplo domova.

Moderný drevený nábytok na záhradu sa vyrába prevažne z exotických drevín, ktoré sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a vydržia na záhrade aj celoročne. Napriek tomu ale odporúčame umiestniť ho skôr na terasy, ktoré sú aspoň čiastočne kryté.

Drevo je náročnejšie na údržbu a po dvoch, troch sezónach ho budete musieť navoskovať alebo prelakovať. Pozor aj na ekologický rozmer. Drevený nábytok z našej ponuky je napríklad vyrobený z certifikovaného eukalyptového dreva, pri ktorom sa dbá na udržateľnosť lesného hospodárstva.

Ak máte kam, ideálne je drevený záhradný nábytok na zimu schovať, predĺžite tak jeho životnosť. Dobre zvolený nábytok sa dá skladať a stohovať. Poteší aj jeho ergonómia a možnosť prispôsobiť si sedenie vlastnému telu. K pohodliu prispieva aj možnosť postaviť uprostred stola slnečník.

—> NÁŠ TIP: Záhradný nábytok z dreva VANAMO 6+1

Variabilný záhradný nábytok z dreva VANAMO 6+1 | Zdroj: Jurhan

Ratanový záhradný nábytok

Umelý ratan, alebo aj polyratan, je hit posledných rokov. Predstavuje kompromis medzi prírodne pôsobiacim vzhľadom a ľahkou údržbou. Materiál je ľahko umývateľný a podušky sú vyrobené z vodo-odpudivého materiálu. Poťahy sa navyše dajú prať.

Ratan je odolný voči UV lúčom, a tak nikdy nevybledne, čo sa často stáva lacnému plastovému alebo nekvalitnému drevenému nábytku.

Ratanový nábytok je odolný voči dažďu, môžete ho teda mať voľne na záhrade alebo na neprekrytej terase. Na čo treba dať pozor, je mráz. Aby ste predĺžili životnosť tohto nábytku, je lepšie ho na zimu schovať, aby nepopraskal. Extrémne výkyvy teplôt mu totiž nerobia dobre.

Výhodou ratanového nábytku je, že pôsobí veľmi elegantne a často sa využíva aj v interiéri. Vďaka mriežkovanej štruktúre sa pri sedení na ňom nebudete potiť, je totiž vzdušný.

Oproti drevenému nábytku je ratanový aj výrazne ľahší, vďaka čomu sa jednoducho presúva.

—> NAJPREDÁVANEJŠÍ: Záhradný nábytok z ratanu DALMACIA 8+1

Elegantný záhradný nábytok z umelého ratanu DALMACIA 8+1
Elegantný záhradný nábytok z umelého ratanu DALMACIA 8+1 | Zdroj: Jurhan

Hliníkový záhradný nábytok

Ak vám neprekáža jeho moderný a trochu chladnejší vzhľad, hliník má množstvo nepopierateľných výhod. Hodí sa všade tam, kde potrebujete nábytok často prenášať. Je totiž naozaj ľahký a stôl má navyše aj výškovo nastaviteľné nožičky, skvelé na nerovné povrchy.

Ďalšou výhodou tohto materiálu je jeho super jednoduchá údržba. Stačí utrieť vlhkou handričkou. Hliník je navyše najodolnejší voči vplyvom počasia a môžete ho pokojne nechať vonku celoročne, dokonca na nekrytej terase či voľne na záhrade. Nevadí mu slnko, dážď ani sneh. Spoje nášho hliníkového nábytku sú dokonca vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Pozor na lacnejšiu konkurenciu, spoje z nekvalitného materiálu výrazne skrátia životnosť vášho nábytku.

Pri hliníku vás poteší aj jeho priaznivá cena. Po najdrahšom dreve a stredne dostupnom ratane ide totiž o najlacnejší materiál.

Polohovateľné stoličky potešia tých, ktorí si na záhrade radi nielen posedia, ale aj podriemu. Dajú sa totiž sklopiť až do siedmych polôh.

—> NÁŠ TIP: Záhradný nábytok z hliníka MILANO 8+1

Záhradný nábytok z hliníka MILANO 8+1 | Zdroj: Jurhan

Lehátka, siete či ochranné obaly

Čo všetko ďalšie by ste ešte mohli chcieť na svoju záhradu? Ak túžite po exkluzivite a prítomnosti veľkého množstva priateľov, možno vás osloví rohová ratanová sedačka. Ak si radšej relax vychutnáte osamote, vyskúšajte hojdacie lehátko z agátového dreva. V ponuke máme dokonca aj romantickú hojdaciu sieť pre dvoch so stojanom.

A ak ste sa práve rozhodli pre nákup záhradného nábytku, nezabudnite, že v našom e-shope pre vás máme aj ochranné obaly, ktoré predĺžia životnosť nábytku z akéhokoľvek materiálu.

—> DO ESHOPU: Záhradný nábytok a príslušenstvo

Zdroj: PR článok spoločnosti GammaHS s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje