Ako som si spravil terasové sedenie a ušetril 120 €
Galéria (21)

Ako som si spravil terasové sedenie a ušetril 120 €

Na terase nám chýbalo sedenie – kreslá a lavica. Snažil som sa nájsť nejaké, ktoré by vyhovovali našim predstavám, no nakoniec som sa rozhodol vyrobiť sedenie svojpomocne. Máme k dispozícii staršie matrace a jeden z nich sme chceli využiť na lavici.

Galéria

Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie
Lacnejšie terasové sedenie

UROB SI SÁM

náročnosť: ++++
čas: 4 dni
náklady: 55 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 55 €
na 1 lavicu, 2 stoličky
• dosky 27 €
smrek, asi 0,15 m3, 100 × 25 × 3 000, priamo z píly (180 €/m3)
• spojovací materiál, lepidlo 7 €
skrutky 4,5 × 50 mm – 40 ks, M8 × 60 mm s maticami a podložkami – 11 ks, Duvilax D3 Rapid (3,85 €/kg)
• lazúra, fungicíd, brúsivo 11 €
lazúra Lidl Baufix (9,99 €/5 l), fungicíd Bochemit Optimal (7,57 €/ l), brúsny papier (0,23 €/hárok)
• hobľovačka 10 €
(tzv. zrovnávačka) požičanie na pol dňa

NÁRADIE
 hobľovačka
 pokosová píla
 horná fréza
 meter, uholník
 brúska, štetec
• vŕtačka/skrutkovačka 

PRACOVNÝ POSTUP

1. OHOBĽOVANÝ MATERIÁL
Na hobľovačke ohobľujeme dosky. Takéto množstvo dosák – stavebného reziva – vystačí na dve kreslá, lavicu, malý stolík a ešte aj niečo zvýši (asi 0,23 m3). 

2. FRÉZOVANIE
Na jednoducho upravenej ručnej fréze možno urobiť všetky frézované spoje – čapy a dlaby. Stačí ju zospodu pripevniť na stôl a je z nej spodná fréza. Rovnako aj pílu. 

3. ČAPY
A takúto kvalitu čapov možno dosiahnuť na primitívnom pracovnom stole – u stolára by ste za každý čap zaplatili okolo 40 centov. 

4. SKRACOVANIE
Ohobľované dosky treba poskracovať na potrebné rozmery – najľahšie to ide na pokosovej píle.

5. VYFRÉZOVANÉ DOSKY
Všetok materiál je ohobľovaný, napílený, spoje sú dokončené. Niekoľko dosák zvýšilo. Skutočná spotreba materiálu je zhruba 0,15 m3 vysušeného reziva. 

6. MONTÁŽ
Z jednotlivých prvkov zmontujeme väčšie kusy – sedadlá a operadlá lavíc a kresiel. Používame gumové kladivo z bielej gumy, lepidlo na drevo a stolárske zvierky. 

7. KOMPLETNÉ KRESLO
S použitím oceľových spojovacích materiálov skompletizujeme kreslo do konečného tvaru. Nasleduje penetrácia fungicídom. Podobne sa vyrobí aj ďalšie kreslo. 

8. NÁTER KRESLA
Natierame tenkovrstvovou lazúrou, a to dva- až trikrát. Hoci by sa mohlo zdať, že náter vysychá skôr, každú vrstvu necháme preschnúť 24 hodín. 

9. SPÁJANIE LAVICE
Lepené spoje sa najlepšie lepia polyvinyl­acetátovými lepidlami (Duvilax, Herkules a pod.) Počas 24 hodín treba lepené spoje pevne zovrieť. 

10. SPEVNENIE KRESLA
Počas toho, ako lavica schla, sme skúšali kreslá a prišli sme k záveru, že niektoré spoje treba spevniť napríklad svetlejšími uholníkmi, neskôr zatretými. 

11. KOMPLETNÁ LAVICA
Podobne ako kreslo treba väčšie časti navzájom pospájať skrutkami. Lavica je pripravená na natieranie. 

12. ŠIROKÉ SEDADLO
Keďže sme chceli využiť matrac, sedadlo lavice bolo na to prispôsobené. Teraz na nej možno nielen sedieť, ale aj pohodlne ležať či prespať. 

13. NÁTER LAVICE
Po napustení základom na drevo, resp. fungicídnym prípravkom a po dvoch náteroch orechovej farby je lavica hotová. 

14. MALÝ STOLÍK
Je praktický na odloženie nápoja a svojím vzhľadom dopĺňa zostavu kresiel a lavice. Bol vyrobený rovnakým spôsobom ako ony. 

15. HOTOVO
Dokončená je nielen terasa, ale aj sedenie, takže nič nebráni pohodovému odpočinku po celodennej práci.

SKÚSENOSŤ AUTORA

Sedenie zatiaľ slúži rok a k plnej spokojnosti. Na dreve sa neobjavila jediná prasklina a všetky spoje pekne držia. Akurát po zime som musel trošku pritiahnuť spoje. Sedenie bolo prikryté len na jar, inak bolo celý čas na otvorenom priestranstve.

dobré rady

ŠÍRKA LAVICE
Lavica je pomerne široká, je to možno trošku nepraktické, ale chcel som využiť starý matrac, ktorý sa na lavicu hodil, preto je aj taká nízka. Posielam fotku aj s matracom a manželkou a našou malou dcérkou – obe sú na lavici zjavne spokojné.

MATERIÁL
Na blízkej píle som si nechal napíliť surové dosky s rozmermi 100 × 25 × 3 000 mm. Na terase som ich nechal podložené a zakryté asi 2 mesiace. Po dvoch mesiacoch dosiahli vlhkosť približne 12 – 15 % (merané vlhkomerom) a mohol som začať pracovať.

AKO TO UROBIŤ

HOBĽOVANIE NIE JE DRAHÉ
Dosky som všetky ohobľoval. Neľakajte sa, nemusíte pracovať s ručným hoblíkom. Nám na to poslúžila hobľovačka požičaná z neďalekej požičovne, takže o približne hodinu a za 10 eur som mal ohobľované všetky dosky.

ZMENA ROZMEROV PRI PÍLENÍ
Hoci som mal načrtnuté približné rozmery stoličiek aj lavice, konečné rozmery som aj tak prispôsoboval doslova tak, ako sa mi zdalo, že by mohli byť ideálne. Po rozmeraní som dosky napílil pokosovou pílou.

SPÁJANIE ČAPOVANÍM JE KRAJŠIE
Chcel som, aby sedenie aj dobre vyzeralo a malo čo najmenej skrutiek, preto som sa v hobby podmienkach rozhodol, že najdôležitejšie časti budem spájať čapmi. Dalo to asi najviac zabrať, vyrobiť až 80 čapov ručne, resp. s pomocou hornej frézky, ktorú som mal odspodu primontovanú na pracovný stôl, čiže podľa potreby z nej môže ľahko byť aj spodná frézka. Všetky potrebné časti som ofrézoval do jednoduchého oblúka a základné časti zmontoval.

JEDNODUCHÁ POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Po zmontovaní som sedenie najprv natrel fungicídnym prípravkom a potom tenkovrstvovou vodouriediteľnou lazúrou v dvoch vrstvách.Text a foto: Matej Česák
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Milan says:

    Vo vyčíslení nákladov mi chýba cena za hobľovačku, pokosovú pílu a frézu. Tieto stroje nemá doma každý na rozdiel od vrtačky, potom by tá v nadpise spomínaná úspora nebola taká zaujímavá.

    V každom prípade by som exteriérový nábytok robil z tvrdého dreva a nie zo smreku a při prezentovaní (fotení) by som odstránil neporiadok v pozadí viacerých fotografií.

    Inak až na niektoré drobné detaily (pozatýkaná farba) pekná práca.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.