Ako z dreva odstránite škvrny od vody a iných tekutín?

Vlhké škvrny na dreve
Zdroj: istock

Drevo je dnes veľmi oceňovaným stavebným materiálom nielen do interiéru, ale aj do vonkajšieho prostredia. Tento prírodný a estetický materiál používame na obklady domov, exteriérový nábytok, ploty, terasy, prístavby. Udržiavané drevo dobre odoláva poveternostným vplyvom, horšie je, keď ho neudržiavame alebo je poškodené. Viete, ako sa zbaviť značiek, ktoré na dreve zanechala voda?

Najlepším spôsobom je uvažovať vopred. Ak chceme drevený nábytok používať vonku, ochráňme tmelom na drevo na báze oleja a vody. Škvrny od vody môžeme pokryť natieraním alebo morením dreva. Ak však chceme obnoviť pôvodnú prírodnú krásu dreva, vyskúšajme iné postupy.

Vyberte si vhodný čas

Zvoľte si obdobie, keď je predpoklad suchého počasia aspoň na pár dní. Väčšina metód, akými sa odstraňujú škvrny z dreva si vyžaduje dokonale preschnutie. Dážď a vysoká vlhkosť len skomplikujú vaše úsilie. Drevo prípadne ošetrite v garáži či v inom krytom priestranstve. Pozitívne je, že uvedený spôsob odstraňovania škvŕn z dreva zvládne aj začiatočník. Potrebujete zhruba 30 – 45 minút a materiál vás nevyjde drahšie ako 15-20 eur.

škvrny na dreve
Zdroj: istock

Čo budete potrebovať na odstránenie škvŕn z dreva?

– žehličku,
– čistú, bielu, suchú bavlnenú tkaninu,
– záhradnú hadicu s tryskou,
– vysokotlakový čistič,
– kefu s tvrdými syntetickými štetinami,
– vedro,
– špongiu,
– nepremokavé rukavice,
– brúska a jemný brúsny papier,
– ochranu očí.

Materiály, ktoré použijete:

– čistiaci roztok na plochy,
– bielidlo pre domácnosť.

Ako postupovať pri odstraňovaní mokrých škvŕn od pohárov?

Spustite žehličku na suchý režim (bez pary) a nechajte ju zohriať na najnižšiu úroveň. Na znečistenú plochu položte čistú, suchú, bielu bavlnenú handričku. Teplou žehličkou prejdite niekoľkokrát cez látku. Vždy skontrolujte, čo sa s drevom deje – postupne by mala škvrna miznúť a drevo sa vysušiť. Vždy použite čistý kus látky. Dbajte o to, aby bola žehlička pred použitím úplne suchá. Ak tvorí paru, bude na dreve vytvárať nové škvrny.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteumývanie dreveného povrchu vysokotlakovou pištoľou
Zdroj: istock

Vlhké škvrny na dreve od nečistôt

Ak máte drevenú pomôcku či nábytok zvlhčený od kaluží, znečistený od vlhkej pôdy, pomoc je jednoduchá. Najskôr oblasť vystriekajte záhradnou hadicou s tryskou. Ak to nestačí, použite vysokotlakový čistič a nechajte dobre preschnúť.

škvrny na dreve
Zdroj: istock

Tmavé škvrny od tekutín

Tento druh škvŕn sa z dreva odstraňuje najťažšie. Avšak, ani to nie je nemožné. Pomôže roztok vody s bielidlom určeným do domácností. Nezabudnite na nepremokavé rukavice, pretože bielidlo je žieravina.

Ako na to?

Vytvorte roztok 50 % studenej vody a 50 % bielidla. Špongiou ho naneste na škvrny a nechajte vyschnúť. Ak tento postup nestačí, zopakujte ho so zmesou 25 % vody a 75 % bielidla.

Náš tip: Hlbšie „zažratá“ tekutina neraz vyžaduje šmirgľovanie poškodenej časti alebo vydrhnutie pevnou kefou a tuhým bielidlom. Nezabudnite potom predmet dôsledne ošetriť, aby sa nehoda neopakovala.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.