Stavba pergoly svojpomocne: Čo je dobré vedieť, kým sa do nej pustíte?
Stavba pergoly je výzvou pre každého domáceho majstra. Skôr, ako sa do nej však pustíte, poriadne to premyslite.
Galéria
Drevená, alebo hliníková pergola?
Skôr, ako začnete premýšľať o tom, ako postaviť pergolu svojpomocne, rozhodnite sa, z akého materiálu ju postavíte. Najčastejším aj najlacnejším variantom sú podomácky vyrobené drevené pergoly. Drevo sa totiž dobre opracováva a veľkosť či tvar pergoly ľahko prispôsobíte svojim potrebám. Aby vám pergola vydržala čo najdlhšie, je ale potrebné použiť zdravé drevo chránené pred plesňami, drevokazným hmyzom aj pred vplyvmi nepriaznivého počasia.
Oproti drevenej konštrukcii nebude hliníková záhradná pergola vyžadovať častú údržbu. Materiál na jej výrobu a všetko potrebné príslušenstvo zoženiete u špecializovaných výrobcov. Pri stavbe budete teda pravdepodobne pracovať so stavebnicovým systémom. Alebo si môžete nechať hliníkovú pergolu vyrobiť na mieru. V tom prípade by ste však mali premýšľať o odbornej montáži.
Stavba pergoly: Konštrukciou to nekončí
Konštrukcia pergoly ale nie je zďaleka všetko, na čo musíte pri stavbe pergoly svojpomocne myslieť. Dôležité je pergolu správne ukotviť. Môžete ju postaviť na betónovú dosku, na ktorú je možné položiť podlahu z dreva, keramiky alebo PVC. Pokiaľ ste sa rozhodli pergolu umiestniť do voľného terénu na záhrade, mali by ste vytvoriť betónové základy, do ktorých ukotvíte jednotlivé stojky.
Pokiaľ chcete pod pergolou tráviť čas aj počas nepriaznivého počasia, nesmiete zabudnúť na zastrešenie. Možností, ako je možné pergolu zastrešiť, je celý rad. Môžete zvoliť priehľadné materiály, ako sú komôrkové plexisklá či polykarbonátové dosky, alebo nepriehľadné plechové krytiny či asfaltové šindle. Pergolu tiež môžete zastrešiť pomocou posuvnej markízy, ktorá sa kotví priamo na konštrukciu a je možné ju podľa potreby sťahovať.
Hliníkové pergoly na mieru
Rozhodne nebude hanbou, keď zveríte stavbu záhradnej pergoly do rúk odborníka. Hliníkové pergoly sú prakticky bezúdržbové a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Hodia sa na záhrady rodinných domov, k bazénu aj ako zatienenie záhradiek reštaurácií. Hliník navyše predstavuje kvalitný materiál, ktorému nevadí voda, silné slnko ani vietor. Konštrukcia pergoly sa dá farebne zladiť s fasádou domu alebo okennými rámami.
Na celoročné využitie
Maximálne pohodlie a nerušený odpočinok na záhrade vám prinesie moderná bioklimatická pergola, ktorá vyniká svojím nadčasovým dizajnom a dokáže sa prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Jej strechu tvoria lamely, ktoré môžete podľa postavenia slnka naklápať až po uhol 140 °C. Takže si pod pergolu pustíte len také množstvo svetla, ktoré vám bude príjemné. Lamely tiež umožňujú pod pergolou vetrať, zatvorené vás naopak spoľahlivo ochránia pred dažďom.
Dažďová voda sa zo strechy pergoly odvádza kanálikmi vedenými vnútri konštrukcie. Ak nie ste milovníkom bubnovania dažďa na strechu, obstarajte si lamely vyplnené polystyrénom, ktorý dokáže pohltiť až 70 % hluku. Vďaka tomu budete môcť pod pergolou nerušene konverzovať či odpočívať aj počas toho najsilnejšieho lejaka.
Pod bioklimatickými hliníkovými pergolami je možné sa zdržiavať prakticky celoročne. Nahradia vám obývaciu izbu, jedáleň aj pracovňu. Môžete ich navyše doplniť o zabudované reproduktory, LED osvetlenie alebo bočné clony, ktoré chránia pred vetrom a nízkym slnkom. Aj tieto doplnky je vhodné objednať si ešte pred výrobou pergoly a následnou montážou.
Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.
Komentáre