Ako zastrešiť terasu s pergolou?
Galéria (21)

Ako zastrešiť terasu s pergolou?

Máloktorá stavba sa dokončí presne podľa prvoplánového projektu. Počas stavby alebo hneď po nej sa zvyčajne ešte niečo zmení či doplní. Tak to bolo aj s našou pergolou.

Galéria

Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu
Ako zastrešiť terasu

Takto zastrešili pergolu odborníci. Podľa nášho návodu môžete zastrešiť svojpomocne tú svoju.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++++

ČAS: 1 deň

NÁKLADY: do 700 €

ĽUDIA: 3

OBDOBIE: IV – XI

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 695 €

• drevené krokvy 100 €
100 × 50 mm, tlakovo impregnovaná borovica
• polykarbonátové platne 360 €
komorová, 10 mm, biela, obojstranná UV ochrana, stálosť od – 40 °C do + 120 °C (100 €/2 × 3 m)
• krycí profil 70 €
hliníkový, 60 × 8 mm na prichytenie platní k nosnej konštrukcii, prírodný hliník (7 €/3 m)
• ukončovací profil „F“ 25 €
na okrajové ukončenie platní, odkvapový nos, prírodný hliník (5 €/3 m)
• gumené tesnenie 75 €
spodné, EPDM šírka 60 mm (1,60 €/m), čierne spodné tesnenie 60 mm sa používa ako spodný gumový do prítlačnej lišty EPDM (0,50 €/m)
• samolepiaca páska 3 €
na uzatvorenie komôr v platniach (3,60 €/20 m)
• spojovací materiál 62 €
samorezné skrutky, 6,3 × 60 mm s podložkami 7 × 19 mm (0,30 €/pár), skrutky na krokvy 180 × 6 mm (0,30 €/ks), klince na spodné tesnenie (5,68 €/kg)

NÁRADIE

• stojany na pílenie
• ručná kotúčová píla
• kompresor s nástavcom
• akumulátorový skrutkovač
• uhlová brúska
• dva rebríky, odlamovací nôž
• pilník, gumové kladivo
• meter, vodováha

POSTUP PRÁCE

Ako správne zhotoviť zastrešenie z polykarbonátu?

Ako prvé bolo treba v dielni zhotoviť krokvy z profilov 100 × 50 mm. Na tie sa pribíjajú gumové podkladové pásy.

Gumové podkladové pásy kúpime podobne ako všetko príslušenstvo (skrutky, hliníkové profily) u predajcu polykarbonátu.

Podkladové pásy pribijeme na krokvy hliníkovými alebo pozinkovanými klincami so širšou hlavou, a to na každých 35 cm dĺžky.

Krokvy k pergole priskrutkujeme 180 mm dlhými skrutkami. Treba mať kvalitný akumulátorový skrutkovač s krútiacim momentom aspoň 50 Nm. 

Ak chceme prácu urobiť presne, rozmery platní neprenášame metrom, ale priamo z miesta uloženia. Musíme ich teda viackrát prenášať.

Určite budeme potrebovať pomocníkov. Následne na platne narysujeme rovné čiary a platne prepílime elektrickou kotúčovou pílou.

Dosky postupne ukladáme na krokvy. Kým nie je isté, že všetky rozmery a línie zodpovedajú našim požiadavkám, nepripevňujeme ich. 

Bočný okraj každej platne musí ležať v polovici krokvy. Na to musíme myslieť už pri navrhovaní zastrešenia a rozmiestnenia krokiev. 

Pri montáži sme začali od stredu a postupovali sme ku krajom krokvy tak, aby sme menšie krajné kusy montovali ako posledné.

Po primeraní dosku snímeme, a ak ju už nebudeme upravovať rezaním, odstránime kryciu fóliu, najprv pri narezaných okrajoch. 

Všetky nečistoty, najmä úlomky z pílenia, treba odstrániť. Ideálne je použiť kompresor a hadicu s nástavcom, ktorý sa zmestí do medzier. foto Stanislav Botur

Nasleduje zalepenie „voštín“ špeciálnou paropriepustnou lepiacou páskou na zabránenie prenikania hmyzu a nečistôt. 

Lepenie zakončíme na hladkej (neorezanej) hrane polykarbonátovej platne s presahom pásky asi 6 – 7 cm.

Rezanie profilu Samotná páska je príliš slabá, aby vydržala nepriazeň počasia. Hranu platne zakryjeme hliníkovým profilom.

Hliníkový profil s odkvapovým „nosom“ v prípade potreby pribuchneme gumovým kladivom. Opatrne, aby sme ho nepreliačili. 

Ochranný a odkvapový profil na rezanej hrane platne vybavenej páskou. Hrany profilu pred nasunutím zrazíme pilníkom. 

Pri manipulácii s platňami dávame pozor, aby sme ich nepoškrabali, prípadne aby nepraskli, najmä v chladnom počasí. 

Krycí hliníkový profil slúži na prekrytie vzájomných stykov dosiek zvrchu, čím chráni podstrešie pred zatekaním. Hrany obrúsime.

Spodné časti vybavíme špeciálnymi tesniacimi gumovými profilmi. Postupne ich vtláčame do koľajničiek v profile.

Krycie profily upevňujeme opäť na to určenými špeciálnymi skrutkami a tesniacimi gumovo-oceľovými podložkami. foto Stanislav Botur

Ako posledné montujeme krajné kusy platní. Zastrešenie pergoly je hotové, ale ako vieme, dom nie je nikdy celkom dokončený. Možnože majiteľ ho neskôr vybaví aj dažďovou rínou a zvodom. Ak sa tak stane, dozviete sa o tom z nášho ďalšieho článku. foto Stanislav Botur

Prečo strecha

Niekoľko mesiacov po stavbe pergoly sa majiteľ rozhodol zastrešiť ju, aby na ňu mohol vstupovať z obývačky aj počas dažďa či v zime. Na realizáciu si vybral odborníkov z bratislavskej firmy Šinko a spoločne sa dohodli, že zastrešenie bude z polykarbonátových platní. Dnes je pergola, či už skôr prístrešok, hotová, majiteľovi slúži a je s ňou úplne spokojný.

dobré rady

Pred samotnou prácou je potrebné navrhnúť krov krokvovej konštrukcie, teda odmerať rozmery zakrývanej plochy a pripraviť si aspoň náčrt, podľa ktorého bude potrebné vyrátať si množstvo materiálu a plán ukladania. Krokvy sú uložené so vzájomným rozstupom 50 cm. V dielni boli z hranolov 100 × 50 mm zrazené aj hrany na pohľadovom konci. Finálnu dĺžku krokiev upravíme až na mieste montáže na opačnom konci. Z dielne sú krokvy napenetrované patentovanou technológiou, takže drevo si niekoľko desaťročí vôbec nevyžaduje náter, iba ak by sa majiteľovi nepáčil jeho farebný odtieň.

Keďže majiteľ pôvodne nerátal so zastrešením, vrchná plocha, ktorú vytvárala pergola, bola vodorovná, bez sklonu, ktorý je potrebný na odtekanie vody. Ten pri plochých strechách musí byť aspoň 1°, čo zodpovedá spádu 1,75 % (1,75 cm/m). Lepšie je však dať zastrešeniu trochu vyšší sklon, pretože mláčky sa plochej streche tvoria do sklonu 3° (5 %). Z tohto dôvodu nebolo možné položiť polykarbonátové platne priamo na pôvodnú pergolu. Krokvy sú teda sčasti uložené na nízkych drevených podložkách na konštrukcii pergoly tak, aby bola strešná plocha vyspádovaná a odtekala z nej voda. Iný spôsob je orezať krokvy pozdĺžnym rezom tak, aby sa vytvoril potrebný spád strešnej roviny.


Prečítajte si tiež:

Čo by ste mali vedieť o pergolách v záhrade


Pred montážou krokiev na pergolu bolo potrebné vybaviť ich gumovými profilmi, ktoré jednak poisťujú vodotesnosť strechy, ale zároveň umožňujú priskrutkovať polykarbonátové platne tak, aby nepraskli na holom drevenom povrchu pri upevňovaní alebo v prevádzke počas prudkých poryvov vetra. Mäkší gumový podklad tiež tlmí zvuky pri dilatačnom a inom pohybe platní.

Text, foto Stanislav Botur Realizácia Jozef Šinko
Zdroj časopis Urob si sám 12/2018

 1. peter bauer says:

  Prajem dobry den, zaujal ma clanok v novinach, kde je opisana realizacia pergoly a zastresenie terasy RD. Mal by som zaujem o podobne zastresenie terasy RD v Stupave. /ak to teda ako firma robite:)/

  1. norbert says:

   najdi si firmu v googli v clanku pisu ze to robil Sinko…

 2. robert says:

  pod tym lexanom musi byt v lete dusno…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.