image 50174 25 v1
Galéria (25)

Záhradný prístrešok pri starej garáži

Pergolu možno postaviť s rôznymi pôdorysmi. Tá naša získala obdĺžnikový tvar vďaka tomu, že tvorí pokračovanie pôvodnej garáže.

Galéria

Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži
Prístrešok pri garáži

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: *****

ČAS: 1 týždeň

NÁKLADY: do 5 000 €

ĽUDIA: 3

OBDOBIE: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL do 5 000 € s krytinou

• drevo
drevené hranoly 15 × 15 cm na stĺpy, 15 × 17 cm na vodorovné hranoly, 16 × 5 cm na krokvy – 25 ks, 12 × 12 cm na vzpery, 15 × 2 cm na palubovku; všetky drevené prvky sú impregnáciou upravené tak, že vydržia 15 až 20 rokov bez akejkoľvek povrchovej úpravy; všetky drevené prvky sú ohobľované so zrazenými hranami a na rezoch obrúsené, spolu asi 6 m3 reziva

• spojovací materiál
skrutky do dreva pozinkované žltým zinkom – Ø 8 mm, dĺžka 200 mm, Ø 8 × 240 mm; pozinkované Ø 6 × 80 mm, závitové tyče M14 pozinkované bielym zinkom – na stĺpy a na pripevnenie stĺpov k múru a záhradnému plotu (ich dĺžka sa upraví priamo na mieste), sponky s veľkosťou 38,1 mm (1,5“)

NÁRADIE

• akumulátorový skrutkovač
krútiaci moment aspoň 50 Nm
• kľúče
vidlicové alebo očkové s veľkosťou 22
• drevené podstavce
namiesto montážneho stola
• zvinovací meter
s dĺžkou aspoň 7 m
• píla
ručná elektrická, kotúčová, tzv. kocúr
• vŕtacie kladivo, vŕtačka, pásová brúska
• kompresor, pneumatická sponkovačka
• malá a veľká vodováha
• značkovač, tzv. brnkačka
• rebríky (aspoň dva), montážna plošina
• kladivo, gumové kladivo 

POSTUP PRÁCE

Ako si postaviť zastrešenú pergolu?

Najprv na zemi zmontujeme stĺp s vodorovným trámom (vznikne konštrukcia v tvare V).

Pripevníme k nemu ešte jeden stĺp. Vznikne tzv. tesárska brána.

Do stĺpikov treba pred montážou vyvŕtať diery na skrutky M14 s podložkami a maticami. 

Pred postavením stĺpikov do podkladu vyvŕtame diery s priemerom 14 mm. 

Brány nadvihneme (treba na to pomocníkov) a osadíme ich na vložené skrutky.

Nivelizácia Teraz brány presne výškovo nastavíme podľa vodováhy. 

Prvé brány sme začali stavať pri plote, ktorý bude spolupôsobiť s jej konštrukciou. 

Stĺpiky a plot prevŕtame dlhým vrtákom a zoskrutkujeme ich spolu dlhými skrutkami M14.

Vodorovný nosník na konci začapujeme na polovicu hrúbky podľa fotografie.

Susedný nosník bude naň nadväzovať. Spoje musia byť uložené na stĺpikoch.

Na upevnenie použijeme 8 mm skrutky s dĺžkou 240 mm (zhora).

Takto vyzerá hotový spoj. Môžeme ho poistiť zboku aj skrutkami s dĺžkou 160 mm.

Po montáži stĺpov na terase montujeme aj zadnú časť konštrukcie pri plote.

Každý stĺpik z ohobľovaného a impregnovaného dreva obrúsime na hranách rezu.

Výšku stĺpikov nad garážou musíme výškovo prispôsobiť, pretože strecha má spád.

Prednú nosnú konštrukciu montujeme podobne. Potrebujeme však viac pomocníkov. 

Brány v tvare U provizórne spojíme so zadnou časťou niekoľkým krokvami.

Zmontujeme vodorovné nosníky so stĺpikmi. Pri montáži používame zvierky.

Keď je predná strana hotová, začneme montovať vzpery skrutkami s priemerom 8 mm a dĺžkou 200 mm. Foto Stanislav Botur

Po vyrovnaní nosnej konštrukcie montujeme krokvy skrutkami s dĺžkou 180 mm. 

Montáž strešného debnenia urýchli sponkovačka s dlhými 1,5“ sponkami. 

Okraje strechy zarovnáme až po pribití všetkých palubovkových dosiek debnenia.

Ako ochrana proti vetru, snehu a dažďu poslúžia dosky na zadnej strane pergoly. Foto Stanislav Botur

Po namontovaní plechovej strešnej krytiny bude pergola celkom dokončená. 

HOTOVO

Prečo pergola

Keď majitelia kúpili pozemok, stála na ňom betónová garáž. Počas stavby domu slúžila ako sklad stavebného materiálu a náradia. Teraz jej však dali inú úlohu. Bude v nej záhradné a grilovacie náradie, pre ktoré by bolo v dome málo miesta. Prešla obnovou, steny sú obložené drevom, podlaha s dlažbou nadväzuje na terasu s pergolou. Nevedno, ako skrsol nápad pripojiť ku garáži aj oddychovú časť, ktorá je pomerne veľká, a tak si v nej posedia aj priatelia či príbuzní pri trávení voľného času s domácimi. A tak nadišiel deň stavby drevenej pergoly. Takto ju stavali odborníci.

DOBRÉ RADY

Spojovací materiál

Stĺpy majú v profile 150 × 150 mm, ich výška je okolo 270 cm. Výšku si každý môže prispôsobiť svojim podmienkam. Vodorovné trámy (170 × 150 mm) sa skrutkujú k stĺpom 240 mm skrutkami. Preplátované konce vodorovných trámov spájame 160 mm skrutkami.

Vodorovnosť konštrukcií

Je základom pekného vzhľadu každej stavby. Tesársku bránu treba postaviť do zvislej polohy na terasu s keramickou dlažbou, treba prekontrolovať, či je vodorovná časť ozaj vodorovná. Potom sa zmontuje druhý vodorovný hranol so zvislým stĺpom ešte na zemi (dostaneme tvar písmena V), postaví sa, pripojí sa k bráne. Potom tieto tri zadné stĺpy prístreška aj s vodorovnými nosníkmi umiestnime tak, aby boli v správnej vzdialenosti od betónového plota, ktorý je za nimi. My sme na to využili menšie dištančné hranoly hrubé 5 cm, ktoré sme vždy zozadu pripevnili na každý zadný stĺp (môžete na to použiť skrutky alebo klince, pretože dištančné hranoly sú namáhané tlakom).

Pred upevnením zadných stĺpov prístreška k plotu bolo potrebné naznačiť si ceruzkou polohu zvislých stĺpov a v strede obrysov vyvŕtať diery s priemerom 14 mm, do ktorých neskôr vložíme závitové tyče. Robili sme to vtedy, keď boli ustálené v konečnej (zvislej) polohe. Aj v stĺpoch musia byť ešte pred ich postavením zospodu vyvŕtané diery, ktoré zodpovedajú svojím priemerom priemeru závitových tyčí.

Na skrutky sme nasadili podložky a matice. Stĺpiky sme nadvihli a nasadili sme ich na závitové tyče. Až keď stĺpy pevne stoja a vodorovné nosníky sú vyrovnané v správnej výške, pripevníme zadné stĺpiky aj k plotu.

Cez ne a cez dištančné hranoly vyvŕtame diery cez betónový plot a skrutky zo závitových tyčí upevníme maticami na podložkách. Získame tak stabilnú a vyrovnanú konštrukciu, ku ktorej môžeme primontovať ďalšie prvky.

V prednej časti

Prvú bránu v tvare prevráteného „U“ ihneď po namontovaní spojíme so zadnou hotovou časťou dvoma krokvami, stačí iba provizórne. Je to preto, aby brána samostatne stála a po každom napojení ďalšieho véčka pridáme potrebný počet krokiev.

Ako STAVAŤ?

Spád strechy

Rôzna výška vodorovných nosníkov na zadnej a prednej strane pergoly zabezpečuje bezpečné odvádzanie vody zo strechy. Aj nad garážou uložíme vodorovné trámy tak, aby mala strecha, resp. krokva potrebný spád. V našom prípade voda tečie priamo do nášho dvora. Steká na náš pozemok.

Strešné krokvy

Ďalšou úlohou bolo uložiť všetky krokvy. Krokvy majú profil 60 × 150 mm, dĺžku 4 m. Vzdialenosť medzi krokvami sa rozpočíta, pričom krajné krokvy majú polohu presne určenú, ako aj krokva nad vchodom do garáže. V našom prípade bol rozstup krokiev nad garážou 46 cm a rozstup krokiev nad terasou, ktoré boli viditeľné voľným okom boli 56 cm. Krokvy sa bežne umiestňujú na vzdialenosť (rozstup) 60 cm. Konce krokvy sa upevňujú štyrmi skrutkami. Priemer 200 mm skrutiek je 8 mm. Práca postupovala pomerne rýchlo, a preto sme to tu mali hotové do obeda.

Debnenie strechy

Po obedňajšej prestávke sme začali pripevňovať dosky debnenia. Dosky majú okraj upravený profilom pero-drážka, takže medzi nimi nie sú škáry a pri pohľade zospodu vyzerajú veľmi esteticky ako prírodné drevo. Nejde tu o tatranský profil, je to tzv. palubovkový profil. Prácu veľmi urýchľuje použitie pneumatickej sponkovačky napojenej na kompresor. Používajú sa pri nej sponky dlhé 40 mm. Na niektoré krokvy sme ešte pripevnili úzke latky, ktoré slúžia na to, aby strešné laty boli v jednej rovine s palubovkovými doskami, lebo neskôr sa na ne bude klásť plechová strecha. Na ich pripevnenie sme nepoužili skrutky, ale spony.

Zo zadnej strany nad plotom sme naležato pripevnili dosky, ktoré budú slúžiť na to, aby sa oplechovanie neplantalo vo veľkom vetre, čiže vlastne budú podporovať oplechovanie, ktoré zakryje medzeru medzi strechou a garážou. Tá vlastne bude brániť, aby sa voda dostala na strechu garáže pri vetrom hnanom daždi.

Text, foto Stanislav Botur
Foto autor
Zdroj časopis Urob si sám 8/2018

 1. xy says:

  TO SA MI TROSKU NEZDA,rozpocet na pristresok za 5000€ je velmi prehnany.mne robili strechu kompletne: od venca az do poslednej skridle ma to stalo 10000€. dom ma 10×10 metrov +terasa 5×10 metrov. moj odhad je, ze to zakryjete aj za 1500€ a to je uz podstatny rozdiel, nemyslite.

  1. vrc says:

   Vsetko zalezi od roznych faktorov
   – cena dreva (hoblovanie, frezovanie) odhad pre 6 kubikov komplet hotove tak 1000eur za rozumnu kvalitu
   – praca zavisi od urob si sam po profesionalov, takze 1000-1500 eur max
   – krytina podla typu plechu, ci asfaltoveho sindla, dalsie doplnky (okapy, celne plechy, zvody, praca)
   – impregnacia dreva, ochranne natery ci farba
   V konecnom zuctovani sa clovek dostane tak ci tak na minimalnu uroven 2500-3000eur ak si to urobi naozaj sam, takze odhad mi pride triezvy. Je samozrejme, ze cena na krov domu, kde nie je drevo opravovane specialne bude ina, taktiez ak nepriznavam debnenie pod plechom nebudem pouzivat perodrazku, takze porovnavate uplne rozdielne veci a tym aj cenu

 2. zuzana says:

  pergola

 3. Vlado V. says:

  Pár hranolov, dosiek a krytina za 5000€? To snáď nie!

 4. Kika says:

  A co stavebne povolenie? Netreba?

 5. duri says:

  …za tych 1500 nekupis ani to impregnovane drevo, kedze je upravovane v komore a nie natrete stetkou dakym blamajzom. A prave to tu cenu podstatne navysuje, kedze je bezudrzbove… ved mos pouzit aj obycajne a pretierat kazdy rok, ale o tom im zrejme neslo…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.