Ako si skrášliť terasu: Stavba drevenej pergoly

04.07.2018
Ako si skrášliť terasu: Stavba drevenej pergoly

Každá novostavba potrebuje úpravu okolia a niekoľko doplnkov, ktoré zlepšia bývanie. Jedným z nich môže byť aj pergola. Spolu s rastlinami zjemní strohosť kútovej terasy.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++++
čas: 1 deň
náklady: do 1 700 €
ľudia: 5
obdobie: III – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL do 1 660 €

• oceľové pätky 80 €
tvar H, vyrobené na zákazku, pozinkovaná pásovina

• betón C 16/20 20 €

• rezivo 1 400 €
smrek, hobľované, do 2 m3, impregnované proti škodcom, vysušené, (120 × 120 mm na stojky, 150 × 70 mm na pomúrnice, zdvojené nosníky, nosník krokiev, krokvy, 90 × 90 mm na vzpery, 40 × 40 mm na treláže), vrátane dopravy

• skrutky 160 €
do dreva – uhlíková pozinkovaná oceľ na vonkajšie použitie (8 × 300 mm, 8 × 240 mm, 8 × 120 mm, torx T30), metrické – M12 s maticami a podložkami na upevnenie stojok (8 ks)

NÁRADIE

• pokosová (kapovacia) píla
so spodným stolom

• dva stojany
namiesto stola na opracovanie dreva

• akumulátorový skrutkovač
s vysokým krútiacim momentom minimálne 48 Nm

• pásová brúska
s brúsnym pásom č. 60

•vŕtačka, vŕtacie kladivo

• tesárske zvierky

• rebrík, montážna plošina

• vodováha, meter

• miešačka, lopata

POSTUP PRÁCE

Ako sa ochrániť pred letným úpekom?

Drevená pergola skrášli terasu

Materiál Uložíme ho tak, aby sme ho mali blízko pri píle, ale aby pritom ostal dostatok priestoru na obrábanie hranolov. 

Drevená pergola skrášli terasu

Namiesto stola Tzv. kapovacia píla so stolom je nevyhnutná. Dôležité sú aj dve drevené „kozy“ na opracovanie narezaného dreva. 

Drevená pergola skrášli terasu

Pomúrnice Na steny domu treba namontovať pomúrnice, ku ktorým budeme ďalej montovať viaceré ďalšie prvky.

Drevená pergola skrášli terasu

Montáž stojok Do dielensky vyrobených oceľových pätiek v tvare H v betóne vložíme dva hranoly – stojky s profilom 120 × 120 mm.

Drevená pergola skrášli terasu

Na čapy stojok priskrutkujeme dva hranoly 150 × 70 mm – zdvojené nosníky s celkovou dĺžkou 8,3 m spájané na tupo na stojkách. 

Drevená pergola skrášli terasu

Medzi stojky namontujeme dielensky vyrobené treláže v rámoch s vonkajšími rozmermi 700 × 2 200 mm. Vyrobené sú z hranolov 40 × 40 mm. 

Drevená pergola skrášli terasu

Namontujeme nosník krokiev – hranol 150 × 70 mm od kúta závetria kolmo na stred zdvojených nosníkov. Musí byť vodorovný.

Drevená pergola skrášli terasu

Montáž nosníka krokiev Využijeme silné tesárske zvierky, ktoré nosník udržia zavesený na nosníkoch, kým sa neurčí jeho presná poloha.

Drevená pergola skrášli terasu

V zvislej polohe V momente, keď pomocníci nahlásia zvislé polohy stojok, namontujeme predvŕtané skrutky do nosníka krokiev. 

Drevená pergola skrášli terasu

Na zavesenie nosníka krokiev 150 × 70 mm k zdvojenému nosníku 150 × 70 mm potrebujeme dlhé skrutky 8 × 300 mm T30. 

Drevená pergola skrášli terasu

Predsadené krokvy Na montáž vonkajšej a prvej vnútornej krokvy bolo treba zhotoviť štyri rovnako veľké krátke hranoly (150 × 70 mm). 

Drevená pergola skrášli terasu

Prvá vnútorná krokva Najprv primontujeme malý hranol na zdvojený nosník šikmými skrutkami a naň primontujeme krokvu. 

Drevená pergola skrášli terasu

Skracovanie Pri tesárskej práci platí dvakrát meraj a raz rež. Pri drahom materiáli je potrebné toto pravidlo zdôrazniť aj viackrát. 

Drevená pergola skrášli terasu

Obrúsenie rezu Na tesárčinu je najvhodnejšia pásová brúska. Hrany, plochy rezov či drobné opravy lícového dreva zvládne na výbornú. 

Drevená pergola skrášli terasu

Krokvy Na nosník krokiev položíme polovicu krokiev z jednej strany. Na strane pomúrnice ich pripevňujeme šikmými skrutkami 8 × 120 mm.  

Drevená pergola skrášli terasu

Na nosníku krokiev pripájame krokvy k nosníku zvislými skrutkami 8 × 240 mm. Pozor, aby skrutka nevyšla z dreva na pohľadovej stane. 

Drevená pergola skrášli terasu

Hotová polovica krokiev Spoje krokiev sú presne v strede nosníka krokiev. Môžeme namontovať krokvy na druhej strane nosníka. 

Drevená pergola skrášli terasu

Pokračujeme krokvami na druhej strane. Okrem spojov s nosníkmi prepájame protibežné krokvy aj šikmými skrutkami s dĺžkou 240 mm.

Drevená pergola skrášli terasu

Predsadené krokvy Začneme pripevnením krátkych hranolov (150 × 70 mm) skrutkami 8 × 300 mm. Predskrutkujeme ich ešte na stole. 

Drevená pergola skrášli terasu

Montáž dokončíme z rebríka. Pri tlačení na skrutku sa rebrík odkláňa smerom von. Preto je v tejto polohe istenie ďalšou osobou nevyhnutnosťou. 

Drevená pergola skrášli terasu

Spevnenie Ako priskrutkovať stojky k pätkám? Základom je trafiť oproti ležiacu dieru. Potrebný je vrták na dlhej užšej stopke. 

Drevená pergola skrášli terasu

Skrutky Potom cez dieru prevlečieme pozinkované skrutky M12 so šesťhrannou hlavou a podložkou. Maticu s podložkou dobre utiahneme. 

Drevená pergola skrášli terasu

Kvetináč K pergole si majiteľ objedal aj dva veľké drevené kvetináče, ktoré sa ešte vyložia fóliou. Hranoly sú spájané skrutkami „po vrstvách“. 

Drevená pergola skrášli terasu

Hotovo Možno teda zbaliť náradie a zostatkový materiál. Drevo impregnované proti škodcom ostáva iba natrieť vhodným náterom. Foto Stanislav Botur 

Ako namontovať pomúrnice?

Pri hotovej stavbe domu treba ešte pri príprave projektu pergoly myslieť na to, aby sa zmestili nad zasklené dvere alebo aby neclonili svetlám lámp. Na zateplenom dome treba použiť dlhé skrutky (8 × 300 mm, torx 30) so zapustenou hlavou z uhlíkovej pozinkovanej ocele a vhodné rozperky. Dosky majú dĺžky 5,12 m, resp. 6,52 m. Svetlá výška pergoly nad terasou je 2,5 m.

DOBRÉ RADY

Stojky

Sú z najpevnejšieho dreva v konštrukcii – štyroch hranolov 12 × 120 mm na dvoch nárožiach domu. Zatiaľ ich neskrutkujeme, pretože ich výšku určíme neskôr tak, aby výsledná konštrukcia bola vodorovná. Na nich sú aj skrutkami 8 × 120 mm pripevnené vzpery 90 × 90 mm, ktoré zabraňujú prehnutiu dvojitého nosníka. Medzi stojky vložíme dielensky vyrobenú treláž. Jej priečky sa križujú v čapovaných spojoch. Na montáž treláží k stojkám použijeme skrutky 8 × 120 mm, T30.

Nosník krokiev

Bez pomocníkov, ktorí nakláňajú stojaté konštrukcie do zvislej polohy podľa vodováhy, je správne upevnenie nosníka krokiev nemysliteľné. Vidno aj to, že je veľmi dôležité určiť výšku stojok a zdvojených nosníkov tak, aby pri namontovaní nosníka krokiev na spodok pomúrnice bol nosník krokiev zavesený vodorovne. Po montáži tým získame vodorovnú a zvislú konštrukciu, na ktorú môžeme namontovať krokvy. V tejto chvíli už možno natrvalo priskrutkovať stojky k oceľovým pätkám. Pri zavesení nosníka krokiev pod zdvojený nosník sme použili skrutky, ktoré presiahnu hrúbku zaveseného materiálu aspoň o 100 mm (účinná dĺžka závitu).

Ako vybrať záhradný nábytok

Dobré záhradné sedenie by malo byť odolné proti poveternosti, farebne stále, skladné a zároveň pohodlné. Na úplne zastrešené miesta môžete vyberať nábytok bez obmedzení. Pod šíre nebo alebo na čiastočne zastrešené miesta je však lepší ten, ktorý môžete vystaviť slnku, vetru a dažďu. Bude stáť na drevených doskách, dlažbe alebo na trávniku? Stolička s tenkými kovovými nohami sa bude do trávnika zapichovať, dlažbu môže poškriabať a do medzier medzi terasovými doskami určite zapadnúť nechcete.

Drevo je klasika

Výberom dreveného nábytku nemôžete nič pokaziť. Platí – čím tvrdšie drevo, tým dlhšia životnosť nábytku. Pri dreve je veľmi dôležitá ochrana a tá je pre každý druh iná. Pri kúpe sa preto poraďte s odborníkom, či zvoliť ochranný náter, impregnáciu, špeciálny olej, alebo lazúru, balzam s včelím voskom alebo tíkový olej.

Bezúdržbový a odolný plast

Výhodou nábytku z plastu je ľahká váha i údržba a odolnosť proti počasiu. Ak chcete investovať do kvality, vyberte si o niečo drahší plastový nábytok vyrobený zo zmesi tvrdých plastov v kombinácii s takmer nezničiteľným umelým ratanom. Nielenže dobre vyzerá, ale má aj omnoho dlhšiu životnosť, je žiaruvzdorný, nehrdzavie a je odolný proti UV žiareniu. Syntetika nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Z prírodného ratanu

Tento nábytok je ľahký, vzdušný a dobre znáša rozmary počasia. Neprekáža mu krátkodobý dážď ani slnko, a ak sa látka na ňom začne „zatrhávať“, stačí ho obrúsiť a obnoviť bezfarebným lakom na drevo.

Text: Foto Stanislav Botur
Foto: autor v spolupráci s firmou Šinko
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama