Vyplatí sa postaviť pergolu svojpomocne alebo zvoliť hliníkovú na kľúč?
Je príjemné si v lete sadnúť pri svojom dome do tieňa a stráviť tak čas na čerstvom vzduchu. Preto je vhodné počítať pri stavbe domu aj s pergolou alebo ju pristaviť neskôr.
Galéria
Záhradná pergola sa môže postaviť azda na tisíc spôsobov – z dreva alebo hliníka, samostatne stojaca alebo nadväzujúca na dom, masívna aj ľahká konštrukcia, môžu ju obrastať popínavé rastliny, alebo aj nie. Možnosťou je naozaj veľa. Stavba pergoly však nemusí byť taká jednoduchá, ako to na prvý pohľad vyzerá, preto je dobré si vopred všetko premyslieť.
Pergola svojpomocne alebo od firmy na kľúč?
Na Slovensku je stále dosť ľudí, ktorí sa venujú domácemu majstrovaniu a všetko si najradšej urobia sami. Faktom však tiež je, že s novými generáciami už je tento trend na pozvoľnom ústupe. Mnoho ľudí si radšej pre stavbu pergoly dohodne nejakú spoľahlivú odbornú firmu.
Napriek tomu je stále dosť tých, ktorí chcú ušetriť a pustia sa do pergoly svojpomocne. Všeobecne sa dá povedať, že stavba záhradnej pergoly svojpomocne je obvyklejšia skôr pri ľuďoch, ktorí sa rozhodnú pre drevený variant a ktorí si rozumejú s náradím. Drevená záhradná pergola totiž vyžaduje zručnosť predovšetkým pri zhotovení tesárskych spojov, ktoré celú konštrukciu držia pohromade.
Drevená pergola potrebuje pravidelnú údržbu, hliníková vydrží dlhšie
Najpoužívanejší materiál na stavbu pergoly je stále drevo. Najhojnejšie využívané je borovicové, smrekovcové alebo smrekové. Drevená pergola je ekologicky šetrná, ale je nutné ju správne chrániť proti hnilobe a plesniam, drevokazným škodcom a proti strate farby dreva vplyvom slnečných lúčov.
Konštrukcia je o niečo lacnejšia než v prípade hliníkových modelov. Na druhú stranu je s nimi však spojená náročnejšia údržba. Drevené záhradné pergoly je potrebné zhruba každých päť rokov natierať, pretože drevo je potrebné chrániť pred nepriazňou počasia aj ďalšími vonkajšími vplyvmi. Zároveň môže drevenú pergolu napadnúť aj hmyz, čím sa dostávame k tomu, že nedosahujú takú životnosť ako hliníkové pergoly.
Obľuba hliníkových pergol v posledných rokoch stále rastie. Hliníkové pergoly vynikajú jednoduchou údržbou a dlhou životnosťou, aj po rokoch budú vyzerať stále skvelo. Na prvý pohľad pôsobia veľmi moderne a v súčasnosti už nie je problém vybrať si hliníkové profily v rôznom dizajne. Navyše nevyžadujú žiadnu údržbu, sú pevné a odolné. V prípade znečistenia sa dajú jednoducho umyť vodou. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena, ktorá sa však o niekoľko rokov vráti v úspore nákladov a času venovanému údržbe drevenej pergoly.
Medzi hlavné výhody hliníkových pergol patrí
- Odolnosť materiálu (hliník je nehrdzavejúci a takmer bezúdržbový).
- Možnosť vyhotovenia v rôznych farbách (nástrek môže byť podľa vzorkovnice farieb RAL).
- Rýchle a jednoduché čistenie.
- Variabilita v zatienení a zastrešení pergol (možnosť použitia screenovej rolety, látky, naklápacej lamely atď.).
- Ľahká konštrukcia, a teda užšie profily, ktoré zaberú menej miesta.
Oproti tomu nevýhodou je:
- Vyššia cena.
Drevené záhradné pergoly majú tieto výhody
- Lacnejší variant oproti hliníkovým pergolám.
- Prírodný tradičný materiál.
Nevýhody dreveného materiálu pre pergoly
- Drevu hrozí pleseň, huba alebo napríklad aj hlodavec.
- Drevo neustále pracuje, krúti sa, lúpe sa atď.
- Nutnosť pravidelnej údržby materiálu, s čím súvisia náklady na nákup farieb a lakov a prácu.
Aká je cena za stavbu záhradnej pergoly?
Ak si drevenú pergolu postavíte sami, zaplatíte hlavne cenu materiálu a kovových prvkov. Pri rozmeroch 3 × 5 m a konštrukcii z profilov minimálnych rozmerov bez doplňujúcich prvkov ako je stena pre popínavé rastliny a pod. sa môžete pohybovať napríklad v sume okolo 400 eur. Samozrejme, bez prípadných zemných prác.
Za pergolu postavenú z masívnych trámov si priplatíte, takisto vás vyjdú drahšie aj kotevné prvky. V prípade pergoly nad 25 metrov štvorcových budete potrebovať aj projekt, ktorý vám spracuje projektant. Cenová ponuka medzi hliníkovými pergolami je rôznorodá. Dajte si pozor na najlacnejšie hliníkové pergoly. Konštrukcia nemusí byť dostatočne pevná a povrchová úprava kvalitná. Pekne sa môžete zapotiť pri montáži, pretože pri tých najlacnejších pergolách kúpených ako diely na zostavenie, nemusí všetko pasovať tak ako má.
Bioklimatické pergoly poskytnú najväčší komfort
Trendom posledného obdobia sú tzv. bioklimatické pergoly. Tie majú namiesto pevného alebo látkového zastrešenia naklápacie lamely, ktoré je možné otáčať až po uhol 140°. Jednoducho tak môžete regulovať svetlo aj teplotu pod pergolou a prirodzene vetrať. Zatvorené lamely do seba navyše dokonale zaklapnú, takže vás bezpečne ochránia nielen pred vetrom, ale aj pred snehom a dažďom. Bioklimatické pergoly majú premyslenú konštrukciu z hliníkových vodiacich líšt a podperných obvodových profilov, ktoré sú spojené so stojkami, ktorými je zaistený odvod vody zo žľabu.
Iste sa vám niekedy stalo, že vaše posedenie vonku narušil nepríjemný studený vietor, ktorý navyše dokáže pocitovo znížiť teplotu až o niekoľko stupňov. Pred ním vás ochránia bočné vonkajšie rolety, ktoré zachytia aj ostré lúče večerného slnka a dodajú vám súkromie. Látkové screenové rolety môžete vyberať z veľkého množstva typov a farieb textílií, takže ich jednoducho zladíte s pergolou aj ostatným vybavením. Podľa potrieb si môžete vybrať látky zatemňujúce, alebo naopak, špeciálne perforované látky, ktoré obsahujú malé otvory, vďaka ktorým vás roleta ochráni pred pohľadmi susedov, ale nebude brániť vo výhľade von. Ak si prajete, aby bočné tienenie pergoly odolalo aj veľmi silnému vetru zvoľte screenovú roletu Unirol. Tá vďaka zipsu, ktorý má navarený po oboch stranách látky, odolá vetru až s rýchlosťou 90 km/h.
Jednotlivé typy ponúkajú rôzne vychytávky, napríklad pergola MED TWIST od firmy Climax môže mať lamely vyplnené polystyrénom na lepšie tlmenie hluku z dažďa, pričom zvuková izolácia pohlcuje až 70 % hluku. Pergola môže mať v sebe zabudované bodové svetlá alebo napríklad aj reproduktory či vyhrievanie.
Zdroj: PR článok spoločnosti Climax
Komentáre