Galéria (25) Zdroj: Stanislav Botur

Poschodový záhradný domček nielen na príležitostné bývanie

Tento domček nie je len miestom na hranie. Plní úlohu skladu na prízemí a obývacej izby na poschodí. Nechajme hovoriť konštruktéra aj staviteľa domčeka.

stránka 5 z 5

AKO UŠETRIŤ

„Oproti kupovaným domčekom má ten náš niekoľko výhod. Najväčšou je tá, že domček je presne taký, aký ho chceme mať. Náš domček má dvojité steny, tie lacné z obchodu majú jednoduché steny z tenkých latiek a krytinu na strechu si musíte dokúpiť zvlášť.“

„Snažíme sa všetko kupovať čo najlacnejšie alebo recyklovať staré veci. Využili sme však všetko, čo je lacné a dostupné, palety, veci zo šrotovísk, vyhodené veci od známych… a domček nás tak vyšiel oveľa lacnejšie, jeho reálna cena je 1 200 až 1 300 eur.“

PRIPOJENIE NA SIEŤ

„Problémom bolo, ako k domčeku dostať elektrinu, lebo je asi 15 m od domu. Jeden voľný vývod elektriny, ktorý mal pôvodne súžiť na osvetlenie terasy, som spojil s káblom a ten som popri plote doviedol až do chatky. Spotreboval som pritom jeden 20-metrový kotúč a použil som štyri zásuvky a štyri vypínače. Prvýkrát živote som sa snažil zapojiť rozvody vnútri v chatke. Kábel som ťahal zospodu po stenách a je vložený v káblových úchytkách. Svietidlá sme si kúpili, ale niektoré sme dostali. Vyhadzovala ich manželkina kamarátka, a tak nám ich dala.

Hore máme dve zásuvky. Ohrievanie najlepšie zabezpečí elektrický radiátor. Keď na jeseň potrebujeme vyhriať podkrovie, dá sa to veľmi rýchlo, keďže ide o malý priestor.“

Keďže domček má pôdorys iba 8 m², ide o drobnú stavbu (stavby so zastavanou plochou do 25 m2, s výškou do 5 m), a teda pred začatím stavania ju treba ohlásiť príslušnému stavebnému úradu a pripojiť jednoduchý situačný výkres (2-krát), jednoduchý technický opis stavby, výpis z listu vlastníctva, kópiu z pozemkovej mapy so zakreslením ohlasovanej stavby a v prípade križovania s inžinierskymi sieťami aj stanoviská jednotlivých správcov.

Ak sa drobná stavba uskutočňuje svojpomocne, treba doložiť aj vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby. Stavebník môže uskutočniť ohlásené stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky.

Zdroj: Stanislav Botur

VNÚTRO DOMČEKA

„A ako domček vyzerá zvnútra? V podkroví sú dve okná, vstupné dvere, rozkladacia posteľ, posuvný stolík, ktorý treba posunúť na kolieskach a bočných koľajničkách, keď sa rozkladá posteľ. Manžel ju urobil tak, že spodná časť postele sa vysunie von, nadvihne sa lamelový rošt a dvojitý matrac sa rozovrie, takže v jednej výškovej úrovni sa vytvorí široké dvojlôžko.

Celú posteľ sme vyrobili my, iba rošty sú kúpené. A  ešte sme na vstupné dvere namontovali kúpené mačacie minidvierka pre naše štyri mačky, ktoré môžu vliezť do domčeka, aj keď sú veľké dvere zavreté. Používať sa ich však zatiaľ naučila iba jediná z nich, takže tu má svoje kráľovstvo.“

„Podlahu sme kvôli prípadnému dažďu chceli najprv vinylovú, ale potom sa ukázalo, že stačí aj obyčajná ,plávačka‘. Na tento farebný vzor sme opäť natrafili v Hornbachu, keď tam parkety vrátila nejaká pani, ktorá, naopak, s dekorom nebola spokojná. Polička je zrenovovaná, bola vyhodená na ulici, taburetka detto. Všetko je vyrábané bez nákresu. Svetlé farby stien pomáhajú rozjasniť malý priestor.“

„Šikmé steny sme tiež chceli obložiť tatranským profilom zvnútra, ale manželke sa táto štruktúra dosiek OSB veľmi páči. Je to také chatové a malý priestor sa dá ľahko vykúriť radiátorom. Pôvodne bol pripevnený na stene, ale teraz sme zistili, že nemusí byť a rovnako dobre hreje aj z podlahy. Strecha je obrátená na juhovýchod. Slniečko na ňu svieti celý deň a aj v zime je citeľné, že aj bez vykurovania je vnútri teplejšie ako vonku.“

Domček v zime so snehom a dekoratívnymi umelecky zhotovenými bábikami, ktorých výroba je veľkým koníčkom aj „chlebíkom“ domácej panej. Zhotovuje ich aj pre iných záujemcov.

Text, foto Jaroslav a Janka Méry
Zdroj časopis Urob si sám 5/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.