Ako získať z jedného dreveného polienka oheň, ktorý vydrží horieť až 5 hodín
Švédska pochodeň je šikovné riešenie, ako si vytvoriť vonku ohník, ktorý horí niekoľko hodín. Slúži nielen na zahriatie a ako svetlo, ale môžete si na ňom aj uvariť chutný guláš či opiecť špekáčiky. Jednoducho zručnosť, ktorá sa môže vždy zísť. Ako si takúto pochodeň vyrobíte?
Pôvod švédskej pochodne siaha až do tridsaťročnej vojny v 17. storočí. Švédski vojaci hľadali spôsob, ako efektívne využiť palivové drevo a zároveň získať spoľahlivý zdroj svetla, tepla a oheň na varenie. Riešenie našli v špeciálnom narezaní polena.
Až 5 hodín horenia
Pochodeň švédskych vojakov si vyrobíte z jedného kusu kmeňa alebo hrubého polena (výška aspoň 40 cm a priemer minimálne 15 až 20 cm) a môže horieť 2 až 5 hodín, v závislosti od veľkosti polena a podmienok prostredia. Hlavným pomocníkom, ktorého na prípravu švédskej pochodne potrebujete, je píla, ideálne motorová. Drevo, ktoré chcete použiť, by malo byť dobre vyzreté. To znamená, že bolo aspoň 6 mesiacov uložené na suchom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu.
Ako vytvoriť rezy do kmeňa
Pílu potrebujete na to, aby ste do kusu kmeňa či polena urobili hlboké zvislé zárezy. Najskôr zabezpečte, aby drevo pevne stálo, vyvŕtajte v strede dieru väčšieho priemeru a potom ho pílou narežete podobne, ako keby ste krájali tortu či pizzu – na 4 až 8 častí.
Celá finta spočíva v tom, že keď navrchu polena založíte oheň, žeravé uhlíky padajú do týchto rezov a udržiavajú ho. Zárezy tiež napomáhajú cirkulácii vzduchu. Nezabudnite zarovnať vrch pníka (ak je krivý), aby ste na ňom mohli prípadne variť.
Keď poleno pevne stojí, urobte prvý zvislý rez, hlboký približne ¾ výšky polena, do spodnej ¼ nezasahujte. Potom ho otočte o 90 stupňov a urobte druhý rez kolmo na prvý. Zhora by ste teraz mali vidieť 4 rovnaké časti, ako keď krájate tortu. Ak je poleno veľké, urobte 2 ďalšie zárezy, aby ste vytvorili 8 častí.
Ako založiť oheň
Zapálenie švédskej pochodne je podobné ako pri tradičnom táboráku. Do rezov v hornej časti polena vložte drevené hobliny a papier. Na vrch pridajte suché nalámané vetvičky a pripravte si ďalšie, aby ste mohli oheň udržiavať.
Teraz zapáľte hobliny i papier, ktoré ste vsunuli do zárezov, od nich sa chytia aj vetvičky na vrchu polena. Žeravé uhlíky budú padať do stredu polena a začne horieť zvnútra. Je možné, že budete musieť priložiť ďalšie vetvičky, kým sa vnútro skutočne poriadne rozhorí. Buďte trpezliví – za chvíľu budete mať stabilný oheň.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: artofmanliness.com
Ale, že treba najprv vyvŕtať otvor vŕtačkou to nepíšete, úplne amatérske návody. To nikto po sebe nekontroluje?
Veď to napísali. 🙂
@Alexander 17. februára 2023 at 9:36
Ono stačí dávať pozor pri čítaní a možno by ste si to všimol – citujem z článku:
…vyvŕtajte v strede dieru väčšieho priemeru a potom ho pílou narežete podobne, ako keby ste krájali tortu či pizzu…