Ako využiť drevný popol v záhrade? 5 užitočných spôsobov, ktoré vás možno prekvapia
Drevný popol je produkt spaľovania palivového dreva, či už z krbu, pece na drevo, táboráka. I keď nevyzerá, že by bol vhodný na ďalšie použitie, za odpad by sme ho rozhodne nemali považovať. Predtým, ako ho vyhodíte, zvážte, či sa vám ho neoplatí použiť iným spôsobom. Prinášame vám päť možností, ako popol z dreva prospešne využijete v záhrade či v domácnosti.
Jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako využiť popol z dreva, je použitie v záhrade. Možno neviete, že obsahuje výživové hodnoty, ktoré rastliny potrebujú a ktoré sú pre ich rast prospešné.
Samozrejme, treba vedieť, ako na to. Okrem záhrady existuje niekoľko ďalších možností využitia drevného popola, ktoré aspoň trošku uľahčia život.
Záhradné hnojivo
Popol z dreva obsahuje živiny, ktoré môžu byť prospešné pre vaše rastliny: vápnik – približne 20 %, draslík – približne 5 %, horčík, fosfor a síru – po 2 %. Taktiež v ňom nájdeme malé množstvo železa, mangánu, hliníka, zinku, bóru a ďalších prvkov, ktoré všetky rastliny potrebujú v malých dávkach. Vďaka týmto zložkám je výborným doplnkom výživy mnohých rastlín.
Drevný popol môžete použiť aj na úpravu pH pôdy, ak je priveľmi kyslá. Je to preto, že obsahuje vysoké množstvo uhličitanov; uhličitany pomáhajú neutralizovať kyselinu a účinne zvýšiť úroveň pH pôdy – čím vyššie je pH, tým je pôda zásaditejšia. Či je toto ošetrenie vhodné pre vašu záhradu závisí od počiatočného pH pôdy a od toho, aké rastliny pestujete.
Proti šmýkaniu
Ďalší spôsob použitia drevného popola je založený na jeho protišmykovej schopnosti. Po nasypaní popola na šmykľavý zamrznutý chodník je účinok okamžitý. Nevýhodou je, že už pri slabšom snežení sa jeho účinok začne vytrácať. Nezabúdajte aj na to, že popol sa prilepí aj na obuv a môžete si ho ľahko priniesť domov.
Čistiaci prostriedok
Popol z dreva je nepopierateľne už na pohľad špinavou látkou, takže asi len veľmi ťažko si ho predstavíte vo forme čistiaceho prípravku. Avšak na niektoré predmety pri správnom použití funguje perfektne! Napríklad na čistenie tvrdých povrchov, ako je sklo a kov. Najmä popol z tvrdého dreva dokáže ľahko spracovať mastnotu a očistiť povrchy ako sú dosky sporákov, kovoobrábacie stoly a strieborné príbory. Jednoduchým použitím handričky namočenej vo vode a potom v drevenom popole rýchlo vyčistíte niektoré znečistené povrchy – aj keď ich budete musieť ešte utrieť čistou vlhkou handričkou, či opláchnuť pod vodou.
Odpudzuje slimáky
Tento ekologický vedľajší produkt môžete použiť aj na odpudzovanie slimákov v záhrade, ktoré poškodzujú rastliny. Popol z dreva pri kontakte dráždi telo slimáka a zabráni mu prejsť ďalej. Škoda akurát, že sa ľahko odplaví dažďom alebo silným vetrom. Aby bol účinný, musíte ho použiť opakovane. Je však pre mnohých ľahko dostupný a zadarmo, tak prečo to nevyskúšať.
Ako súčasť kompostu
Alkalita dreveného popola je výhodou aj pre váš kompost. Kompost často býva vysoko kyslý, a preto nemusí byť až tak účinný. Upravte jeho pH pridaním tenkej vrstvy popola z dreva – predtým však otestujte pH vášho kompostu, či je to skutočne potrebné.
Ako skladovať drevný popol?
Najbezpečnejším spôsobom, ako uložiť popol z dreva, je kovový kôš alebo nádoba s kovovým vekom. Tieto zásobníky skladujte na betónových, kamenných alebo tehlových povrchoch, nie na pracovných stoloch alebo iných drevených povrchoch (pre prípad, že by z kontajnera unikla žeravá iskra). Vždy ich uložte von a používajte iba v bezveterných dňoch alebo potom, čo bol popol v nádobe uskladnený dostatočný čas, aby dôkladne vyhasol.
Drevný popol nepoužívajte, ak:
- máte alkalickú pôdu,
- ak pestujete rastliny, ktoré potrebujú kyslú pôdu: čučoriedky, azalky, hortenzie, narcisy, rododendrony a ďalšie.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Jemny popol je vhodny davat sliepkam.Oni sa v nom pekne vyvalaju a tym sa zbavia roznych skodcov.Mam to vyskusane.Treba ho dat niekde kde je krity od dazda a vetru.Popol davam aj do zahradky pred orbu.Pomohol mi zbavit sa Medvedika zahradneho.Trvalo to asi 2 roki ale od vtedy uz v zahradke neni.