Plánujete záhradný prístrešok? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi!

01.02.2018
01.02.2018 (7) (2)
Plánujete záhradný prístrešok? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi!

Zima je obdobím plánovania. Vybrať a naplánovať si môžeme kúpu či realizáciu rôznych záhradných prístreškov, pergol a domčekov. Popri tom však netreba zabúdať ani na zeleň, ktorá má aj pri týchto záhradných stavbách dôležité miesto. Nechajte sa inšpirovať. 

Sny ukryté pod prístrešky

SKLADBA ZELENE

Ak obľubujete vždyzelené listnáče, potom si ich vysaďte aj k záhradným altánom. Do pozadia zvoľte vyššie, do popredia nižšie kompaktne rastúce druhy. Dajte pozor, aby sa altán postupne nestratil v príliš rozrastajúcich sa druhoch. Nezabudnite na tvarovú a do určitej miery aj farebnú pestrosť. Ak ide o altán v mestskej modernej záhrade, stavte na menší počet druhov a viac kusov z každého. Prístup do altánov by mal ostať vždy bezproblémový.

Tip autora

Pri budovaní záhradných prístreškov stavte na osvedčené materiály, nezabudnite ani na vhodnú povrchovú úpravu.

Sny ukryté pod prístrešky

MODERNÁ PODOBA

Netreba sa obávať ani odvážnejších riešení. Moderná terasa môže byť zastrešená netradičným a nápaditejším spôsobom. Zaujímavý dojem z priestoru dotvára aj trochu iná a menej častá skladba zelene. Tá môže byť aj tematicky vyskladaná, napríklad zeleň navodzujúca pocit relaxácie, zeleň pre alergika a pod. Fantázii sa medze nekladú.

Sny ukryté pod prístrešky

V JEDNOM ŠTÝLE

Záhradné prístrešky a stavby by sa mali vždy niesť v jednom štýle s domom a záhradou. Tomu by, samozrejme, mala zodpovedať aj okolitá výsadba. Vďačnou a rýchlou voľbou pre tých, čo sa chcú tešiť zo zelene za krátky čas po výsadbe, sú popínavé dreviny. K dispozícii je viacero pekných druhov. Nezabudnite, že hoci pôsobia nenáročne, bude potrebné udržiavať ich rezom v rozumnej miere. Inak „vám prerastú cez hlavu“.

Sny ukryté pod prístrešky

ZAUJÍMAVÁ ZELEŇ

Priamo z altánku vo svojej záhrade sa môžete kochať pohľadom na skalku či štrkový záhon. A nad hlavami môžete mať navyše aj netradičnú podobu strešnej výsadby. Ak je miesta na zeleň málo, dá sa to vyriešiť aj týmto spôsobom. Samozrejme, všetkého veľa škodí. Harmonickejším dojmom pôsobí menej rastlinných druhov a väčšie výsadby jedného druhu. Takýto altán by mal byť dobre viditeľný, aby strešná výsadba pútala a bola pohľadovým magnetom.

Sny ukryté pod prístrešky

RAJ DETÍ

Ak máte deti, respektíve viac detí, vyplatí sa investovať a vybudovať akési detské zázemie – detský domček. Neskôr ho môžete využiť aj na iné účely. Deti takéto záhradné domčeky milujú. V tomto prípade je však lepšie ich neobkľúčiť zeleňou – tá by tu aj tak trpela. Navyše, vy budete mať prehľad o tom, čo deti robia. Ideálne je vytvoriť takéto zákutie v záhrade, ktorá má podobu ovocného sadu.

Sny ukryté pod prístrešky

RUŽOVÉ KRÁĽOVSTVO

Ak chcete mať vo svojej záhrade niečo netradičné a iné, vyskúšajte romanticky pôsobiace kovové altány a pavilóny. Nápadnosť kovu môžete skryť do zelene popínavých ruží a v čase ich kvitnutia pod nimi príjemne relaxovať. Bohato olistené popínavé ruže budú zároveň počas leta aj zdrojom príjemného tieňa. Riešenie ako stvorené pre romantikov a majiteľov vidieckych záhrad.

Sny ukryté pod prístrešky

V OBKĽÚČENÍ KVETOV

Pri vytváraní záhradných prístreškov sa neobávajte ani výraznej farebnosti. Extravagantnejším dojmom bude pôsobiť doplnenie tohto priestoru o kvitnúcu sezónnu zeleň vo vegetačných nádobách. Každoročne sa tak môže okolie záhradného prístreška zaujímavo meniť. Zvoliť je možné nenáročné a bohato kvitnúce druhy letničiek. Aj vďaka nim záhradný prístrešok alebo pergola dokonale splynú so záhradou.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Kaja | 08.02.2018, 20:13
Krasne vsetky. Len keby mi to mal kto urobit
| 15.02.2018, 19:27
urobí ti to každí,len sa ozvi.
Prečítajte si
Reklama