Vláčik počtárik

vlacik poctarik

Človek pri práci v dielni strávi veľa času, ktorý ostáva dlžný svojim deťom. Je preto dobré, keď venujeme kúsok námahy aj na výrobky, ktoré ich potešia a popri tom im môžu byť prospešné pri učení. Námetom tohto príspevku je drevená hračka – vláčik, ktorá sa dá prispôsobiť na precvičovanie jednoduchých detských počtov.

Postup výroby
Vláčik sa skladá z lokomotívy a 5 vozňov s otočnými bubnami, na ktorých sú nalepené čísla (môžu sa aj namaľovať, prípadne vypáliť spájkovačkou). Základným materiálom na jeho výrobu sú odrezky z masívneho dreva, môže to byť buk, dub, jaseň, javor atď. Mäkšie materiály, ako sú smrek, topoľ či lipa, sa pri hre rýchlo opotrebujú a zničia. Budeme potrebovať aj vodou riediteľné lepidlo a farbu alebo lak vhodný na detské hračky. Odrezky si rozdelíme podľa rozmerov a kvality na dielce, ktoré budeme vyrábať sústružením (väčšie dielce bez trhlín), a dielce, ktoré budeme rezať (môžu byť s chybami).

Rezané dielce
Potrebujeme ich na podstavy, kabínu a stĺpiky. Podstavy si vyrežeme do tvaru obdĺžnika a upravíme na rovnakú hrúbku. Potom spustíme kotúč na formátovacej píle tak, aby rezal do polovice hrúbky materiálu (+1 mm), a do plochy podstavy narežeme na jednom aj na druhom konci širšiu polodrážku. Vzhľadom na rozmery materiálu je to bezpečnejšie ako frézovanie. Podstavy na kotúčovej brúske z oboch čiel zaoblíme, potom navŕtame otvor na osadenie kolíka a otvor na pripojenie (musí mať aspoň o 1 mm väčší priemer). Dielce na kabínu lokomotívy si rozmerovo upravíme a na podstavu ich jednoducho prilepíme. Stĺpiky po vyrezaní obrúsime z plochy do miernej šikminy. Nakoniec podstavy cez bok priečne prevŕtame, aby sme získali otvory na osadenie osiek kolies.

Tvar podstavy vagónikov

Sústružené dielce
Použijeme ich prevažne na kolieska, bubny, trup a komín lokomotívy. Najnáročnejšou je výroba bubnov, pretože po vysústružení na požadovaný tvar im musíme po obvode vybrúsiť ešte 10 plôch na nalepenie číslic. Pri rozdelení obvodovej časti na 36-stupňové uhly a pri brúsení sa snažme byť čo najpresnejší, aby sa bubny po otočení samočinne neprevracali.

Tvar opracovania valcov pre nalepenie čísel

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMontáž
Jednotlivé diely je vhodné spájať bez použitia kovových prvkov – len lepením. Postačí použitie kvalitného vodou riediteľného lepidla (napríklad Rakoll), ktoré je ekologicky aj hygienicky neškodné. Na osky kolies aj bubnov použijeme bukové kolíky, ktoré si môžeme kúpiť v obchodoch pre domácich majstrov. Aby vláčik deti zaujal, môžeme jednotlivé diely farebne odlíšiť – či už farbou, alebo moridlom. Samozrejme, musíme dbať, aby boli hygienicky neškodné.

Vagóny musíme zoradiť tak, aby prvý obsahoval čísla od 0 do 9, druhý znamienka +, –, ×, :. Tretí opäť čísla od 0 do 9, štvrtý len znamienko =. Posledný vagónik musí obsahovať dva nezávisle na sebe sa točiace bubny s číslami od 0 do 9, aby sa dali zostaviť dvojciferné čísla ako výsledky matematických operácií.

Ak sa nám výrobok podarí, môžeme sa učiť spolu s deťmi prostredníctvom hry, pričom chvíle strávené nad matematikou sa im môžu stať oveľa príjemnejšími ako predtým! Veľa šťastia!

Ing. Miroslav Vaterka, Vranov nad Topľou
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.