nátery na drevo
Galéria (7) Zdroj: shutterstock

Vyznáte sa v náteroch na drevo? Naučte sa, ako ochrániť drevo v exteriéri

Záhradné stavby z dreva, ploty či záhradný nábytok sú omnoho náchylnejšie na znehodnotenie poveternostnými podmienkami ako interiérové drevené prvky. Alfou a omegou zdravého vzhľadu dreva je pravidelná starostlivosť a správny výber náteru.

Galéria

Krycia farba na drevo
Impregnácia dreva
Ochranná lazúra na drevo
Ochranné olejové napúšťadlo
drevený stolík
nátery na drevo

Náter na drevo má okrem estetickej aj ochrannú funkciu – chráni proti poškodeniu zvetrávaním, zabezpečuje možnosť obnovy drevených prvkov.

Pred nanášaním náteru drevo očistite teplou vodou a kefou. Táto kombinácia odstráni prach, prípadne hlinu, no ak sa na dreve zachytil zelený povlak a riasy prenikli do jeho hĺbky, siahnite po prípravku s obsahom chlóru. Ak je drevo čisté a nemá zelený povlak, stačí, ak ho očistíte iba kefou, jemne zdrsníte brúsnym papierom a potom znova očistíte drevo od prachu, ktorý vznikol brúsením. Na praskliny pomôže dvojzložková epoxidová živica. Vyčistite ich a okraje oblepte maliarskou páskou, živicu vlejte do škár a nechajte vytvrdnúť. Po stvrdnutí a obrúsení živice budú praskliny neviditeľné. Pred náterom nezabudnite ani na impregnačný náter, impregnácia je dôležitá aj v prípade úplne nového dreva. Ide o akýsi základ, ktorý sa vpije do hĺbky dreva. Navyše ho ochráni pred drevokazným hmyzom a plesňami. Vrchný náter sa vďaka impregnácii vpije do dreva rovnomerne a zabezpečí rovnakú farebnosť na všetkých miestach dreveného povrchu.

Po zaschnutí impregnácie môžete pokračovať vrchným náterom. Ak chcete zachovať štruktúru dreva, vyhnite sa krycím farbám, ktoré vzhľad dreva úplne zmenia. Naopak, budú vhodným pomocníkom, ak chcete drevo farebne prispôsobiť okoliu domu. Drevenú terasu stačí ošetriť olejom na drevo. Ochráni ju pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Preniká hlboko do dreva a pôsobí proti siveniu dreva, vysychaniu a tvoreniu trhlín. Stačí ho naniesť iba raz. Následne sa otrie tkaninou a nechá sa pár hodín vyschnúť. Na drevený plot sa odporúča použitie tenkovrstvových lazúr, vďaka ktorým drevo vynikne. Drevený plot popri ceste je skúšaný vplyvmi nepriazne počasia najviac, preto mu novú vrstvu náteru doprajte aspoň raz ročne (najlepšie v období jesene).

drevený stolík
Zdroj: nationaltrust

Radí odborník

Andrej Žúrek

marketingový manažér Chemolak, a. s.

Aký je rozdiel medzi vodnými a syntetickými materiálmi?

Vodouriediteľné nátery neobsahujú rozpúšťadlá. Na slnku neoxidujú a časom vám nezožltnú, to však v prípade, že tieto farby obsahujú UV stabilizátor. Nezapáchajú a môžete s nimi pracovať aj v interiéri. Vďaka tomu, že sú riediteľné vodou, pracovné pomôcky stačí umyť pod vodou. Ideálne hneď po skončení natierania.
Nátery na báze rozpúšťadiel majú vyššiu životnosť, pretože sa dostávajú hlbšie pod povrch dreva. Môžu vytvoriť vyšší lesk materiálu a nátery neobsahujúce UV stabilizátor môžu časom zožltnúť.

Možno nejakým spôsobom predĺžiť životnosť náteru?

Nenechajte náter na drevenom povrchu úplne zničiť a povrch dreva renovujte skôr, ako dôjde k jeho viditeľnému poškodeniu. Riaďte sa pokynmi výrobcu, ale spravidla platí, že drevo ošetrené olejom vyžaduje najčastejšiu obnovu náteru – aspoň raz za sezónu, ideálne 2x za sezónu (na začiatku a na konci sezóny pred zazimovaním). Povrchu ošetrenému tenkovrstvovou lazúrou postačí venovať sa každých päť až šesť rokov a v prípade hrubovrstvovej je to šesť až osem rokov (ich renovácia je však podstatne náročnejšia). Čo sa týka farby, jej obnova závisí od konkrétneho druhu.

Nakoľko zaťažia nátery na drevo životné prostredie?

Šetrnejšie sú určite vodouriediteľné nátery. Napovedajú to fakty, že sú bez zápachu a dajú sa vyčistiť vodou, pretože neobsahujú škodlivé látky. Našou snahou je aj rozpúšťadlové nátery vyrábať tak, aby boli pre životné prostredie čo najmenšou záťažou, pri výrobe sa používajú rozpúšťadlá bez obsahu aromatických uhľovodíkov a so zníženým zápachom a absolútne sú pri výrobe vylúčené ťažké kovy a iné nebezpečné látky.

Vyznáte sa v náteroch na drevo?

Kedy siahnuť po napúšťadle, oleji, laku na drevo alebo zmeniť jeho farbu? Pri výbere zohľadnite aj to, či dávate prednosť rozpúšťadlovým látkam alebo uprednostníte ekologické vlastnosti olejov a vodouriediteľných náterov.

Oleje a laky

Plnia predovšetkým estetickú funkciu. Zachovávajú prirodzenú krásu dreva. Oleje alebo vosky na drevo umožňujú drevu pohlcovať ju a opäť odovzdávať. Olej, ktorý sa nevsiakne, zotrite, inak by sa mohla vytvoriť hrubšia vrstva, ktorá sa môže časom odlúpnuť. Laky vytvárajú na povrchu hrubšiu vrstvu náteru, čím uzatvárajú póry dreva. Môžu mať však sklon k praskaniu a odlupovaniu.

Ochranné olejové napúšťadlo
Ochranné olejové napúšťadlo Bochemit Estetik v rôznych farebných odtieňoch preniká hlboko do štruktúry dreva, zvýrazňuje jeho kresbu a dodáva mu požadovaný odtieň. Cena 10,50 €/l. www.bochemit.eu |

Lazúry

Nejde o bezfarebný náter. Môžete si vyberať z množstva farebných odtieňov. Lazúra drevo vykreslí a bude vidieť jeho štruktúru, navyše drevo chráni pred poveternostnými podmienkami. Lazúry možno rozdeliť do troch skupín. Tenkovrstvové (na vpitie do dreva bez zanechania vrstvy laku), hrubovrstvové (do dreva sa vpijú len málo a zanechávajú na povrchu lakový film) a zosvetľujúce (na drevo tmavých odtieňov).

Ochranná lazúra na drevo
Ochranná lazúra na drevo Chemolux Lignum, zabezpečuje vysokú penetráciu a UV ochranu pred hubami a plesňami. Cena 11,10 €/0,75 l. www.chemolak.sk |

Napúšťadlá

Zabezpečujú ochranu dreva pred drevokazným hmyzom či hubami, taktiež môžu chrániť drevo pred zmodrením i plesňami. Vpijú sa priamo do dreva a chránia ho zvnútra. Napúšťadlo používajte ako úplne prvý náter a potom pokračujte ostatnými. Štruktúra dreva zostáva po ošetrení viditeľná.

Impregnácia dreva
Impregnácia dreva proti červotočom Xylandecor Xylamon, konzervačný kvapalný prípravok na báze rozpúšťadiel. Následne pôsobí ako preventívny prostriedok proti napadnutiu hmyzom. Cena 14,69 €/0,75 l. www.hornbach.sk |

Krycia farba

Prinavráti staršiemu drevu jeho stratenú krásu. Plní i ochrannú funkciu pred mechanickými či poveternostnými vplyvmi. Štruktúru dreva však úplne prekryje, čím zamaskuje jeho prípadné nedostatky či poškodenia. Obnova je zložitejšia, pretože náter nie je paropriepustný a vytvorí jednoliaty vzhľad. Vybrať si môžete z množstva všakovakých odtieňov.

Krycia farba na drevo
Krycia farba na drevo Plus Hornbach je hodvábne matná a vodouriediteľná, vhodná do exteriéru na záhradné domčeky, strešné podhľady, pokrytie, ploty či pohľadové prvky. Cena 13,49 €/0,75 l. www.hornbach.sk |

Text: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje