Farebný plot a Balakryl UNI na ňom
Galéria (13) Zdroj: PPG Deco Slovakia

Je čas na údržbu plota

Chystáte sa skrášliť okolie svojho domu? Tak rozhodne nezabudnite na oplotenie! Väčšinou je práve plot okolo domu tým prvým, čo všetky prichádzajúce návštevy vidia. Nedovoľte preto, aby vám robil zbytočnú hanbu. Svoj starý plot pritom nemusíte hneď nahrádzať novým, stačí ho zrenovovať. Nový ochranný náter si zaslúžia nielen plotové latky, ale aj kovová vstupná bránka.

Galéria

Farebný plot a Balakryl UNI na ňom
Odstraňovanie hrdze z dverí na plote
Odmasťovanie dverí na plote
Natieranie plota
Drevene dvere na plote
Šmirgľovanie plota
Zbavovanie plota od prachu štetkou
Aplikácia pásky na plot pred maľovaním

Začnite vstupnou bránkou

Vstupnou bránkou denne prechádza množstvo ľudí. Pokiaľ teda nechcete, aby si z otlčenej a zhrdzavenej bránky urobili rovnakú predstavu aj o vašej domácnosti, dajte jej nový náter. Začnite tým, že bránku poriadne očistíte. Len dobre pripravený povrch je totiž zárukou toho, že náter dobre priľne a poskytne plotu čo najdlhšiu ochranu.

Ako na to?

 1. Z kovových častí plota najskôr pomocou oceľovej kefy odstráňte staré nátery, odlupujúce sa vrstvy a všetky stopy hrdze.

  Odstraňovanie hrdze z dverí na plote
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 2. Povrch musí byť ďalej starostlivo očistený, odmastený a umytý. Najlepšie výsledky dosiahnete s odmasťovačom.

  Odmasťovanie dverí na plote
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 3. Aby kovová bránka vyzerala ako nová čo najdlhšie, natrite ju najskôr základnou antikoróznou farbou Balakryl Antikor, ktorá ku kovu dokonale priľne a ochráni ho pred koróziou. Farbu pred použitím dobre rozmiešajte a naneste ju v 2 vrstvách s odstupom 6 hodín. Potom čo antikorózna vrstva zaschne, použite opäť v 2 vrstvách vrchnú farbu. Alebo môžete rovno použiť tzv. „jednorázovku“ Balakryl Kov 2v1, ktorá v sebe spája vlastnosti základnej a vrchnej farby.

  Natieranie plota
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 4. A zatiaľ, čo bude vrchný náter na vašej kovovej bránke schnúť, pustite sa do renovácie dreveného plota.

  Drevene dvere na plote
  Zdroj: PPG Deco Slovakia

Ako zrenovovať drevený plot

Pri výbere vrchného náteru pre váš drevený plot najskôr zvážte, či chcete zachovať jeho prírodný vzhľad, alebo ho oživiť farebným náterom a zladiť ho napríklad s fasádou domu alebo vybavením na záhrade. My sme sa rozhodli pre obe možnosti. Na vnútornú stranu plota sme aplikovali tenkovrstvovú lazúru Balakryl Dixol (odtieň orech), ktorá zvýrazní kresbu dreva, dodá mu ľahký farebný nádych a ochráni ho pred prenikaním vody a UV žiarením. Z vonkajšej strany sme dali plotu pomocou farieb Balakryl UNI hravú podobu farebných pasteliek.

Ako na to?

 1. Aj drevené plotové latky je potrebné najskôr riadne očistiť. Ich povrch musí byť suchý, hladký, zbavený starých nepriľnavých náterov, mastnôt a smoly. Drevo zbrúste pomocou brúsneho papiera alebo brúsnej hubky.

  Brúsenie plota pomocou hubky
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 2. Potom povrch dreva omeťte od prachu.

  Zbavovanie plota od prachu štetkou
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 3. V prípade, že chcete, aby niektoré časti plota zostali nenatreté (v našom prípade špičky pasteliek), zakryte ich krycou páskou.

  Aplikácia pásky na plot pred maľovaním
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 4. Pokiaľ ste starý náter odstránili až na pôvodné drevo, použije na latky plota najskôr fungicídny Balakryl Napúšťadlo, ktoré sa vsiakne hlboko do dreva a ochráni ho pred hmyzom, hubami, plesňami a hnilobou. Natierajte ho v 2 vrstvách po smere vlákien dreva.

  Aplikácia napúšťadla na plot
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 5. Pripravte si plochý štetec zo zmesi syntetických a prírodných štetín. Neriedenú tenkovrstvovú lazúru Dixol dôkladne rozmiešajte a nanášajte ju po smere vlákien dreva vo 2 vrstvách s odstupom 1–2 hodín. Do farby namáčajte vždy len špičku štetca, aby vám farba pri natieraní nestekala po ruke. Medzi jednotlivými vrstvami odporúčame náter prebrúsiť jemným brúsnym papierom.

  Nanášanie lazúry
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 6. Pokiaľ ste sa rozhodli pre univerzálnu vrchnú farbu Balakryl UNI, natrite plot v 2–3 vrstvách s časovým odstupom 4–6 hodín. Bezprostredne po aplikácii farby opatrne zlúpnite kryciu pásku. S jej odstránením nečakajte až do úplného zaschnutia, aby sa s páskou neodlúpila aj farba.

  Nanášanie farby na plot
  Zdroj: PPG Deco Slovakia
 7. Zaručujeme vám, že tento plot vám budú všetci susedia v okolí závidieť!Hotový farebný plot
Odborník radí
Náter Balakryl UNI rýchlo schne, dobre sa roztiera a drevu dodá hladký matný vzhľad. Dobre odolá poveternostným vplyvom a vďaka tomu, že má atest na detské hračky aj pre styk s potravinami, môžete ním natierať takmer všetky druhy povrchov.

Produkty

Balakryl UNI mat báza

Univerzálna krycia farba na drevo, kov i plast. Až 20 000 odtieňov.

Cena: od 13,42 € / 1 l

Balakryl Dixol

Tenkovrstvová lazúra na drevo do exteriéru i interiéru.

Cena: od 7,79 € / 0,7 kg

Balakryl Napúšťadlo

Bezfarebné fungicídne a insekticídne napúšťadlo pod lazúry aj farby.

Cena: od 5,59 € / 0,5 l

Balakryl Kov 2v1

Základná aj krycia farba určená k novým i renovačným náterom kovových povrchov.

Cena: od 9,59 € / 0,7 kg

Balakryl Antikor

Základná antikorózna farba na plech, hliník, oceľ i ďalšie kovové povrchy.

Cena: od 8,99 € / 0,7 kg

Zdroj: PR článok PPG Deco Slovakia, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.