Farby na ochranu dreva Remmers – jasná voľba pre vašu chalupu

Farby na ochranu dreva
Zdroj: Remmers

V súčasnosti sa stavebníctvo vracia k svojim koreňom a materiály ako drevo, hlina, slama a iné sú opäť trendy. Mnohí z tých, ktorí sa rozhodli použiť drevo, tvrdia, že „má dušu“. Ak má drevo dobre slúžiť a dobre vyzerať, treba sa zodpovedne postaviť k jeho spracovaniu a ošetreniu, aby si dlhodobo zachovalo svoj vzhľad alebo aby sa dokonca zabránilo jeho znehodnoteniu.

Odhliadnuc od pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať z hľadiska konštrukčného riešenia, významnú časť bude tvoriť práve príprava povrchu dreva pred ošetrením a následné ošetrenie. Povrch je pred aplikáciou nutné zjednotiť a pripraviť.

Farby na ochranu dreva
Na priečne rezy: Ochranný náter priečnych rezov. | Zdroj: Remmers

Drevo sa pred nanesením základného náteru musí vybrúsiť, pretože moderné stroje dokážu jeho povrch vyhladiť natoľko, že následný náter nemá takmer žiadnu šancu dobre sa na povrchu uchytiť. Niektoré druhy dreva zároveň obsahujú veľké množstvo živice, ktorá na povrchu spôsobuje mastnotu, takže sa nebojte drevo pred brúsením aj poriadne odmastiť.

Farby na ochranu dreva
Na terasu: TOP terasový olej. | Zdroj: Remmers

Ak sa zameriame na použitie v exteriéri, tak okrem pochôdznych plôch a okien, na ktoré sú určené iné produkty, je HK-LAZÚRA a HK-KRÉM ideálnou voľbou pre väčšinu aplikácií. Ide o tenkovrstvovú lazúru a krém na báze rozpúšťadiel.

Farby na ochranu dreva
Zdroj: Remmers

Oba produkty sú vyvinuté ako 3 v 1 a fungujú ako základný náter, medzivrstva a vrchná lazúra v jednom výrobku. Produkty dobre prenikajú do podkladu, čím ho zároveň chránia pred vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre hnilobu a plesne, a zároveň drevu poskytujú dôležitú ochranu proti UV žiareniu, ktoré spôsobuje rozpad lignínu. Následné zosivenie nie je len dizajnový problém, v skutočnosti dochádza k povrchovému poškodeniu dreva. Ak sa zanedbá včasný renovačný interval, je nutné toto „zosivenie“ odstrániť, a to buď mechanicky, alebo prípravkom ODSTRAŇOVAČ SIVOSTI DREVA. Ak sa tak nestane, bude výsledný náter tmavý, a to aj v prípade, že použijete lazúru vo svetlom odtieni.

Farby na ochranu dreva
Zdroj: Remmers
TIP
Skvelým systémovým produktom pre konečnú tretiu vrstvu je UV+ lazúra, ktorá obzvlášť pri svetlejších odtieňoch poskytuje ešte lepšiu ochranu pred prenikaním UV žiarenia.

Zdroj: PR článok Remmers s.r.o.