6 tipov na vysokoodolné nátery na drevo

Zdroj: istock

Na ošetrenie dreva v exteriéri môžete použiť lazúru, farbu alebo olej. Ktorú formu ochrany zvoliť, závisí od druhu dreva a od požadovaného výsledného efektu.

Na ochranu mäkkého dreva sú určené lazúry, ktoré zvýraznia kresbu dreva, tvrdému drevu viac svedčia oleje.

Na ochranu mäkkého dreva, ako je napr. jedľa, smrek, borovica, lipa, umiestneného v exteriéri sú najvhodnejšie lazúry. Sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Sú dostupné v klasických farebných odtieňoch, prípadne si môžete dať želaný odtieň namiešať podľa svojich predstáv. Čím je zafarbenie lazúry tmavšie, tým väčšia je ochrana dreva pred UV žiarením. Lazúry vytvárajú na dreve film, vďaka ktorému sú vodoodpudivé, a preto sú ideálne na rozmerovo stále konštrukčné časti, ako sú okná a dvere.

Olej je vhodný na ošetrenie tvrdých druhov dreva – buk, javor, jelša, orech, gaštan. Chráni drevo a zvyšuje jeho odolnosť, vďaka čomu ho možno viac zaťažiť. Zároveň zdôrazňuje prírodný charakter dreva a jeho typická povrchová štruktúra ostáva zachovaná. V exteriéri však bezfarebný olej neposkytuje dostatočnú ochranu pred UV žiarením, preto sú oleje na drevo tónované pre rôzne dreviny, napr. tík alebo smrekovec.

Ďalšou možnosťou je lakovanie. Lak na drevenom povrchu vytvorí stabilnú vrstvu odolnú proti poveternostným vplyvom. Lakovaný povrch je efektný, ale citlivý na poškodenie. Ak v ňom vznikne puklinka, do ktorej vnikne voda, drevo napučí a lak sa roztrhne. Lazúry a oleje oproti tomu vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá zostáva difúzne otvorená. Lak na drevo sa preto hodí skôr na nábytok v interiéri.

« Čím je zafarbenie lazúry tmavšie, tým väčšia je ochrana dreva pred UV žiarením. »

Obnovenie zosiveného povrchu dreva

Ak je drevo zosivené, existujú dve možnosti, ako ho obnoviť – čističom na drevo alebo obrúsením. Čistič na drevo sa nanáša štetcom a nechá sa pôsobiť približne hodinu. Čistič do dreva vsiakne, čím sa obnoví jeho prirodzená krása. Ak na niektorých miestach ostanú sivé fľaky, je potrebné naniesť ďalší náter. Nakoniec stačí drevo opláchnuť vodou zo záhradnej hadice alebo môžete použiť vysokotlakový čistič. Pred ďalšou úpravu sa nechá povrch uschnúť v tieni.

Druhým variantom obnovy je zbrúsenie dreva. Pred natieraním sa povrch jemne prebrúsi, ideálne viacerými šmirgľami s rôznou zrnitosťou, pričom platí pravidlo, že treba začať tým s hrubším zrnom a pokračovať stále jemnejším. Ak chcete následne použiť lazúru, je nevyhnutné ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Hladký povrch dreva umiestneného v chránenom závetrí stačí natrieť raz a v reze dvakrát.

Monika Linghartová radí

Ako na prípravu podkladu

  • Skôr ako sa pustíte do úpravy dreva, povrch poriadne očistite. Tento princíp platí nielen pri novom drevenom povrchu, ale aj pri obnovovaní starých náterov.
  • Podklad pod novou vrstvou musí byť bez nečistôt a dôkladne vyschnutý, v opačnom prípade riskujete, že bude nerovnomerne prekrytý čerstvým náterom. Ak plánujete použiť vodouriediteľné farby, nezabudnite odstrániť aj mastnotu.
  • Pred nanesením náteru obrúste drevo dohladka, tmelom vyrovnajte prípadné poškodenia a očistite ho. Tmel nechajte dôkladne vytvrdnúť. Môže sa stať, že sa po uschnutí prepadne. V takom prípade naneste ďalšiu vrstvu. Keď vyschne, môžete takto upravený povrch prebrúsiť. Ak chcete drevo dlhodobo chrániť, najskôr ho ošetrite hĺbkovou penetráciou a až následne naň naneste niekoľko vrstiev vrchného náteru. Pred nanášaním náteru myslite na to, že medzi jednotlivými vrstvami musíte rátať s časom na vyschnutie povrchu. Po prvej vrstve laku sa na dreve môžu objaviť poškodenia, ktoré ste doposiaľ nevideli. Tie ešte raz prebrúste.
  • Keďže je drevo prírodný materiál, ktorý nemá veľmi rád vlhkosť, myslite na každoročnú starostlivosť. Pred navlhnutím ho môžete ochrániť ošetrením špeciálnou živicou. Je elastická, nepriehľadná a odoláva poveternostným vplyvom aj UV žiareniu.

Nátery na drevo

nátery na drevo

Olej na drevo bezfarebný

Veľmi dobrá ochrana proti poveternostným vplyvom.

Prírodný olej na ochranu všetkých druhov drevín v interiéri aj exteriéri (drevený obklad a podlaha, ploty, nábytok…). Neuzatvára póry, je priedušný a reguluje vlhkosť. Vytvára povrchy odpudzujúce nečistoty a vodu, chráni proti vysúšaniu a poveternostným vplyvom. Zdôrazňuje a obnovuje prirodzený tón dreva. Bezfarebný s možnosťou tónovania.

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo hubkou
Výdatnosť: približne 13 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 2,5 l
Cena: 26,90 €/2,5 l balenie

nátery na drevo

Chemolux Lignum

Polomatná ochranná lazúra na drevo.

Ochranná lazúra na drevo na báze špeciálnej živice. Na veľmi kvalitnú ochranu dreva v exteriéroch aj interiéroch, má dostatočnú elasticitu. Penetruje drevo do hĺbky, chráni proti UV žiareniu, má zvýšenú odolnosť proti poveternostným vplyvom a je vodoodpudivá vďaka pridaným voskom. Špeciálne aditíva v lazúre chránia náterový film pred hubami a plesňami.

Nanášanie: štetcom
Výdatnosť: približne 13 až 15 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 0,75 a 2,5 l
Cena: 11,10 €/0,75 l balenie

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestenátery na drevo

Terasoil O1014

Olej vsakuje do hĺbky a drevo dýcha.

Bezfarebný ošetrujúci olej na použitie do exteriéru, na ochranu a konzerváciu záhradného nábytku, terás, fasádnych obkladov, plotov, vonkajšieho obloženia sáun z tvrdého aj mäkkého dreva. Vďaka hĺbkovému účinku olej regeneruje, ošetruje a oživuje starý, sivý a matný povrch dreva. Chráni pred vysušením, vodou, škodcami, UV žiarením, nečistotami a drobným poškodením.

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo hubkou
Výdatnosť: približne 10 až 15 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 1 a 3 l
Cena: 18,23 €/1 l balenie

nátery na drevo

 

Hybridná lazúra na drevo

Hybridná technológia poskytuje dlhoročnú ochranu.

Ekologická hybridná lazúra na drevo zušľachtená polyuretánom. Vysoká ochrana proti UV žiareniu vďaka stálofarebným mikropigmentom. Náter je elastický, reguluje vlhkosť, difúzny, extrémne vodoodpudivý a odolný proti poveternostným vplyvom. Neodlupuje sa, nezlepuje, bez mikroskopických trhlín. Vhodný na okná, dvere, záhradný nábytok, prvky zatienenia a plotové prvky, pergoly, garáže a pod.

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním
Výdatnosť: približne 15 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 2,5 l
Cena: 35,75 €/2,5 l balenie

nátery na drevo

Jachtlak S1006

Náter vhodný aj na priamy ponor do vody.

Alkyduretánový lak určený na odolné lesklé, polomatné alebo matné nátery dreva a drevených materiálov v exteriéri a interiéri. Na vysokú a dlhodobú ochranu pred poveternostnými vplyvmi a UV žiarením, a to aj v náročnom prostredí so zvýšenou vlhkosťou, napr. na záhradný nábytok, obloženia, dvere a okná, v sušiarňach, v kúpeľniach, pri bazénoch alebo aj na priame ponorenie – častí člnov, vesiel a pod.

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním
Výdatnosť: približne 14 až 16 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 0,6; 3,5 a 9 l
Cena: od 8,03 €/0,6 l balenie

nátery na drevo

Lak U 1066

Hladký jednoliaty povrch s lesklým vzhľadom.

Lodný alkyduretánový lesklý lak určený na povrchovú úpravu dreva v interiéri aj exteriéri. Obsahuje UV filter, špeciálne aditíva a vosky podporujúce vodoodpudivosť. Odolný proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Náter zostáva pružný, odoláva objemovým zmenám dreva. Vhodný na záhradný nábytok, zábradlie, paluby lodí (mimo ponorených častí) a pod.

Nanášanie: štetcom alebo striekaním
Výdatnosť: približne 12 až 15 m2/l
Balenie: plechová nádoba, 0,75 a 2,5 l
Cena: od 8,40 €/0,75 l balenie

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.