image 36652 25 v1

Stroje, ktoré šetria telo aj peniaze

Palivové drevo vždy bolo, je a pravdepodobne tiež bude podstatne lacnejším zdrojom tepla ako elektrina či plyn. Mnohé domácnosti si to obzvlášť teraz, kedy si doba žiada úspory na všetkých frontoch, dobre uvedomujú. Stále ale zostáva veľké množstvo ľudí, ktorých odrádza nutná práca s prípravou palivového dreva.

Mnohí sa zľaknú nielen fyzickej námahy, ale aj časovej náročnosti. Buď na kúrenie drevom rezignujú úplne alebo začnú kupovať už naštiepané polená. Tým sa ale trochu vytráca ono finančné kúzlo, pretože naštiepané polená sú podstatne drahšie.

S pomocou štiepačiek si ale môžete výhody vykurovania drevom užívať naplno. Dokážu byť totiž až 5-krát rýchlejšie ako sekera, počas 15 minút s nimi je možné zvládnuť až 15 metrových klád. To znamená, že v priebehu jediného popoludnia budete so štiepačkou schopní spracovať také množstvo dreva, ktoré domácnosti so štandardnou spotrebou vydrží na celú vykurovaciu sezónu. To je s pomocou sekery alebo kálačky nemysliteľné, o úplne neporovnateľnej miere fyzickej námahy nehovoriac.

Aký typ je pre vás vhodný?

Bežným domácim potrebám najlepšie vyhovejú stroje v rozmedzí štiepacieho tlaku 5 až 10 ton, a to vo variantoch horizontálnom a vertikálnom.

Ak si prikurujete iba príležitostne, budete spokojní s horizontálnou „štvor-“ alebo „päťtonovkou“, ktoré spracujú aj polená dlhé viac ako pol metra. Ich výhodou je nízka hmotnosť, ktorá v kombinácii s funkčnými kolieskami umožňuje bezproblémovú manipuláciu, skladovanie atď.

Horizontálne modely sú veľmi obľúbené pre ľahkú manipuláciu. FOTO: Mountfield

Vertikálne štiepačky sú určené na spracovávanie väčších objemov dreva. Samozrejmosťou by mal byť polohovací pracovný stôl, ktorý umožní štiepanie polien v širokej škále rozmerov a obojručné bezpečnostné držanie. Jedným z najvyhľadávanejších variantov je „šesťtonovka“, ktorá si poradí s polenami dlhými 20 až 104 cm. Stroje s tlakom 10 ton sa nezastavia ani pred polenami s priemerom 40 cm a dĺžkou 20 až 140 cm. Pri takomto výkone je žiaduci elektrický motor s tromi fázami, ktorý oveľa menej zaťažuje elektrickú sieť. Potreba trojfázy sa týka tiež „osemtonoviek“.

Aký stroj vybrať?

Či už zvolíte horizontálny alebo vertikálny variant, štandardom by mali byť kvalitné použité materiály, ktoré v kombinácii s celokovovou robustnou konštrukciou zabezpečujú dlhodobú a bezpečnú službu stroja. Nutnosťou sú taktiež technické riešenia, ktoré pomôžu nielen k perfektným pracovným výsledkom, ale zabezpečia tiež komfort pri práci a vyhovejú podmienkam bezpečnosti. Ide napríklad o variabilnú konštrukciu štiepacieho klinu, ktorá dáva na výber, či polená poliť, alebo priam štvrtiť, obojručné ovládanie štiepačky, ktoré šetrí fyzické sily a predchádza prípadnému poraneniu pri práci, ľahko polohovateľný pracovný stôl, vďaka ktorému je možné spracovávať polená v širokom rozpätí dĺžky (20 – 140 cm) a mnoho ďalších prvkov.

Z nenávidenej prípravy dreva sa vďaka štiepačke stane vyhľadávaný spôsob relaxácie. FOTO: Mountfield

S výberom svojej štiepačky sa neponáhľajte, hľadajte informácie, navštevujte predajcov. Nezabúdajte, že pri podobných strojoch hrá prím kvalita, jedine potom vám bude štiepačka slúžiť dlhé a dlhé roky. Jedným z vodidiel, ako takýto stroj nájsť, by mohli byť predĺžené záručné lehoty (až 7 rokov), servisné zázemie predajcu a rôzne nadštandardné služby (napr. odvoz stroja až do domu).

ZDROJ PR článok spoločnosti Montfield 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.