image 23411 25 v1
Galéria (5)

Šetrí sily, čas aj peniaze

Ceny zemného plynu idú neustále hore. S ohľadom na súčasnú ruskú politiku a nadväzujúce sankcie Európskej únie je navyše všetko okolo dodávok tohto zdroja tepla krajne neisté... Elektrina síce v poslednej dobe zlacnela, žiadna sláva to ale taktiež nie je. Stále viac ľudí sa preto vracia k tuhým palivám, do popredia záujmu sa tiež dostávajú alternatívne tuhé palivá ako peletky alebo biomasa. S ohľadom na dostupnosť, cenu a ekológiu sa najvýhodnejším stále javí byť drevo. Ako sa ale vyhnúť úmornej drine pri spracovaní tohto paliva? Máme pre vás riešenie: Štiepačky dreva.

Galéria

Štiepačka na drevo - Foto-3---i60
Štiepačka na drevo - Mountfield_stipacka_POWERLOG_6tun
Štiepačka na drevo - Foto-1---i60
Štiepačka na drevo - Foto-2---i60

O tom, že kúrenie drevom zažíva v poslednej dobe veľkú renesanciu, svedčí neustále rastúci predaj krbových kachlí a štiepačiek.

Stále ale zostáva veľké množstvo ľudí, ktoré odrádza nutná práca s prípravou palivového dreva. Ľudia sa zľaknú nielen fyzickej námahy, ale aj časovej náročnosti. Buď na kúrenie drevom rezignujú úplne, alebo pristúpia ku kupovaniu už naštiepaných polien. Tým sa ale trochu vytráca ono finančné kúzlo, pretože naštiepané polená sú podstatne drahšie.

S pomocou štiepačiek si ale môžete výhody vykurovania drevom užívať naplno. Štiepačky totiž dokážu byť až 5-krát rýchlejšie ako sekera, počas 15 minút s nimi možno zvládnuť až 15 metrových polien. To znamená, že v priebehu jediného popoludnia budete so štiepačkou schopní spracovať také množstvo dreva, ktoré domácnosti so štandardnou spotrebou vydrží na celú vykurovaciu sezónu. To je s pomocou sekery alebo kálača nemysliteľné, o úplne neporovnateľnej miere fyzickej námahy nehovoriac.

Ležaté alebo stojace?

„Na trhu môžete nájsť viac typov štiepačiek, avšak ako najvhodnejšie na bežné účely vidíme hydraulické stroje v rozmedzí štiepacieho tlaku 5 až 10 ton a vo variantoch horizontálnom a vertikálnom“, hovorí Aleš Mostecký zo spoločnosti Mountfield.

Horizontálna „päťtonovka“ vyhovie používateľom, ktorí si prikurujú príležitostne.
Poradí si aj s polenami, ktorých dĺžka presahuje pol metra. Jej výhodou je nízka hmotnosť (ideálne do 45 kg), ktorá v kombinácii s funkčnými kolieskami umožňuje bezproblémovú manipuláciu, skladovanie atď.

„Aj takéto obrie polená vertikálna štiepačka zvládne.“; Zdroj: Mountfield

Vertikálne štiepačky sú určené na spracovávanie väčších objemov dreva. Jedným z najvyhľadávanejších variantov je „šesťtonovka“, ktorá si poradí s polenami dlhými 20 až 104 cm. Stroje s tlakom 10 ton sa nezastavia ani pred polenami s priemerom 40 cm a dĺžkou 20 až 130 cm. Pri takomto výkone je žiaduci elektrický motor s tromi fázami, ktorý omnoho menej zaťažuje elektrickú sieť.

Aký stroj vybrať?

Či už zvolíte horizontálny alebo vertikálny variant, štandardom by mali byť kvalitné použité materiály, ktoré v kombinácii s celokovovou robustnou konštrukciou zabezpečujú dlhodobú a bezpečnú službu stroja. Je to však štandardom len pri modeloch tých najkvalitnejších výrobcov, na našom trhu si možno totiž stále zaobstarať rad strojov, ktorých jediná prednosť spočíva v nižšej cene (ktorá sa však čoskoro môže pod náporom porúch či nedokonalých pracovných výsledkov nepríjemne relativizovať). Štandardom pri kvalitných modeloch sú tiež technické riešenia, ktoré pomôžu nielen k perfektným pracovným výsledkom, ale zabezpečia aj komfort pri práci a vyhovejú podmienkam bezpečnosti. Ide napríklad o variabilnú konštrukciu štiepacieho klinu, ktorá dáva na výber, či polená poliť, alebo rovno štvrtiť, obojručné ovládanie štiepačky, ktoré šetrí fyzické sily a predchádza prípadnému poraneniu pri práci, ľahko polohovateľný pracovný stôl, vďaka ktorému je možné spracovávať polená v širokom rozpätí dĺžky (20 – 130 cm) a mnoho ďalších prvkov.

„Jedna z najväčších výhod horizontálnych modelov: nízka hmotnosť.“; Zdroj: Mountfield

S výberom svojej štiepačky sa neponáhľajte, hľadajte informácie, navštevujte predajcu. Nezabúdajte, že pri podobných strojoch hrá prím kvalita, jedine potom vám bude štiepačka slúžiť dlhé a dlhé roky. Jedným z vodidiel, ako takýto stroj nájsť, by mohli byť predĺžené záručné doby (až 7 rokov), servisné zázemie predajcu a rôzne nadštandardné služby (napr. odvoz stroja až k domu).

Powersplit 6t – Najpredávanejší vertikálná štiepačka na slovenskom trhu za posledné 3 roky Zdroj: Mountfield

www.mountfield.sk

PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.