8 tipov na prípravu palivového dreva
Galéria (10)

8 tipov na prípravu palivového dreva

Keď sa zima opýta, čo ste robili počas sezóny, mali by ste spokojne ukázať nielen na ovocie uskladnené v komore, ale aj na kopy palivového dreva naukladaného pod strechou. Práve pri jeho krátení, rúbaní a štiepaní sú záhradní pomocníci jednoducho neoceniteľní.

Galéria

Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu
Príprava dreva na zimu

FISKARS 160005
PRACOVNÉ RUKAVICE
protisklzové vyhotovenie
zosilnené plochy
kombinácia kože a priedušného textilu
Cena 15,70 €

RUKAVICE NOSIA AJ CHLAPI

Drevo s hlinou v kôre dokáže na rukách pri silovom výkone napáchať viac škody, ako sme mnohí ochotní pripustiť. Pri nárazovej práci, akou je spracovanie palivového dreva, sa preto vyplatí chrániť si ruky. Dnes si už môžete vyberať medzi kožou a funkčnou syntetikou, mnohé z rukavíc sadnú na ruky s takou presnosťou, že zvýšia húževnatosť bez toho, aby ubrali z citu. Ukladaniu naštiepaného dreva svedčia tenké kožené rukavice z kozľaciny, na štiepanie a manipuláciu s drevom sú najvhodnejšie hrubšie rukavice z kombinovaných materiálov. Pílenie bude menej únavné, ak siahnete po antivibračných pilčíckych rukaviciach. Rozdiel je citeľný pri každej práci, na rukavice si zvyknete veľmi rýchlo.

STIHL SAPÍNA „BOBOR“
NA MANIPULÁCIU S DREVOM
ozubený chrbát
porisko: 107 cm
hmotnosť: 1 300 g
Cena 99,90 €

ABY CHRBÁT NEBOLEL

Je veľký rozdiel v tom, či sa do klátu opriete svojimi rukami alebo sa budete snažiť niektorým z náradí posunúť jeho ťažisko na menej namáhavé miesto – obzvlášť v prípade, ak začínate cítiť únavu alebo ak váš chrbát už na tom nie je najlepšie. S obracačom vďaka veľkej páke hravo pretočíte i mohutný klát, špicák vám zasa bude nápomocný pri poťahovaní polien z naukladanej skládky a s manipulačnými kliešťami prenesiete polená z miesta na miesto bez toho, aby ste sa nemotorne skláňali k zemi. Hoci sa môže zdať, že ide o náradie určené výhradne pre ťažiarov do hory, pravdou je, že vo dvore ho využijete každú sezónu.

MOUNTFIELD PATRIOT XL PROFI
ŠTIEPACIA SEKERA
kompozitná rukoväť, xylánový povlak
dĺžka poriska: 730 mm
pracovná hmotnosť: 2 500 g
Cena 56,80 €

SEKERA VYLADENÁ NA PRÁCU

Nie je to žiadna náhoda, že každý výrobca má širokú ponuku sekier. Kým niektoré slúžia na ľahké osekávanie konárov, inými dokážete prikresať kôru, ďalšie zasa majú geometriu na to, aby ste pri štiepaní dreva využili maximum svojej energie. Nielen váha a dĺžka rukovätí sú rôzne, ale aj tvarovanie klinovitého tela. Ak tento sortiment uzavrieme štiepacími kladivami, začína byť nad slnko jasné, že ak vám do dvora prichádza traktorová vlečka s guľatinou na kúrenie, budete potrebovať aspoň tri rôzne modely. Nik nemá síl nazvyš, takže treba nenechať za seba pracovať dômyselné náradie. 

BEZ MOTORA
Ak sa spoliehate na silu svojich svalov, potom by ste mali zvážiť, či všetko robíte tak, aby ste sa neunavili viac, ako je nutné. S pomôckami a výbavou na spracovanie dreva ide všetko lepšie, hoci ste všetky motory zatiaľ nechali odpočívať v zálohe.


HUSQVARNA 5772592-01
ŠTIEPACÍ KLIN
rotačná geometria pre vyššiu účinnosť
húževnatá oceľ, odľahčený profil
hmotnosť: 2 000 g
Cena 35,00 €

ŠTIEPACIE KLINY VEDIA BYŤ AJ MÚDRE

Dedičné rodinné kliny na štiepanie dreva z prekutých torzných tyčí sú dobré, ak však zájdete do obchodu, zistíte, že ponuka moderných klinov je omnoho širšia. K slovu sa dostávajú aj ľahšie materiály z hliníka, vymeniteľné hlavice z húževnatých plastov, či dokonca kliny, ktoré vďaka svojej netradičnej rotačnej geometrii znásobujú svoj tlak v škáre každým novým úderom. Či už volíte taktiku štiepania dreva v jeho metrovej dĺžke, alebo sa zameriavate na „koláče“ skrátené na dĺžky polienok, štiepanie je vždy najunavujúcejšou z prác. Ak je štiepacie kladivo v harmónii s klinom, môžete ušetriť takmer tretinu vynaloženého úsilia.

MAKITA DCJ200ZXL-B
VYHRIEVANÁ PRACOVNÁ BUNDA
na akumulátory BL1830 a BL1840
tri vyhrievacie zóny
tepelný výkon:
2,3 W/4,5 W/8 W
Cena 289,90 €

BUNDA MÔŽE SKUTOČNE HRIAŤ

V plnom nasadení pri rúbaní dreva sa človek zahreje aj v najtuhších mrazoch, ak však príde na pílenie, chladný vietor môže nepríjemne prenikať až do kostí. Možno ste si to zatiaľ nevšimli, ale výrobcovia náradí začínajú čoraz intenzívnejšie dbať aj o pohodlie ľudí pracujúcich v teréne. Ak má pracovná blúza vrecko na akumulátor a trojicu výhrevných telies, tepelná pohoda nemusí byť nedosiahnuteľná ani pri menej aktívnej práci. Kliknete na tlačidlo a oblečenie hreje bez toho, aby ste sa museli zapotiť. Štandard, ktorý je určený pre montážnikov a stavebných remeselníkov, môžete využiť aj vo dvore pri práci s palivovým drevom.

FISKARS 124810
RÁMOVÁ PÍLA
pílový list na surové drevo
dĺžka: 625 mm
hmotnosť: 500 g
Cena 10,90 €

PÍLA SO SPRÁVNYM ZUBOM

Pri krátení žrďoviny, konárov a palivovej tenčiny veľmi záleží na tom, aký pílový list do rámu ručnej píly natiahnete. Kým suché konáre prerežete skôr jemnejším zubom s trojuholníkovým výbrusom, na živé drevo viac platí švédsky výbrus, ktorý má každý štvrtý zub v symetrickom dlátovitom vyhotovení. Dôsledné napnutie na ráme je rovnako dôležité ako navoskovanie pílového listu. Hoci sa pílové listy dodávajú s povrchovou úpravou, tenká vrstvička vosku zaistí, aby sa lepšie kĺzali v reznej škáre. Čoraz populárnejšie sú aj píly s japonským výbrusom zubov, kde každý z nich má päť rezných hrán s univerzálnou geometriou uspôsobenou na rez naprieč vláknami.

V POHODLNEJ VÝŠKE

V každom kúte domoviny volajú tohto pomocníka inak – koza, capko, kobylina či kozlík. Vo všetkých prípadoch však ide o jednoduchý rám, vďaka ktorému guľatina pri rezaní pevne drží na mieste a je vo výške, takže chrbát sa pri pílení namáha iba nepatrne. Hoci kovové konštrukcie vyzerajú lákavo a svojím samosvorným mechanizmom lákajú všetkých, ktorým učarovali reťazové píly, drevené rámy na pílenie dreva majú predsa len čosi do seba. Absorbujú vibrácie, možno ich jednoducho prispôsobiť a ak príde na drobnú nehodu, ostrie pracovných nástrojov sa vždy stretne iba s drevom. Štandardom je sklopné či skladacie vyhotovenie, doskové profily sa používajú rovnako často ako hranolčeky.

STIHL BGE 81
Výkonný a tichý elektrický fúkač s veľmi silným prúdom vzduchu na čistenie opadaného lístia a trávy z veľkých plôch.
Príkon: 1 400 W
Hmotnosť: 3,2 kg
Akciová cena 99 €, STIHL, stihl.sk

PORIADOK NA DVORE

Švédske hrable na vyčesávanie lístia fungujú veľmi dobre i pri pilinách a jemnej štiepke, záhradkárske vaky sú zasa praktické pri uskladnení olúpanej kôry, ktorá môže na jar poslúžiť pri mulčovaní záhonov. Nejeden chalupár siahne i po hrubej plachte s okami, na ktorej sústredí drevenú štiepku, aby preschla, kým poputuje do pece. Pretože všeličo, čo sa na prvý pohľad zdá byť iba neužitočným neporiadkom, v sebe ukrýva rovnako veľa tepla ako pekné úhľadné polienka.

Text: Marcela Gigelová
Foto: predajcovia náradia, thinstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. MI says:

    Nehnevajte sa, ale nabuduce taketo „clanky“ oznacte do oci bijucim nadpisom „REKLAMNY CLANOK“ pretoze to nic ine nie je. Ked uz chcete byt objektivni, tak dajte rovnake naradie (3,4,5… sekier, klinov, pilok, rukavic….), v roznych cenovych hladinach, od roznych vyrobcov (hlavne domacich!), potom sa bude dat hovorit o vyvazenom a objektivnom clanku. Pod takym clankom samozrejme vynechajte udaje pri kolonke „Foto“ a aj pri kolonke „Zdroj“ aby bolo uplne vylucene podozrenie z platenej reklamy, tvariacej sa ako seriozny clanok.

  2. dumast says:

    399€ za výbavu a drevo je kde, pri príprave dreva je načo komu vyhrievaná bunda, treba skôr ventilátor. Drevo 500€/20m3 a teplo je trikrát, pri pílení, pri rúbaní a v zime.

  3. Miloslav says:

    Teta z panelaku, nevie o com pise.. ked ponuka vyhrievanu bundu k stiepaniu dreva.. je mozne ze by skusala aj dat recept z ryby ,medzi vegetarianske .

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje