Vykurovanie teplovzdušným kozubom: Prečo áno a prečo nie?

Vykurovanie teplovzdušným kozubom: Prečo áno a prečo nie?

Teplovzdušná kozubová vložka má oproti iným zdrojom tepla výhody i nevýhody. Pokúsime sa ich opísať, no hneď musíme uviesť, že neexistuje jednoznačný recept, ktorý rozsekne dilemu, či tento spôsob znamená áno alebo nie.

Prečo kúriť?

Rýchly nábeh

Teplovzdušné kúrenie v ľahkej obstavbe dodáva teplo do polhodiny od zakúrenia. Vhodné je preto do chát, kde po príchode potrebujeme ihneď teplo. V dome či v byte ním možno ľahko prikúriť pri náhlom ochladení. Denne zasa priestor dohrejeme po príchode z práce na vyššiu teplotu ako tá, ktorú sme dovtedy udržiavali inou vykurovacou technikou. Obvyklá náplň vložky postačí od 16 do 22 hodín.

Vnímanie ohňa

Cez veľké sklo vložky máme kontakt s ohňom, čo je jeden z najlepších „televíznych programov“. Psychická pohoda pri ohni je veľkým prínosom tohto kúrenia. Psychiatri nám dávajú lieky, hoci si neraz stačí posedieť pri ohníku. Pre našinca je ohňoterapia veľmi účinná a na rozdiel od rôznych analýz a sedení je skoro zadarmo.

Ekonomika

Cena kusového dreva dosahuje 50 €/m3, čo je asi 700 kg. To je zatiaľ najlacnejší variant. Produkty z dreva – brikety, pelety a pod. – sú asi 2- až 3-krát drahšie ako klasické drevo. Z 1 kg dreva vo vložke získame asi 3 kW energie. Jeden kilowatt energie z kusového dreva vyjde asi 0,023 € a 0,04 € z brikiet. Ak použijeme drevo z miestnych zdrojov – odrezky zo záhrady, tzv. technické drevo (nevratné palety, samovýroba a iné, asi 10 €/m3), je to kúrenie skoro zadarmo.

Zriaďovacie cena, amortizácia

Kozubovú vložku s obstavbou možno zakúpiť za 900 až 6 000 €, luxusnú aj za viac, zvyčajne vás vyjde na asi 4 tisícky. Životnosť zariadenia je od 10 do 20 rokov. Cena amortizácie je teda asi 1 € denne.

Zdravie

Denným pohybom pri nosení dreva, príprave a pod. robíme aj niečo pre zdravie. Za pohyb v posilňovni zaplatíme aj 10 eur za hodinu. Pri domácej práci s drevom si môžeme túto sumu morálne odpočítať z nákladov na kúrenie.

Bytová kultúra

Ak ste vyznávači prírodného životného štýlu, znesiete v interiéri vyššiu mieru znečistenia vplyvom kúrenia.

Prečo nekúriť?

Nie ako jediný zdroj

Teplovzdušná vložka sa odporúča do trvalo obývaných objektov len ako doplnkový či náhradný zdroj vykurovania. Nemožno o nej uvažovať ako o jedinom možnom zdroji tepla. Obývacia izba by sa poľahky mohla stať zapratanou kotolňou.

        foto isifa/shuttesrstock

Obmedzený dosah

Teplý vzduch nie je voda v ústrednom kúrení. Má obmedzený dosah. Možno ho dopraviť do vzdialenosti asi 10 m od zdroja. Ak by bola vložka jediný zdroj tepla, môže byť vo vzdialenejších kútoch chladnejšie.

Potreba Skladu paliva

Bežne sa dodáva drevo v množstve 1 m3 a viac, čo si však vyžaduje suchý a vetraný priestor. Ten však nie je vždy k dispozícii. Ak nemáte dostatočný priestor na uloženie dreva, náklady na prevádzku rýchlo narastú. Kupovať týždenne pár polienok alebo balíky brikiet nie je najekonomickejšie.

Ľahké obstavby?

Ak obývame tzv. nízkoenergetický dom, môže ho ľahká teplovzdušná vložka nárazovo prekurovať. Je to zbytočné, lebo prekúrený priestor treba ochladiť, čo sa robí spravidla vetraním a oknom uniká cenné teplo von. S vykurovaním nízkoenergetických až pasívnych domov nie je dostatok skúseností, a preto je tu vyššie riziko prekurovania. Vhodnejší bude tzv. pomalý akumulačný systém.

Nie pre alergikov

V teplovzdušných dutinách vložky a potrubí sa usádza prach. Pri kúrení sa nebadane víri v ovzduší. Aj popol môže spôsobiť problémy. Aj keď už existujú rôzne čistiace spôsoby, pre alergikov nie sú teplovzdušné vložky vhodné.

Nie pre pohodlných

Ak ste leniví na pílenie, rúbanie a nosenie dreva či vynášanie popola a čistenie, ak vám pohľad do ohňa nič nehovorí, zabudnite na kozub. Ste typ, ku ktorému sa hodí plynové či elektrické kúrenie. Otočte teda vypínačom, zabuchnite dvere a zacvičte si radšej vo fitku.

text Ing. Vladimír Institoris, PhD.
foto Dano Veselský, isifa/shuttesrstock
zdroj časopis Tvorivé bývanie 2/2016

 1. ARB says:

  Ešte je potom aj varianta B. Teplovodný interiérový kotol na drevo. A ten sa dá použiť aj ako hlavný zdroj vykurovania a vďaka lepšej regulácii ako vložka a dlhšej dobe kúrenia sa uživí aj v tom nízko energetickom domčeku alebo v zrube.

 2. MQ says:

  Potom je este aj varianta C.
  Kachlova pec.
  Mam ich dve (dovoz z Madarska) a uz v zivote by som nechcel nic ine.
  Usporne, extremne dlha tepelna zotrvacnost, prijemne salave teplo, vyborny vzhlad….atd.
  Osadzal som to do novostavby a urobil som to tak, ze jedna pec zasahuje do 2 a druha do 3 miestnosti.
  Prikladam len v jednej miestnosti, ale samotna stavba pece sa nachadza v 2-3 miestnostiach.
  (jedna je v rohu, kde sa stretaju 3 miestnosti, druha je v stene medzi 2 miestnostami)
  Ziadne bojlerove vlozky do toho nechcem.
  Na teplu vodu mam elektricky bojler v kombinacii s klasickou pecou (tam zakurim naozaj len vynimocne), a je to zapojene aj na doma urobeny slnecny kolektor, takze s teplou vodou nemame problem.

 3. Merlin says:

  Idealne je, ludom nabulikat, ze ked si spravia z hlavnej miestnosti v dome, alebo byte kotolnu, tak budu kurit lacnejsie a nebude z toho bordel.
  Teplovzdusne kurenie, je dobra vec, ale ma problem, ze ak nema v systeme filtre, tak je to roznasac prachu a spiny, po celom obydli.
  Druhy problem je, ze ak nieje vyriesene samotiazne, tak bez elektriny a ventilatora, teply vzduch nebude cirkulovat.
  Najvatsi problem je aj tak fltracia obehoveho vzduchu a jeho zvlhcovanie.
  V suchom vzduchu maju ludia suche sople a zle sa spi.
  Dalsia vec je, ze ak ma byt podobna ficurka funkcna v modernom dome, musi mat nasavanie spalovacieho vzduchu z vonku, inak utesnene a zateplene domy, maju potom problem z privodom vzduchu, do podobneho systemu.
  Stare domy a byty, kde bolo vykurovanie riesene na pevne palivo, alebo plynom z nasavanim spalovacieho vzduchu z miestnosti, mali obvykle vetracie otvory na nasavanie vzduchu z vonka a riesene kaskadovo, obvykle od spajze, cez kuchynu, alebo z chodby, alebo haly do ostatnych miestnosti.
  Avsak energeticky to nebolo moc vyhodne a navyse mavali stare byty a domy, vysoke stropy, okolo 3,5 m!, kde sa akumuloval teply vzduch a clovek nemal pocit, ze ked stoji, ma hlavu v tropoch a nohy mu oziabe.
  Na to, aby z domu, alebo bytu, nebola kotolna, vymysleli prave kotolne, alebo technicke miestnosti, kde sa podobne zariadenia, ako kotle na pevne palivo umiestnuju.
  Designova serepeticka, ktora po case omrzi, pretoze spina z dreva, alebo bordel z dreva, sa proste nanosi a nie ze nie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje