Úprava cirkulára
Cirkulár je veľký pomocník pri pílení dreva na kúrenie. Žiaľ, stávajú sa aj úrazy, preto základným pravidlom pri pílení je nestáť priamo pred otáčajúcou sa okružnou pílou. Okružná píla sa pri pílení môže roztrhnúť. Príčinou je väčšinou to, že odpílené klátiky nikto neodoberá, a keď klátik voľne odpadne, môže sa dostať do blízkosti krútiaceho sa kotúča píly, ktorá sa následne roztrhne. Môžeme tomu predísť, ak na cirkulár pridáme krytu, ktorý zabráni tomu, aby sa odpílený klátik dostal do blízkosti krútiaceho kotúča okružnej píly.
Galéria
Postup úpravyNa základnom ráme vyvŕtame vrtákom diery 10 mm v miestach, kde zakladáme okružnú pílu. Kryt zhotovíme z plechu hrubého 3 mm. Plech zohneme do potrebného tvaru podľa rozmerov cirkulára. Na lepšie zakladanie a skladanie plechu z cirkulára použijeme skrutky 8 mm s krídlovými maticami.
Ďalšou podmienkou pri pílení dreva (klátikov) je, aby vzdialenosť okružnej píly od kolísky (pohyblivá časť cirkulára) bola čo najmenšia (50 mm). Kratšie klátiky majú odpadávať mimo cirkulára.
Pri pílení dreva dávame pozor na to, aby sme kolísku, v ktorej je uložené drevom pevne držali v ruke. Môže sa totiž stať, že pri pílení okružná píla drevo stiahne a píla sa v dreve zasekne.
Ján Volna, Turany
Foto: autor
–>
A co tak cinkular s motorom 18 kv , priemerom kotuca 1.2netra.Trhalo 17/na 13 3 ks klinove remene.museli sme menit.Otec a priatelom.dali retaz z motorky.Potom to uz pililo aj elektricke stlpy po dlzke.Moto sa spustal reostatom.A vobec neviem kde zmizol.
Mam aj teraz 5.5kw cinkular ale sa ho bojim. 80 ka kotuc sa mi zasekol do stola a to nezelam nikomu.Stvol vyhodilo do vzduchu.Lit ostal cely ver mi nebolo mi vsetko jedno.A ked pilim lel z boku.Alebo retazovou.Ani to nieje bohvie co Strasne vela dreva spalim za zimu.Kotol ma vykon 59 kw.To treba aj zivyt. Dom ma 3 poschodia. Najvecsia izba ma 15*5 metrov. No ver mi mam co robit.Uz to nenavidim
zavolaj ciganov, nech Ti drevo porezu
aj ja rezem a je to naozaj nebezpecna vec treba davat pozor
a ked zabije cigana, tak pojdes koli nemu do basy… lebo zodpovedny si ty. To tiez nie je ziadna vyhra.
Pani poraďte nejaký kvalitný kotuc do cirkularky s priemerom 600mm, špekulujem nejaký s plátkami
Pán Filip,okružnú pílu na rezanie palivového dreva jedine od Pilany. Priemer treba zvoliť taký aby vyhovoval vyznačeným otáčkam a aby ste pri rezaní pre jej veľký priemer nezarezali do koša. Ak vojde 600-ka,môže byť.Hrúbka kotúča má byť min.3 mm a bez plátkov. Píla s plátkami je hrubšia,drahšia,ide do rezu ťažšie a používa sa na rezanie pozdĺž. Má hladšie opracovanie a preto stačí malý prídavok pre hobľovanie. K cirkuláru na obrázku : pán Volna si koleduje o závažný úraz, ak už k nemu medzičasom neprišiel. Jeden z najhoršie vyrobených cirkulárov aký som kedy videl.Je na ňom dosť veľa chýb,z toho šesť závažných.Ako najmenšia je motor pod pílou,hrozí zanesenie ložísk jemným prachom.Ten sa umiestňuje na zadnú stranu rámu ako samo závažie a aj aby ho v prípade problému nadvihlo a remene prešmykli. Vypínač zo zadnej strany! Ten treba umiestniť na rám pod remenicou osky aby bol pre každý prípad ľahko dosiahnuteľný. Uchytenie a malé preklopenie stola.Tu stačilo predľžiť stôl pod pántom cca o 15 cm aby sa pri odklopení oprel o rám s dostatočným prevážením. Malý priemer prítlačných prírub. Tie by pri píle 500 mm mali mať priemer cca 110 mm. Na obrázku sú omnoho menšie.K závažným chybám je oje pod nohami. To sa umiestňuje z opačnej strany. Úplne zlý kôš.Poleno sa pri rezaní dostane pod stred osky a tým ho strháva na pílu.Uvádza to aj autor v poslednej vete. Véčko koša má byť v takej výške aby poleno bolo v každej polohe nad stredom osky, vtedy toto nerobí. Čerešničkou na torte je popísaný kryt.Toto sa môže zrodiť iba v hlave s odpustením, krajčíra.Nechcel by som byť pri tom ak by zaň strhlo hrubšiu triesku či úlomok.Predpokladám,že p. Volna taký postreh nemá aby sa uhol a zrejme by ani nezaregistroval poslednú iskru v očiach.Toto sa dá z časti poriešiť rozšírením koša tak aby poleno po odrezaní zostalo bezpečne v koši.Najistejšie je však odoberať drevo po odrezaní aby bolo po pílou a nohami čisto. Takýto paškvil som nespravil ani keď som vyrobil úplne prvý cirkulár a to som ich spravil okolo 30-ky. Na záver: medzi cirkulárom a toaletným papierom nie je žiadny rozdiel, stačí iba chvíľka nepozornosti a minimálne prsty sú v r.ti !