rucne naradie v domacej dielni
Galéria (23)

Ručné náradie v domácej dielni

Napriek všetkým vymoženostiam moderného elektrického náradia ručná práca má svoju cenu. Jej podiel prevažuje v umeleckých dielach alebo pri výrobkoch ľudovoumeleckej remeselnej tvorivosti. Náradie bez elektrického pohonu však využijeme aj na bežnú činnosť v domácej dielni, na chate alebo chalupe. Nemôže sa bez neho zaobísť ani jeden automechanik, klampiar, či stolár. „Poháňajú“ ho aj šikovné ruky domáceho majstra. Čím teda vybavíme domácu dielňu?

Galéria

brúsenie dreva
vyhrievanie trávnika
strecha, krytiny, plech
Tapetovanie stien
strecha, krytiny, plech

Ručné náradie vyberáme v špičkovej kvalite. Pri výbere sa zameriavame na výrobky firiem etablovaných na našom trhu, najmä pre zabezpečenie servisu a záručných opráv. Nezabúdajme, že každý z výrobcov má silnejšiu tradíciu v inom type strojov, preto nie je rozumné zameriavať sa na náradie len jednej značky.

Na drevo
Ručné náradie v domácej dielni 3K výbave stolárskej dielne patria rámové píly, chvostovky, čapovacie píly, ďalej dláta, kladivá, ručné hoblíky, rašple a pilníky, vrtáky, stužidlá (zvierky) a ďalšie pomôcky.

Pre začiatočníkov postačí mať ploché píly (širšia chvostovka a úzka zlodejka), dláta (aspoň dve šírky), kladivá (tesárske s vyťahovačom klincov a drevené, resp. gumové či plastové na prácu s dlátom), dva-tri nebožiece, rašpľu či hoblík. V dielni určite využijeme aj stolárske zvierky (aspoň štyri).

Tí, ktorí sa viac venujú práci s drevom, k základnému vybaveniu môžu pridať stolársku rámovú pílu, čapovačku, pokosovú pílu, súpravu dlát, niekoľko druhov hoblíkov (podľa účelu použitia s rôznou šírkou a rezným profilom), súpravu nebožiecov, vŕtačku (kolovrátok – ručnú s prevodom). Nesmieme zabudnúť na stolárske zvierky rôznych upínacích dĺžok. Kto má v dielni dostatok priestoru, určite pri práci ocení aj hoblicu (stolársky stôl). Na umeleckú prácu doplníme náradie najmä podľa druhu činnosti – napríklad rezbárske dláta, vyrezávacie nože a pod.
–>
Ručné náradie v domácej dielni 6Hoblík

Ručné hoblíky sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach a veľkostiach – od malých, takmer vreckových hoblíkov až po viac než meter dlhé hoblíky na zarovnávanie dlhých dosiek. Hoblíky s dlhšou skĺznicou sú pri hobľovaní menej citlivé na nerovnosti ako krátke. Menšie hoblíky (klopkár alebo menší hladík) by nám na bežné stolárske práce mali stačiť. Často sa využíva napríklad úzky hoblík, medzi remeselníkmi nazývaný rímsovník. Používame ho napríklad na úpravu drevených okien alebo dverí, keď sa zadrhávajú v ráme. Moderné ručné hoblíky sa vyrábajú aj z kovu. Ich funkcia je zhodná s dreveným hoblíkom. Podľa tvaru a použitia sa hoblíky delia na hoblíky rovinné (napríklad uberák, hladík, klopkár, škárovník, rímsovník), na hoblíky s vypuklým plazom – (priečne alebo pozdĺžne – člnkár), resp. na hoblíky s profilovaným plazom a želiezkom.

Dláto

Ručné náradie v domácej dielni 4Stolárske dláto je ľahko dostupné a jeho cena je podstatne nižšia ako cena rezbárskeho dláta. Rezbárske dláta a ani nástroje s prehnutým tvarom radšej nekupujme. Sú určené iba na špeciálne rezbárske práce. Nevhodné je náradie s krátkou rukoväťou a krátkou lisovanú čepeľou bez pätky, pretože sa s ním nepohodlne pracuje.

Píla

Ručné píly sa skladajú z pílového listu a zo súčastí slúžiacich na jeho uchytenie a na vykonávanie rezacieho pohybu. Drevorubači používali píly ručné (bruchatky, oblúkovky) alebo (dnes už takmer výlučne) motorové (benzínové, elektrické) reťazové píly. V stolárskej dielni by sme mali mať rámovú pílu s menšími zubami. Jednoručnú pílu s kovovým rámom často využívame v záhrade na pílenie konárov.

Ručné náradie v domácej dielni 17Kladivo
Počas vývoja vzniklo mnoho špecializovaných druhov kladív, ktoré sa líšia tvarom i veľkosťou. Ak chceme zatĺkať do dreva klince s bežnými rozmermi, postačí nám kladivo s hmotnosťou 500 g. Na udieranie po korunke dláta však používame kladivo z tvrdého dreva.

Vrták
Dnes ho poznáme ako nástroj na upínanie do elektrickej vŕtačky, bez elektriny sa však používajú ručné nebožiece. Samostatný nástroj – nebožiec je ručný drevoobrábací nástroj na vyvŕtavanie otvorov. Ostrie má tvar rozširujúcej sa skrutkovice s premenlivým uhlom stúpania. Dnes sa používa zriedkavo, ale v núdzi na chate alebo chalupe bez elektriny ešte vždy dobre poslúži.

Rašpľa
Ručné náradie v domácej dielni 5Je to pilník s rašpľovým (hrubým) sekom, ktorý slúži na hrubšie opracovanie mäkkých materiálov (dreva, kože, plastov). Na jemnejšie ručné opracovávanie dreva slúžia struháky a pilníky rôznych veľkostí, tvarov a hrubosti. Stopy po opracovávaní odstránime brúsnymi papiermi rôznej zrnitosti navinutými na drevený hranolček.

Zámočnícke náradie

Ak hovoríme o základnej výbave, v „kovovej“ časti panelákovej domácej dielne by okrem kladiva nemali chýbať kombinované kliešte (tzv. kombinačky, najlepšie s izolovanými rukoväťami do 1 000 V). Ďalej potrebujeme cvikacie kliešte, ploché a krížové skrutkovače (aspoň po dve veľkosti) a pílku na kov. Vhodné sú aj inštalatérske kliešte z nehrdzavejúcej ocele (tzv. blicky) a rúrkové kliešte (hasák).

V rodinnom dome, na chate či chalupe môžeme mať na majstrovanie vyhradený osobitný priestor – skutočnú dielničku. Nesmie v nej chýbať náradie na opracovávanie kovov – pilníky (rôznej veľkosti a drsnosti), rámová pílka na kov, kliešte (rôzne typy – najmä špeciálne), nožnice na plech, závitníky, nitovacie kliešte, jamkovače, značkovače a ďalšie špecializované náradie. Bez kvalitného zveráka si dielňu ani nemožno predstaviť.

Ručné náradie v domácej dielni 7Skrutkovače
Najnovšie sa používajú najmä tzv. krížové skrutkovače a skrutky. Delia sa podľa systémov na PH a PZ (PoziDriv od positive drive). Bežné krížové skrutkovače „pasujú“ do oboch druhov. Skrutky systému PZ majú vyrazený ešte jeden menší „kríž“, vzhľadom na krížovú medzeru pootočený o 45°. Systém PZ využívajú zvyčajne skrutky do dreva (tzv. vruty), systém PH zasa skrutky v elektrických zariadeniach a skrutky s metrickým závitom (aj skrutky na sadrokartón).

Okrem krížových, resp. rovných medzier môžu byť skrutky ukončené otvorom so šesťhranom (systém hex na imbusové kľúče), šesťcípou „hviezdou“ (systém torx), štvorhranom a ďalšími. Tieto systémy si vyžadujú špeciálne náradie.

Kliešte

Ručné náradie v domácej dielni 13Kombinované kliešte sa totiž vyrábajú v 2 stupňoch tvrdosti. Kombinačky 60 HRc sú určené na bežné použitie a 63 HRc aj na prácu s pružinovou oceľou. S týmto označením sa môžeme stretnúť aj pri iných druhoch klieští.

Na matice a skrutky
V dielni nám nesmú chýbať obyčajné vidlicové alebo očkové kľúče. Dobré je mať aj súpravu nástrčkových kľúčov (tzv. gola) zvyčajne s račňou (páka s voľnobežnou spojkou na otáčanie nástrčného kľúča). Súpravu vidlicových kľúčov môžeme nahradiť dvoma vidlicovými kľúčmi s pohyblivou nastaviteľnou čeľusťou. V porovnaní s kľúčmi s pevnou čeľusťou však znesú len nižšie namáhanie. K špeciálnym druhom patria cenovo drahšie momentové kľúče.

Montážne kľúče bývajú v prevažnej väčšine určené na šesťhranné hlavy skrutiek a matíc (metrické a withworthove). Veľkosť vidlicových kľúčov je pri metrickom systéme vzdialenosť dvoch strán šesťuholníkovej hlavy v mm. Veľkosť šesťhrannej hlavy sa počas vývoja zmenila zo 17 na 16 mm a z 19 na 18 mm, resp. zo 14 na 13 mm, čo znamená, že pri oprave staršieho auta či zariadenia musíme mať aj starý kľúč.

Ručné náradie v domácej dielni 14Pri nástrčkových kľúčoch rôznych veľkostí a systémov (1/2“, 3/8“) sa používajú redukcie, ktoré umožňujú ich vzájomné kombinovanie. Pri ich používaní musíme však postupovať opatrne, aby sme kombináciou veľkorozmerového kľúča a malej račne, resp. páky nepoškodili račňu. Pri priveľkej račni zasa môžeme veľkou silou poškodiť skrutku.

Závitníky, závitorezné očká a závitnice
Tieto nástroje nám slúžia na rezanie závitov. Závitníky na rezanie vnútorných závitov (v otvoroch), závitorezné očká na rezanie vonkajších závitov na povrchu guľatiny či rúrok. Bežné metrické závity M sa však líšia od rúrkových závitov G, a tomu musíme prispôsobiť aj výber náradia.

Text a foto: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje