Môžete umyť jednorazové rukavice a dať si ich znova? Je to bezpečné?

jednorazové rukavice
Zdroj: iStock

Okrem rúška sú dôležitým ochranným prvkom v časoch koronavírusovej pandémie jednorazové rukavice. Horšie je, ak sú nedostatkovým tovarom. Môžeme si to zjednodušiť a takéto gumené rukavice jednoducho umyť či preprať a znova si ich navliecť? Je to bezpečné?

Vďaka jednorazovým rukaviciam nemusíme mať obavy, že sa dotkneme kožou kontaminovaného povrchu. Samozrejme, stopercentná ochrana to nie je, najmä ak sa podvedome aj v rukaviciach dotkneme tváre, či rúška. Rukavice, ktoré sú vyrobené ako jednorazové, sú buď chirurgické alebo vyrobené na účely práce s nebezpečnými chemikáliami.

používanie jednorazových rukavíc
Zdroj: iStock

Vydezinfikujem a použijem znova

Infektológovia ich odporúčajú po každom použití v potenciálne kontaminovanom prostredí bez váhania zahodiť. Rovnako nenoste von rukavice, s ktorými ste doma dezinfikovali povrchy a naopak. Ak si dávate jednorazové rukavice do obchodu, alebo keď idete vyniesť smeti, je určite lákavé nevyhodiť ich. Mnohí ich čistia dezinfekčnými prípravkami alebo mydlom a vodou, aby si ich mohli nasadiť opätovne. Avšak také jednoduché to nie je.

Radšej bez rukavíc?

„Pravidelné umývanie holých rúk ponúka väčšiu ochranu pred nakazením sa ako nosenie gumových rukavíc,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia WHO na sociálnych sieťach. Mnohí odborníci s tým súhlasia a tvrdia, že rukavice môžu dať falošný pocit bezpečia a ohroziť potrebnú frekvenciu umývania rúk. Navyše, stále si môžeme ľahko preniesť mikroorganizmy z povrchov cez rukavicu priamo na tvár alebo rúško. Stačí, ak sa „zabudneme“.

jednorazové rukavice v praxi
Zdroj: iStock

Prečo sa nedajú premeniť na opakovane použiteľné?

Latexové aj nitrilové rukavice sú navrhnuté na jedno použitie. Má to svoje dôvody. Odstránenie mikroorganizmov z nich je ťažké, navyše rastie riziko, že sa pri ich čistení nakazíme. Ak si ich chceme dať po použití dole správne a bezpečne, mali by sme ich pri zvliekaní obrátiť naruby – a to je náročné bez kontaktu s plochou, ktorú ste mali navrchu. Opätovné použitie predstavuje logicky vyššiu mieru rizika. Navyše, umývanie jednorazových rukavíc či ich dezinfekcia môže narušiť integritu materiálu, z ktorého sú vyrobené, a tým pádom strácajú ochranný účinok.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestejednorazové rukavice
Zdroj: iStock

Pozor aj na krémy

Žiaľ, tieto rukavice nie sú nezničiteľné. Dokonca, aj pleťové mlieko alebo krém na rukách môže poškodiť latex. Preto si radšej ruky ošetrujte po nosení rukavíc nie pred ním. Opakovaným nosením rukavíc sa zväčšujú neviditeľné mikroskopické štrbiny v materiáli. Po čase sa cez ne dostanú aj vírusy a baktérie, hoci rukavice pôsobia na prvý pohľad kompaktne.

jednorazové rukavice
Zdroj: iStock

Rukavice vyčistíte ťažšie ako ruky

Thomas Russo, vedúci divízie infekčných chorôb na University of Buffalo tvrdí: „Povedzme, že sa dotknete povrchu, ktorý je kontaminovaný… Dôležité je potom pokračovať a dekontaminovať ruku a / alebo rukavicu. Problém je v tom, že je oveľa ťažšie dekontaminovať rukavice ako ruky.“ Poznamenal, že „gumové latexové rukavice sa môžu ľahko roztrhnúť a poškodiť pri čistení a viacnásobnom použití, naše ruky však tento druh pravidelného čistenia vydržia.“

Sabína Zavarská
Zdroj: huffpost.com
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.