Bubnové kosačky: dravci na prerastenú trávu

image 34181 25 v1

Ich využitie je rozmanité. Na lúke, v sade, alebo napríklad v záhrade, kde zámerne nechávate vyrásť trávu na seno. Reč je o bubnových kosačkách, silných strojoch, ktoré sa nezastavia ani pred trávou vysokou 150 cm!

Na prvopočiatku bubnoviek boli výtvory domácich majstrov, než sa potom v 80. rokoch minulého storočia vo vtedajšom Československu začali vyrábať sériovo.

Základom bubnovej kosačky je vystužený dvojitý žací disk, ktorý absorbuje nárazy do najrôznejších prekážok vrátane kameňov ukrytých vo vysokej tráve a zabraňuje jeho deformácii. V disku je podľa modelu ukrytých tri až šesť špeciálnych nožov, ktoré sú uložené v zosilnenom puzdre.

„Veľkou devízou je otočná konštrukcia. Hneď ako nôž narazí na pevnú prekážku, napríklad kameň, okamžite sa zasunie, bez toho aby došlo k jeho poškodeniu,“ hovorí Petr Maňas, špecialista na bubnové kosačky zo spoločnosti Mountfield.

      V prípade kontaktu s kameňom sa žacie nôž zasunie. Zdroj: Mountfield

Kosačky sú poháňané silnými štvortaktnými motormi a vďaka šípovým kolesám zvládnu prácu aj v teréne s veľkým sklonom. Mýty, že bubnovú kosačku musí kvôli vyššej hmotnosti ovládať len chlap ako hora, sú samozrejme scestné. Pretože všetky moderné stoje už disponujú pojazdom, prácu s nimi teda zvládne každý vrátane žien.

Navyše sú to úplne bezpečné stroje. Ak pustíte páku, žací bubon sa okamžite zastaví vďaka špeciálnej dobehovej brzde.

      Jednoduchá obsluha. Zdroj: Mountfield

Veľkou výhodou bubnových kosačiek je aj fakt, že pokosenú trávu vďaka špeciálnemu navádzaciemu krytu úhľadne zložia do riadkov a vy sa môžete rozhodnúť, ako s ňou naložíte. Môžete ju použiť napríklad na seno.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAko už bolo povedané, najkvalitnejšie modely pokosia trávu vysokú aj meter a pol. Preto ich ocenia najmä majitelia sadov, veľkých záhrad alebo lúk, kde trávu kosíte napríklad len raz či dvakrát do roka. Bubnovky si ľahko poradia aj so starinou.

      Vario BDR 583 Zdroj: Mountfield

Kosačky sú ľahko ovládateľné vďaka dvom samostatným pákam (jedna poháňa hnací bubon, druhá je na pojazd), tie najlepšie modely majú obe páky spojené hrazdičkou, čo ešte zvyšuje komfort kosenia.

Výhodou sú aj nastaviteľné riadidlá a ich sklopná konštrukcia, vďaka ktorej sa vám kosačka vojde aj do kufra bežného osobného auta.


      Vďaka sklopnej konštrukcii sa ľahko vojdú aj do kufra auta. Zdroj: Mountfield

Bubnové kosačky, to sú spoľahliví zabijaci vysokej trávy. Nezľaknú sa ničoho a po chvíli kosenia si prácu s nimi zamiluje každý. Odmenou je krásne pokosená lúka za pár hodín.

PR článok spoločnosti Mountfield a.s. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.