image 50487 25 v1
Galéria (6)

Ako vybrať tu správnu pílu

V domácej dielni, ktorá je pýchou každého domáceho majstra sú píly len veľmi ťažko voliteľným doplnkom. Výber na trhu je obrovský, a tak sa vám pokúsime dať niekoľko dôležitých rád a odporúčaní.

Galéria

Podľa čoho pílu vybrať?
Podľa čoho pílu vybrať?
Podľa čoho pílu vybrať?
Podľa čoho pílu vybrať?
Podľa čoho pílu vybrať?

Podľa čoho pílu vybrať?

Pokosová a kapovacia píla slúži na skracovanie a drážkovanie doskového a tyčového materiálu kolmo alebo pod uhlom. Či už sú to drevené či plastové dosky, palubovky, hranoly, lamely plávajúcej podlahy alebo hliníkové profily, možno s pokosovou pílou dosiahnuť vysokej presnosti , a to bez väčšej námahy, jednoducho a spoľahlivo. Väčšina píl je ľahká a možno ich z dielne ľahko premiestniť na iné pracovné miesto. Každú pílu možno pripojiť k odsávaniu alebo aspoň k dielenskému vysávaču.

Zásadné rozdiely sú v kapacite (prierezu) píly. Píly iba sklopiteľné bez radiálneho ramena sú najjednoduchšie a ideálne na drobné práce. Tieto píly sú dobré k skracovaniu líšt okolo podláh, alebo napríklad na úzke plotové latky. Môžete nimi rezať tiež obrazové rámy alebo hranolky na včelárske rámiky.

Píly s radiálnym ramenom majú väčšiu dĺžku rezu a pomocou nich je možné spracovávať materiál s väčšou šírkou, napr. schodnice alebo fošne. Ďalším dôležitým kritériom pri výbere je konštrukcia prevodovky.

Okružnú pílu oceníte tam, kde sa vám na pracovnom stole objavuje jedna doska za druhou. Je výborným pomocníkom pri pokládke plávajúcej podlahy alebo pri stavbe záhradného domčeka na náradie. Dokážete s ňou rezať presne a nebudete mať problém ani s dlhým rezom.

Priamočiara píla môže byť prístrojom veľmi univerzálnym. Pôvodným účelom bolo nahradiť tenkú ručnú chvostovú pílu zvanú „zlodejka“. Priamočiara píla je dnes tiež využívaná, okrem vyrezávania otvorov, k hrubšiemu deleniu materiálu alebo k prírezom fošní, dosiek, paluboviek a plávajúcich podláh, ale aj polykarbonátových dosiek, plexiskla, iných plastov, dokonca aj obkladačiek a kovových profilov. Materiály možno deliť priečne aj pozdĺžne. Dobrý rez priamočiarou pílou vyžaduje skúsenosť a správny nástroj, plátok. Správny plátok je dôležitý pre kvalitný rez. Tých je na trhu veľa druhov a líšia sa materiálom, z ktorého sú vyrobené, veľkosťou a tvarom zubov. Podľa tvaru zubov možno plátky rozdeliť na plátky s vyhnutými zubami (šraňk) a so zubami zabrúsenými. Veľkosť zubov súvisí s hrúbkou rezaného materiálu. Čím silnejší materiál, tým väčšie zuby.

Píly sa vyrábajú aj v aku verzii, ale sú obmedzené kapacitou akumulátora. Zato u nich neprerežete prívodnú šnúru. Ďalej sa rozdeľujú podľa tvaru držadla, funkcie predkmitu a podľa toho, či je možné regulovať otáčky motora.
Najčastejšie je držadlo v tvare žehličky. Tvar hrušky je určený skôr pre špecialistov. Vedenie píly je s ním citlivejšie a pílou sa lepšie vyrezáva. Funkcia predkmitu pohybuje plátkom v reze dopredu a dozadu. Rez je hrubší, ale rýchlejší. Využitie je najmä v rezaní prírodného dreva v smere vlákien.

Dôležitou časťou priamočiarej píly je oporná plocha, stôl. Pri lacnejších pílach je vyrobený z plechu a môže spôsobovať určitú nepresnosť v reze. Profesionálne píly ho majú zvyčajne robustnejší, z liateho hliníka.
Takmer každá priamočiara píla má možnosť odsávania pilín z rezu. Málokto to ale využíva. Práca s pílou pripojenou k vysávaču nie je pohodlná a presná.

Aby píla dlho a dobre slúžila, je nutné rezať vždy ostrými kotúčmi so zubami vhodnými pre rezaný materiál. Použitie nevhodného kotúča píly preťažuje a kvalita rezu potom nie je uspokojivá. Nezabudnite na tesársku ceruzku, meter, uholník, uhlomer a pokosník. Môžu sa tiež hodiť stolárske svorky. Pre bezpečnú prácu noste upnutý odev, pozor najmä na rukávy a používajte ochranné okuliare. Po práci si sadnite k HORNBACH blogu a načerpajte novú inšpiráciu.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.