8 vecí, ktoré vás dovedú k úspešnému pestovaniu po celý rok

image 34991 25 v1

Nie je tajomstvom, že práve drobná záhradná technika dokáže zaistiť, aby vám vyšli všetky plány. Pod kontrolu musíte dostať výživu, závlahu, strih, ale aj spracovanie odpadu, ktorý sa hromadí v koši kosačky. Ak ste minulý rok objavili slabiny, tento rok ich zaiste vyriešite.

1 PRESNE DÁVKOVANÉ HNOJIVO

Čím viac beriete, tým viac musíte dávať. Platí to aj pri trávnikoch, kde všetku zostrihanú zelenú hmotu musíte nahradiť živinami, ktoré sú jej stavebnou súčasťou. Nie je jednoduché rozhádzať po trávnatej ploche hnojivo tak, aby sa na každé miesto dostalo rovnakým dielom. Ak pochybíte, niektoré miesta rastú rýchlejšie ako ostatné, iné sú zasa zelenšie ako zvyšok plochy. Vždy sa zdá, že najslabšie miesta trávnika čosi trápi a nikdy neudrie do očí, že to len niektoré sú na tom výnimočne dobre. Mechanický alebo elektrický rozhadzovač hnojiva je praktickým pomocníkom. Naplníte ho hnojivým granulátom, nastavíte dávkovanie a potom už len prechádzate po ploche. Výsledkom je rovnomerná výživa.

2 UPRAVENÉ OKRAJE

Nič nezvýrazní jednoliatosť zeleného koberca viac ako jeho upravené okraje. Ak sú zarezané do hladkých kriviek a línií, zdá sa, akoby ste našli liek na vrtochy prírody. Trávnik má svoj uhladený, strapatý rytmus, ktorý kontrastuje s pestrosťou štruktúry jeho okolia. Taktík je viacero – od neviditeľných trávnikových okrajov z ohybných profilov zakopaných v zemi cez orezávacie rýle na okraje trávnika až po ľahké elektrické vyžínače s opierkou na kolmé zarovnávanie či akumulátorové nožnice. Každé riešenie má svoje prednosti, záleží len na vás, na ktoré z nich sa cítite.

MOUNTFIELD BLUEPOWER 37E

elektrická kosačka
motor: kolektorový, 650 W
záber: 37 cm
hmotnosť: 16 kg
Cena 244 €

3 PREKONAJTE SUCHÉ TÝŽDNE

Horúca jar býva po teplej zime skúpa na vodu a na trávniku to ihneď poznať. Je príjemné oddýchnuť si počas slnečného dňa pri záhradnej hadici a rozprašovačom na jej konci robiť osviežujúcu hmlu. Ak ste vlani uvažovali o závlahovom systéme, ktorý by pomocou trysiek a časovača preklenul horúce leto, mali by ste sa pustiť do príprav už teraz. Povrchové systémy nevyžadujú žiadnu náročnú prípravu, stačí len poza kvetné záhony ukryť hadicový prívod a na okrajové časti trávnika osadiť rozprašovacie trysky. Kým nie je počasie extrémne, budete sa môcť presvedčiť o tom, že vami navrhnutý systém funguje spoľahlivo. Bez zmáčania domu, bez suchých miest v poraste.

VILLAGER VBS 16 LI-ION

akumulátorový postrekovač
napájanie: 12 V/8 Ah
objem: 16 l
prietok: 0,8 l/min
výdrž: 5 hodín
Cena 113 €

4 STRIEKANIE BEZ PUMPOVANIA

Hnojenie tekutým postrekom na list je rovnakou súčasťou starostlivosti o trávnik ako boj proti burinám pomocou chemických prípravkov. Postrekovače sú fajn, ale v priebehu rokov rýchlo strácajú tesnosť bez ohľadu na výrobcu. Je preto čas vymeniť všetky gumičky a tesnenia alebo sa poobzerať po modernejších riešeniach. Ak ste ešte nepočuli o postrekovačoch s akumulátorovým pohonom, mali by ste spozornieť. Ušetria vás nielen pumpovania, ale aj povinností súvisiacich s údržbou. Ceny v posledných rokoch výrazne klesli a vy máte istotu, že ich využijete aj pri starostlivosti o ovociny a zeleninu.

FISKARS 139910

vytrhávač buriny
čeľuste: nehrdzavejúca oceľ
pákový mechanizmus vytrhávania
uvoľňovací systém
práca vo vzpriamenej polohe
Cena 26,90 €

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste5 PREČ S PÚPAVOU

Pre niekoho je vyrezávanie burín z trávnika oddychom, pri ktorom zabudne na každodenný zhon. Niekedy však vytrvalé buriny mocnejú natoľko, že sa k ich koreňom nedostanete. Znova a znova sa objavujú v prekrásnom koberci a snažia sa ukradnúť si priestor na život. Existuje niekoľko špecializovaných náradí, ktoré vám v takýchto situáciách pomôžu. Pomocou dlhých bodcov prenikajú hlboko pod zem, aby dokázali chopiť do zovretia tuhý kolovitý koreň. Vďaka tomu možno nevítaných hostí zrušiť bez toho, aby ste museli opakovane siahať po chémii. To platí nielen pri trávnikoch s pravidelným strihom, ale aj tam kde im chcete dopriať trochu lúčneho charakteru s vyberanou zostavou bylín.

DOLMAR AM-3643

akumulátorová kosačka
napájanie: Li-Ion 36 V/2,2 Ah
záber: 43 cm
zber: 50 l kôš
hmotnosť: 17,9 kg
Cena 399,90 € s batériou a nabíjačkou

6 KOSENIE MEDZI PREKÁŽKAMI

Čoraz častejšie nachádzame pri domoch trávniky, ktoré sa vinú pomedzi kvetné záhony a neraz stúpajú cez nízke kaskády v teréne. Sú malé rozlohou, avšak výrazné členitosťou. Pri kosení niet priestoru na kompromisy ani v takýchto situáciách. Elektrická kosačka s úzkym záberom dosiahne do každého kúta a obíde všetky prekážky bez toho, aby v kosenom trávniku vytvorila výškové rozdiely. Navyše je dostatočne ľahká na to, aby ste ňou prechádzali z kasády na kaskádu. Hoci sa mnohé útle modely ponášajú na hračky, pravdou je, že medzi nimi nájdete aj skutočných pracantov. Neraz s úspornými motormi a dobre vyváženými zbernými košmi.

GARDENA CLASSICCUT 8890

akumulátorové nožnice na trávu
napájanie: Li-Ion 3,6 V/1,45 Ah
výdrž: 45 minút
záber: 8 cm
teleskopická násada
Cena 92,99 €

7 S DOKONALE OSTRÝM NOŽOM

Nôž je najnamáhanejšou súčasťou kosačky a po niekoľkých sezónach sa prejaví opotrebovanie, ktoré je spomienkou na kolízie, nárazy či nešikovné ostrenia. Nie je chybou pouvažovať o jeho výmene za nový. Viacerí výrobcovia ponúkajú k svojim kosačkám viacero druhov nožov, ktoré sú prispôsobené špecifickým situáciám. Jedny majú ostrý a hladký rez s dôrazom na vysoký rezný výkon, iné majú upravenú geometriu, aby zvýšili ťah kosačky pri zbere zelenej hmoty do koša. Ak k tomu pripočítame nože upravené na mulčovanie, viete si vybrať ten správny.

8 ODPAD ZMENÍTE NA HNOJIVO

Pokosená tráva nemusí skončiť bez úžitku na obecnej skládke, ale môžete ju v niektorom z kútov dvora premeniť na cenné hnojivo. Ak si zaobstaráte plastový termokompostér, budete mať istotu, že v priebehu jedinej sezóny zmení svoju podobu natoľko, že sa budete tešiť na jej využitie na hriadkach. Jemne narazená tráva sa pod ochrannou clonou kompostéra s papierom, štiepkou a pilinami premení na materiál podobný rašeline. Ten vám poslúži pri hnojení, ale aj nastielaní záhonov, aby si na ostrom slnku zachovali svoju vlahu.

dobrá rada
Ak svojmu trávniku venujete dostatok času počas neskorej jari, bude mať dostatok síl až do jesene, aby vás tešil svojím jednotným vzhľadom.

Text: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.