Plotové nožnice: dokonalý pomocník nielen na živé ploty

Plotové nožnice: dokonalý pomocník nielen na živé ploty

Bojíte sa, aby vám neprerástol cez hlavu? Chcete, aby bol ozdobou vašej záhrady, rovnako ako vaše okrasné kríky? Nemusíte volať profesionálneho záhradníka. Do jeho úlohy sa rýchlo prevtelíte, ak zvolíte správneho pomocníka. A tým sú plotové nožnice.

Ich výhodou je nízka hmotnosť, presný strih a ľahká ovládateľnosť. Na rozdiel od záhradných nožníc s nimi prácu urobíte za chvíľku a prakticky bez námahy.

Pri výbere plotových nožníc by ste mali brať do úvahy niekoľko dôležitých vecí: akú veľkú plochu chcete upravovať, ako vysoké sú kríky či živý plot, či máte v dosahu prívod elektriny.

Štandardnú ponuku dnes predstavujú plotové nožnice elektrické, benzínové, akumulátorové a teleskopické.

Klasické elektrické nožnice sú najpredávanejšie zo všetkých, pretože na bežné úpravy živých plotov v miestach s prívodom elektriny bohato postačia. Výhodou je ich priaznivá cena a v neposlednom rade nízka hmotnosť. Niektoré plotové nožnice dnes už vážia pod dve kilá, čo pri práci patrične ocenia najmä ženy. Aj pre nich je práca s takými plotovkami hračkou.

FHS 1545 s hmotnosťou 1,9 kg patria k najľahším plotovkám, ktoré dnes možno zohnať na slovenskom trhu. 

FHS 1545 s hmotnosťou 1,9 kg patria k najľahším plotovkám, ktoré dnes možno zohnať na slovenskom trhu.

Najobľúbenejšie sú modely s dĺžkou lišty 40 alebo 45 centimetrov. „Dĺžke lišty by mal zodpovedať aj výkon motora. Počítajte približne 100 wattov príkonu na desať centimetrov lišty,“ hovorí František Turek zo spoločnosti Mountfield.

Krátka lišta umožňuje presnejšie tvarovanie, naproti tomu dlhá sa uplatní predovšetkým pri údržbe väčších plôch. Ak potrebujete širší záber, môžete zvoliť nožnice so strižnou lištou napríklad aj 60 centimetrov dlhou.

Okrem toho záleží aj od rozstupu zubov. Najbežnejšia zubová medzera pri bežných a cenovo najdostupnejších plotovkách sa pohybuje medzi 16 a 18 milimetrov, čo je dostačujúce pre úpravu väčšiny kríkov. Kvalitné plotové nožnice majú nože rezané laserom a brúsené diamantom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAvšak ak máte v záhrade vysoké kríky alebo okrasné dreviny a chcete im dopriať parádny zostrih, bežné plotovky na to nestačia. Liezť s nimi na rebrík, to nie je práve najlepšie riešenie. Predíďte riziku úrazu.

Teleskopické plotové nožnice THS 500. Pomôžu tam, kam rukou nedosiahnete. Dosiahnu až do výšky 4 metrov. Strižnú lištu možno nastaviť do 6 polôh.

Teleskopické plotové nožnice THS 500. Pomôžu tam, kam rukou nedosiahnete. Dosiahnu až do výšky 4 metrov. Strižnú lištu možno nastaviť do 6 polôh.

Dosiahnete s nimi do výšky až 4 metre, vďaka otočnej hlave konštrukcie otočnej hlavy, vďaka ktorej je možné nastaviť strižnú lištu do niekoľkých rôznych polôh. Môžete zvoliť ako klasický elektrický model, tak akumulátorový.

Akumulátorové plotové nožnice majú jednu veľkú výhodu: neriešite prívod elektriny ani riziko, že sa vám podarí prestrihnúť predlžovací kábel, čo zas tak neobvyklý jav nie je. Aku modely dnes už vďaka kvalitným li-ion batériám vydržia na jedno nabitie pracovať aj 60 minút. Takže kto nemá po ruke elektrinu, alebo sa len nechce naťahovať s káblom, toto je pre neho zásah do čierneho.

Benzínové plotové nožnice sa hodia v miestach, kde by bol prívod elektrického prúdu problematický alebo by kábel obmedzoval voľný pohyb obsluhy. Stroje sú určené na časté používanie, zvládnu aj silnejšie konáre. Chýbať by pri týchto modeloch nemala prepracovaná ergonómia a účinný antivibračný systém. Pretože sú to siláci so silnými motormi, musíte počítať s o niečo väčšou hmotnosťou.

Benzínové plotové nožnice BHSN 602 s výkonným motorom na úpravy väčších živých plotov.

Benzínové plotové nožnice BHSN 602 s výkonným motorom na úpravy väčších živých plotov.

Či už siahnete po ktoromkoľvek modeli plotových nožníc, určite sa z nich stane nevyhnutný pomocník pre vašu záhradu. Obľúbite si ho veľmi rýchlo.

Zdroj: PR článok spoločnosti Mountfield

Komentáre

  1. Keď už kúpiť nejaké nožnice, tak jedine také čo umožnia otáčanie rukoväte, keď som kupoval ja ,tak ma predavač presvedčil že nebudem banovať a mal úplne pravdu asi ich mal v ruke a používal ich. Môžem povedať že je to funkcia na nezaplatenie veľmi to uľahčuje prácu a aj sa lepšie držia v ruke.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.