Zatepľujeme šikmú strechu
Galéria (4)

Zatepľujeme šikmú strechu

Staviate či rekonštruujete svoj dom? Aj v súčasnosti sú z praktického hľadiska veľmi obľúbené šikmé strechy, ktoré vedia rodinám poskytnúť ďalší priestor na bývanie. Šikmé strechy bývali najbežnejším riešením zastrešenia rodinného domu, navyše vytvárali atraktívny exteriér stavby. Kvalitne realizovaná stavba si však vyžaduje, aby bol použitý správny izolačný materiál. Aktuálne požiadavky na tepelnú ochranu budov si vyžadujú aj splnenie ďalších kritérií, napríklad maximálne možné zabezpečenie proti požiaru či hluku.

Galéria

Najlacnejším variantom je položiť  izoláciu v úrovni stropu pod nezateplenou strechou. V tomto prípade však hovoríme o tzv. studenej streche, ktorá  znemožňuje využitie podkrovia ako úžitkovej plochy. Pokiaľ však máte záujem o teplý a atraktívny obytný priestor, ktorý by zvýšil hodnotu domu bez toho, aby sa výrazne zmenil vonkajší vzhľad, lepším riešením je izolácia v šikmine strechy, a to tak, že izolácia je umiestnená medzi krokvami a pod krokvami. Ďalším spôsobom je izolácia medzi krokvami a nad krokvami. alebo izolácia len nad krokvami.

Pri zateplení šikmej strechy je najdôležitejšie zabrániť vzniku tepelných mostov. Vznikajú na miestach, kde sú použité materiály s vyššou tepelnou vodivosťou, ako tepelný izolant, (napr. nosný systém krokvy alebo pomúrnice). Aby teplo, ktoré sa snažíme udržať, zostalo vo vnútri, treba práve týmto miestam venovať veľkú pozornosť. Správne zateplenie šikmej strechy má vytvoriť uzavretú tepelnoizolačnú obálku podstrešného priestoru, ktorá musí z každej strany nadväzovať na zateplené obvodové steny. Rovnako podstatné je napájanie jednotlivých izolačných pásov, ktoré musí byť maximálne tesné, aby nedošlo k vzniku tepelných mostov. Ideálne je použiť dve hrúbky a vzájomné styky jednej vrstvy prekryť druhou. 

Z vonkajšej strany musí byť nad izolantom difúzna fólia, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti do izolačného materiálu a zároveň dovolí odvetrať prípadnú vlhkosť. Vnútorná fólia by nemala prepúšťať vlhkosť smerom z interiéru do tepelného izolantu, teda musí mať parozábrannú funkciu. Vnútorný obklad v miestnosti môže byť sadrokartón, drevený obklad alebo iný materiál vhodný a určený do týchto priestorov.

Dôležité je vybrať si správny izolačný materiál, ktorý by mal zohľadňovať špecifický tvar strechy. Najvhodnejšie pre interiér sú preto produkty zo sklenej minerálnej vlny, balené v kotúčoch. Produkty UNIFIT, ktoré na trh dodáva spoločnosť Knauf Insulation, k nim patria. Majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti, teda lambdu 0,035 a 0,039, a vďaka ideálnej tuhosti a „hutnosti materiálu“ sa výrazne zjednodušuje ich aplikácia medzi jednotlivé krokvy strešného plášťa. Tuhosť UNIFITU zaručí, že dobre drží medzi krokvami bez nutnosti jeho ďalšej fixácie. Ďalšou obrovskou výhodou, najmä pre samorealizátorov, ktorí nemajú s vkladaním izolácie dostatočné skúsenosti, je špeciálne značenie umožňujúce nenáročný odpočet potrebného rozmeru a následne presné rezanie. Izolácia pomocou UNIFITU vám preto ušetrí nielen čas, ale aj financie, ktoré by ste museli vynaložiť na doplnky potrebné na dodatočnú fixáciu materiálu.

Ako aj iné izolačné materiály, vyrábané zo sklených minerálnych vlákien pomocou  ECOSE® Technology, produkty UNIFIT sú v porovnaní so štandardnou minerálnou vlnou príjemnejšie na dotyk, menej prašné a nepichajú. Priamo z výroby sú komprimované, čo výrazne zjednodušuje manipuláciu s balíkom a šetrí miesto pri doprave,  skladovaní a manipulácii. Napríklad v jednom balíku môžete vyniesť na požadované miesto pri hrúbke napr. 160 mm až 5,4 m2 materiálu.

Vďaka vláknitej štruktúre minerálnej vlny na báze ECOSE Technology a vysokej priepustnosti vodných pár zlepšujú akustickú a klimatickú pohodu v interiéri a vplývajú na zvyšovanie pasívnej požiarnej bezpečnosti stavieb.

Ako sa vyvarovať chýb pri realizácii

  1. Zabráňte vzniku tepelných mostov. Pri izolácii šikmej strechy je dôležité, aby izolačný materiál presne sadol medzi krokvy. Polystyrén či produkty z kamennej minerálnej vlny s vyššou objemovou hmotnosťou sú príliš tuhé, čiže nedokážu dokonale vyplniť izolovaný priestor medzi krokvami, preto logicky nemôžu presne zaizolovať rôzne šírky medzi krokvami.
  2. Vyberte si najvhodnejší izolačný materiál pre šikmú strechu. Sklená minerálna vlna je najvhodnejšia, pretože je ľahká, príjemná na dotyk a vďaka dostatočnej pružnosti vlákna sa s ňou jednoducho manipuluje a pracuje. Špeciálne označenie umožní nenáročný odpočet potrebného rozmeru a následne presné rezanie. Knauf Insulation preto odporúča do šikmých striech sklenú minerálnu vlnu UNIFIT na báze ECOSE® Technology.
  3. Používajte fólie presne na účel, na aký sú určené. Nesprávny výber difúznej, resp. parozábranovej fólie, resp. ich zamenenie môžu spôsobiť, že izoláciu šikmej strechy budete musieť robiť nanovo. Každá fólia má svoj účel, preto šetrenie materiálom skutočne nie je namieste. Výsledkom môže byť vlhkosť v konštrukcii, o ktorú nestojíte.
  4. Nešetrite na hrúbke izolácie. Nepodceňujte minimálnu hrúbku izolácie na optimálne fungovanie tepelného izolantu. Odporúčame min. 20 cm (platí pre UNIFIT 035!). Na dosiahnutie požadovanej hrúbky a obmedzenie vzniku tepelných mostov používajte dve vrstvy izolácie
  5. Viac informácií na www.knaufinsulation.sk

–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.