5 chýb, ktoré môžu stáť vašu strechu život
O zateplení šikmej strechy je známe, že ho môže úspešne zvládnuť aj šikovný laik, ak má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Platí však aj opačná strana mince, aj profesionál môže zatepľovanie pokaziť, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Prezradíme vám 5 krokov k dokonalej šikmej streche a komfortnému bývaniu v podkroví.
Galéria
Základom pre pohodlný obytný priestor pod šikmou strechou je jej správne zateplenie. Iba s dôkladne urobenou tepelnou izoláciou ušetríme energiu na jeho vykurovanie a zabezpečíme, aby v podkroví nebolo v zime chladno a v lete horúco. Ako to docielime?
Správna hrúbka izolácie
Kvalitná izolácia strechy si vyžaduje správny izolačný materiál a dostatočnú vrstvu tepelnej izolácie. Jednou z chýb, ktorú majstri pri zatepľovaní šikmej strechy robia, je príliš tenká alebo nesúvislá izolácia. „Keďže výška krokiev býva v rodinných domoch štandardne okolo 14 až 18 cm a takáto hrúbka izolácie už dnes nezodpovedá normám, sú potrebné minimálne dve vrstvy tepelnej izolácie,“ upozorňuje Miroslav Zliechovec, produktový manažér Knauf Insulation. Podľa noriem platných do konca roku 2015 by mala byť hrúbka izolácie ideálne 26 cm, od 1. 1. 2016 je platná nová legislatíva, ktorá vyžaduje približne 30 cm (v závislosti od l) na tepelnú izoláciu šikmej strechy. Tu už bude potrebné uvažovať nad rozložením celkovej hrúbky izolácie ako z vnútornej, tak aj z vonkajšej strany. „Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom l, ktorý zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke,“ radí Zoltán Rácz, odborník z Onlinestavba.sk
Priečny rošt montujeme s osovou vzdialenosťou podľa požiadaviek pre sadrokartónové dosky.
Správne uloženie izolácie
Na tepelnú izoláciu šikmej strechy sa na trhu najčastejšie využívajú pružné materiály, akými sú produkty z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka vláknitej štruktúre prispôsobujú nerovnostiam v strešnej konštrukcii a dokonale vypĺňajú medzikrokvový priestor. Prvým krokom je rezanie izolácie na potrebný rozmer. Z dôvodu tesnosti je potrebné narezať ju s miernym presahom. „Odporúčame rezať s presahom približne 2 cm, podľa našich skúseností sa takýto prebytok dá optimálne napasovať do konštrukcie,“ hovorí Zoltán Rácz. Pri ukladaní treba dbať na to, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by následne vytvorili tepelné mosty. Spoje izolácie oboch vrstiev nemajú byť nad sebou, ukladať ich treba striedavo tak, aby boli všetky miesta spojov v prvej vrstve prekryté.
Aby bola parozábranová vrstva súvislá, použijeme na napojenie parozábranovej fólie na murivo tesniacu pásku.
Parozábrana z interiéru
Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parozábranovej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. Ak je parozábrana narušená na viac ako 30 % plochy, prestáva byť účinnou. K ďalším chybám, ktorých by sa mali majstri samorealizátori vyvarovať, patrí nahrádzanie odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami alebo materiálmi určenými na balenie. Takéto materiály nemajú požadované vlastnosti a životnosť a zateplenie prestáva po čase plniť svoju funkciu. „Na trhu nájdete viac typov parozábran. Pre uspokojivý výsledok odporúčame informovať sa pri nákupe u odborníkov, aký typ je pre vašu konštrukciu vhodný. V niektorých prípadoch je vhodná hliníková fólia, ktorá odráža teplo do interiéru, ale bez potrebnej vzduchovej medzery v konštrukcii je zbytočná,“ dodáva Zoltán Rácz Onlinestavba.sk.
V prípade poškodenia fólie treba trhliny takisto zalepiť páskou.
Nevyhnutná vzduchotesnosť
Na dosiahnutie súvislej parozábranovej vrstvy použijeme na napojenie parozábranovej fólie na murivo tesniace pásiky. Tesniaci pásik s hrubšou vrstvou lepiacej vrstvy je dobré nalepiť súvisle na omietku po obvode šikmej strechy ešte pred aplikáciou parozábranovej vstvy. Pre jej celistvosť je potrebné prelepiť aj vzájomné styky. Používajú sa na to špeciálne lepiace pásky, na miestach spojov s murivom, kde páska môže strácať lepivosť, je vhodné použiť správny tmel. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné tiež opraviť tesniacou páskou. „Na páskach sa šetriť neoplatí. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné pásky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti,“ varuje Zoltán Rácz.
Na zabezpečenie stálych vzduchotesných spojov parozábranovej fólie a steny použijeme tesniaci tmel.
Nepleťte si poistnú hydroizolačnú fóliu s parozábranou
Aj keď sa to bude možno zdať neuveriteľné, stáva sa, že fólie sú často zamieňané. Je to pre strechu fatálna chyba. Poistná hydroizolačná fólia nazývaná aj difúzna, čiže paropriepustná membrána má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou, a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Zároveň by však mala prepúšťať pary zvnútra konštrukcie. Parozábranová fólia má byť upevnená zo strany interiéru a zachytáva pary, ktoré z neho unikajú, aby neprenikli do tepelnej izolácie v konštrukcii strechy a neznehodnotili ju. Pri nákupe sa oplatí podrobne informovať o vlastnostiach fólií a neriadiť sa pri výbere farbou alebo cenou.
Od 1. 1. 2016 je platná nová legislatíva, ktorá si vyžaduje približne 30 cm (v závislosti od l) na tepelnú izoláciu šikmej strechy.
Text: Ingrid Kantorová
Foto: Knauf Insulation
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre