5 krokov k dokonalej šikmej streche

image 29903 25 v1

O zateplení šikmej strechy je známe, že ho môže úspešne zvládnuť aj šikovný laik, keď má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Môže to však dopadnúť aj veľmi zle, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. 

Základom pre pohodlný obytný priestor pod šikmou strechou je jej správne zateplenie. Iba s dôkladnou tepelnou izoláciou a jej správnym zabudovaním ušetríme energiu na jeho vykurovanie a zabezpečíme, aby v podkroví nebolo v zime chladno a v lete horúco. Ako to docielime?

1. Vyberte správnu hrúbku izolácie

Jednou z chýb, ktorú majstri pri zatepľovaní šikmej strechy robia, je príliš tenká alebo nesúvislá izolácia. Keďže výška krokiev býva v rodinných domoch štandardne okolo 14 až 18 a takáto hrúbka izolácie už dnes nezodpovedá normám, sú potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie. Podľa noriem platných do konca roku 2015 by mala byť hrúbka izolácie ideálne 26 cm, od 1.1.2016 je platná nová legislatíva, ktorá si vyžaduje ešte vyššiu hrúbku. Potrebnú hrúbku izolácie pre vašu strechu vám pomôže vyrátať naša kalkulačka.

2. Izolácie treba správne narezať a uložiť

Pre šikmú strechu sú ideálne produkty z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka vláknitej štruktúre prispôsobujú nerovnostiam v strešnej konštrukcii a dokonale vypĺňajú medzikrokvový priestor. Teraz môžete využiť ekologickú izoláciu z Knauf Insulation a navyše ušetriť 45 %. Prvým krokom je rezanie izolácie na potrebný rozmer. Kvôli tesnosti je potrebné narezať ju s miernym presahom. Pri ukladaní treba dbať na to, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by následne vytvorili tepelné mosty. Spoje izolácie oboch vrstiev nemajú byť nad sebou, ukladať ich treba striedavo tak, aby všetky miesta spojov v prvej vrstve boli prekryté.

3. Venujte pozornosť parozábrane z interiéru

Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parozábranovej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. Keď je parozábrana narušená na viac ako 30 % plochy, vpúšťa do strechy príliš veľa vlhkosti a prestáva byť účinnou. K ďalším chybám, ktorých sa treba vyvarovať, patrí nahrádzanie odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami, ktoré spôsobujú degradáciu funkčnosti zateplenia.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste4. Nedovoľte vlhkosti preniknúť do izolácie

Pre strechu je vlhkosť nebezpečná, jej preniknutiu treba zabrániť vhodnými a kvalitnými fóliami a účinným tesnením vo forme pások a tmelov. Na napojenie parozábranovej fólie na murivo sa používajú tesniace pásiky po celom obvode šikmej strechy aj na vzájomných stykoch. Používajú sa na to špeciálne lepiace pásky, na ktorých sa neoplatí šetriť. Nekvalitné pásky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné tiež opraviť tesniacou páskou. Ak použijete pásky zo systému Homeseal LDS a kúpite si izoláciu z produktového radu Unifit 035, 034, 032, teraz získate zľavu 33% na celý sortiment Homeseal LDS. Na miestach spojov s murivom, kde páska môže strácať lepivosť, je vhodné použiť správny tmel.

5. Nepleťte si poistnú hydroizolačnú fóliu s parozábranou

Niekedy si majstri fólie zamenia, je to pre strechu fatálna chyba. Poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj difúzna membrána, má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Zároveň by však mala prepúšťať pary zvnútra konštrukcie. Parozábranová fólia má byť upevnená zo strany interiéru a zachytáva pary, ktoré z neho unikajú, aby neprenikli do tepelnej izolácie v konštrukcii strechy a neznehodnotili ju.

Viac informácií na www.ecose.sk alebo na www.knaufinsulation.sk

Text: Ingrid Kantorová
Foto: Knauf Insulation
 

Komentáre

  1. Ako mám dať tu hydroizolačnú fóliu pod starú strechu,bez toho aby som ju rozobral?

    1. jediný spôsob je rozobrať strešnú krytinu a dať fóliu… alebo novu krytinu a všetko čo k tomu patrí

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.