izolácia minerálnou vlnou a chybné použitie nesprávnej hmoždinky
Zdroj: isover.cz/inspektori

Týmto chybám sa pri zatepľovaní fasády minerálnou vlnou vyhnite!

Funkčné aj estetické. Zateplenie fasády stavby je rozhodne tou súčasťou projektu, do ktorej sa oplatí investovať čas, peniaze, trpezlivosť a pristúpiť k nej s maximálnou precíznosťou. Vysvetlíme vám, že zateplenie vonkajšej fasády nemusí byť vôbec také náročné, ak si dáte pozor na najčastejšie chyby.

Ak ste sa rozhodli pustiť do zateplenia vonkajšej fasády novostavby alebo rekonštruovaného domu, určite viete, že najdôležitejším krokom je výber správneho materiálu. Množstvo výhod má tepelná izolácia z minerálnej vlny. Minerálna vlna má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, chráni pred hlukom a je zaradená do najbezpečnejšej nehorľavej triedy A1. Zaručuje tiež vysokú priepustnosť vodnej pary.

Charakter materiálu však ovplyvňuje aj jeho montáž. Minerálna izolácia s pozdĺžnymi vláknami ISOVER TF PROFI sa lepí iba po obvode s vnútornými bodmi tak, aby kontaktne lepená plocha bola min. 40%. Minerálna izolácia z kolmých vlákien, napríklad ISOVER NF333 sa vždy lepí celoplošne.

Príliš mäkký materiál bráni správnemu ukotveniu

Keď sa už rozhodnete pre zateplenie fasády minerálnou vlnou, vyberajte takú, ktorá je dostatočne pevná. Ak je materiál príliš mäkký, hmoždinke na jej upevnenie nebude klásť odpor, tá sa potom dostane príliš hlboko a vlnu neukotví.

Uistite sa tiež, že hmoždinka v podklade dobre drží. Môže sa stať, že je hmoždinka zle zatlčená alebo nie je vhodná pre vybraný typ podkladu. Najčastejšou chybou je používanie hmoždiniek na kotvenie polystyrénu.

Hmoždinka na kotvenie polystyrénu nesprávne použitá pri izolácii minerálnou vlnou.
Dôležité je používať správnu hmoždinku pre správny typ podkladu. Na obrázku hmoždinka nedrží správne, keďže nie je vhodná pre tento typ podkladu. Ide totiž o hmoždinku na kotvenie polystyrénu (má malú hlavičku). | Zdroj: isover.cz/inspektori
Ak máte záujem o bezplatnú kalkuláciu na fasádny polystyrén alebo fasádnu minerálnu vlnu na zatepleni Vášho domu, vyplňte nezáväzný formulár ISOVER.

Chyby sa môžete dopustiť aj pri vyrovnávaní povrchu. Z hľadiska požiarnej bezpečnosti je absolútne neprípustné dorovnávať povrch fasády tým, že umiestnite polystyrén pod minerálnu vlnu. Malé rozdiely v povrchu sa dajú upraviť lepidlom. V prípade, že je fasáda výraznejšie nerovnomerná, použite na zateplenie vlnu s kolmým vláknom (napríklad izolačné dosky z čadičovej vlny ISOVER NF 333). Tie sa dajú zbrúsiť a krivosť steny sa tak vykompenzuje.

Nesprávne použitie polystyrénu pod vatou
Z požiarneho hľadiska je absolútne neprípustné použiť polystyrén pod vatou ako to vidíme na obrázku. Podkladová vrstva sa musí zrovnať iným spôsobom. | Zdroj: isover.cz/inspektori

Vo všeobecnosti však platí, že tepelnoizolačné dosky je možné lepiť iba na súdržný, dostatočne pevný a rovný podklad bez prachu a iných nečistôt. Odporúča sa povrch fasády umyť tlakovou vodou, vykonať penetráciu starej omietky, prípadne vyrovnať nerovnosti novou omietkou. Rovina podkladu by mala byť max. 20 mm/m, resp. 10 mm/m pri celoplošnom lepení.

O povrchovej úprave premýšľajte vopred

Pri zatepľovaní fasády by ste mali mať premyslené aj to, ako bude fasáda domu vyzerať. Pokiaľ plánujete napríklad obkladový fasádny pásik, musíte zvoliť aj vhodný technologický postup: izoláciu ukotvovať skrutkovacou hmoždinkou s oceľovým tŕňom, a to minimálne osem kusov na meter štvorcový s kotvením cez vystužujúcu sieťovinu (perlinku).

Ako povrchové úpravy pre kontaktné zatepľovacie systémy sa však najčastejšie používajú tenkovrstvové omietky rôzneho zloženia, farieb a štruktúr. Podľa použitého spojiva sa používajú omietky akrylátové, silikónové, silikátové alebo silikón-silikátové. Jednotlivé druhy sa líšia svojimi vlastnosťami, predovšetkým priepustnosťou vodných pár, pružnosťou, spracovateľnosťou či odolnosťou proti riasam.

Detailný postup zatepľovania fasády nájdete na tomto odkaze. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.

Neprehliadnite ostatné diely nášho seriálu:

Viete, aké základné chyby môžete urobiť pri izolácii šikmej strechy?

Ako použiť parozábranu pri zatepľovaní strechy, aby ste sa vyhli vlhkým stenám a plesniam

Akých chýb sa vyvarovať, ak nechcete žiť v hluku? Nepodceňujte izoláciu priečok

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri izolácii podlahy

Ako na izoláciu sokla, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla

Ako sa vyhnúť chybám pri zatepľovaní fasády polystyrénom

Ako navrhnúť a zrealizovať vegetačnú strechu, aby ste predišli problémom

Pozor na úniky tepla! Akých chýb sa nedopustiť pri zatepľovaní podlahy v podkroví

Zdroj: PR článok spoločnosti Saint-Gobain, s.r.o.

  1. Michaela Laurincová says:

    Dobrý deň,
    prosím o radu:
    Ceramic houses, s.r.o. Lučenec, firma, ktorá stavala môj rodinný dom / ak sa vôbec dá pri všetkých vážnych pochybeniach povedať, že ide o RD/, pri zatepľovaní čadičovou vatou, nedodržala vôbec normu, podľa ktorej sa má týmto materiálom zatepľovať, pričom vážne porušili energetickú účinnosť celého domu. Izolácia sa strhnúť nedá, vzhľadom na mäkký panel pod zateplením.
    Vata bola lepená úplne mokrá / pršalo 3 týždne/, pod ňou nebola aplikovaná armovacia sieťka s lepidlom, pri nalepovaní nebol dodržaný spôsob lepenia, vznikli vzduchové kapsy, finálny náter lepidlom nebol podporený armovacou sieťkou. Vznikli praskliny po celej ploche domu, v dome bola vlhkosť 86%. Túto situáciu som musela riešiť obratom a nechala som urobiť asanačný náter za pomoci armovacej sieťky a ďalšieho lepidla. Je prosím ešte možné fasádu zachrániť? Firma nejaví záujem o moje reklamácie, nemám ani po mnohých dotazoch vysvetlenie, prečo statické panely sú mäkké a dajú sa skrz prepichnúť.
    Ďakujem, pekný deň,
    Michaela Laurincová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.