ideálna skladba izolácie šikmej strechy
Zdroj: https://www.isover.cz/izolace-bez-chyb/odhaleni-chyb-v-izolaci-sikme-strechy

Viete, aké základné chyby môžete urobiť pri izolácii šikmej strechy?

Ak ste zručným domácim majstrom, zateplenie šikmej strechy nemusí byť nič, čo by ste nezvládli. Aj tí najskúsenejší sa však môžu dopustiť chýb, ktoré kvalitu rekonštrukcie strechy trvalo ovplyvnia. Akých? Ukážeme vám najčastejšie pochybenia a vysvetlíme, ako im predísť.

1. Izoláciu nerežte na rovnaké pásy

Príprava izolácie

Pri klasickom krove zatepľovanom minerálnou izoláciou sa často pochybí aj pri príprave izolácie. Problém nastáva, keď izoláciu narežete na rovnako široké pásy. Možno sa vám zdá, že takto zminimalizujete odpad a materiál si pripravíte rýchlo, v skutočnosti si však len skomplikujete situáciu.

Medzi krokvami býva len málokedy rovnaká medzera, rovnaké a vopred pripravené pásy preto nemusia sedieť a pri krokvách môžu ostávať diery. Ak sa budete snažiť diery vyplniť, môže sa vám stať, že vatu vytlačíte až k fólii, upcháte vetranú medzeru a vlhkosť bude kondenzovať do izolácie.

Ideálne je preto priestory medzi krokvami odmerať a rezať izoláciu podľa reálneho stavu. Tajomstvom správneho zateplenia je totiž materiál dobre namerať, dobre narezať a správne utesniť.

príprava izolácie na zateplenie strechy
Izoláciu nerežte na rovnaké pásy. | Zdroj: https://www.isover.cz/izolace-bez-chyb/odhaleni-chyb-v-izolaci-sikme-strechy
Správne ukladanie izolácie šikmej strechy
Pri krokvách môžu ostávať medzery. | Zdroj: https://www.isover.cz/izolace-bez-chyb/odhaleni-chyb-v-izolaci-sikme-strechy

2. Dajte si pozor na umiestnenie parozábrany

Pri zatepľovaní šikmej strechy pri štandardnej skladbe vtláčame izoláciu medzi krokvy, potom do sádrokartónovej konštrukcie pod krokvami a následne aplikujeme parozábranu alebo inteligentnú klímamembránu. Aj tu sa však môžu vyskytnúť chyby. Napríklad v tom, že parozábranu uložíte priamo na krokvy. Potom môže ľahko dôjsť k jej poškodeniu.

Správna hrúbka izolácie

Často sa tiež pochybí v hrúbke použitej izolácie. Štandardná hrúbka izolácie je 300-400 milimetrov, ak je hrúbka izolácie menšia, nemusí sa dosiahnuť normou požadovaná hodnota tepelného odporu pre strechy a bývanie sa tiež výrazne predraží.

V prípade, že zistíte, že izolácia pod krokvami nemá dostatočnú hrúbku, resp. nie je dodržaný potrebný pomer izolácie pred a za parozábranou, musíte strhnúť parozábranu, pridať izoláciu, natiahnuť parozábranu a opäť pridať vatu, pretože správny pomer izolácie pod a nad parozábranou sa musí vždy dodržať. Naopak, ak sa parozábrana v izolácii príliš “utopí”, bude na nej v zime kondenzovať vlhkosť, ktorá bude potom tiecť do izolácie alebo priamo do interiéru.

V našich klimatických podmienkach platí pravidlo 20%. Ak je parobrzda osadená medzi dve vrstvy tepelnej izolácie, môže byť pred parozábranou vrstva zodpovedajúca maximálne 20 % z celkového tepelného odporu, tento podiel je možné zvýšiť na 30 % použitím inteligentných parobŕzd ISOVER VARIO® KM DUPLEX UV a ISOVER VARIO® Xtra. Najlepšie je však vypočítať si správny pomer.

Umiestnenie parozábrany

Problém môže nastať aj vtedy, ak sa parozábrana umiestni pod izoláciou. Vtedy môže dôjsť  k narušeniu parozábrany káblami, trubkami a inými inštaláciami, a nie vždy sa diery v parozábrane dobre utesnia. Problém vzniká aj vtedy, keď sa parozábrana navŕta vrútmi pri montáži sadrokartónu a vrúty sú zle dotiahnuté.

Problém sa dá riešiť jednoducho. Pridaním ešte jednej vrstvy izolácie pod parozábranu vytvoríme inštalačnú medzeru, cez ktorú môžeme viesť káble. Poškodeniu parozábrany sa tak vyhneme.

ideálna skladba izolácie šikmej strechy
Na obrázku môžeme vidieť príklad ideálnej skladby izolácie. Pod parozábranu je pridaná ešte jedna vrstva izolácie, cez ktorú môžeme viesť káble. | Zdroj: https://www.isover.cz/izolace-bez-chyb/odhaleni-chyb-v-izolaci-sikme-strechy

3. Vyberajte kvalitnú izoláciu

A dobrá rada na záver – na zatepľovaní sa rozhodne šetriť neoplatí. Ak zatepľujete krov minerálnou izoláciou, siahnite vždy po kvalitnom materiáli vhodnej hrúbky, aby ste sa vyhli problémom. Pri použití nekvalitnej izolácie hrozí, že vám nebude držať medzi krokvami, prepustí vlhkosť a aj jej životnosť bude nižšia.

Pri medzikrokvovej izolácii siahnite po izolácii s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorá dosahuje vysokú hodnotu tepelného odporu aj pri menšej hrúbke izolantu. Aj v prípade striech odporúčame použitie sklenej minerálnej vlny ISOVER UNIROL PROFI, alebo ISOVER UNIROL PLUS. Ak je celková hrúbka konštrukcie strechy obmedzením, odporúčame použitie sklenej minerálnej izolácie s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na našom trhu ISOVER MULTIMAX 30.

Ako vybrať parozábranu

V prípade parozábrany je dôležité vybrať takú, ktorá pomáha regulovať vlhkostný režim v konštrukcii strechy. Inteligentná klimamembrána ISOVER VARIO® XtraSafe sa správa ako difúzna fólia, v zime neprepustí vlhkosť do konštrukcie, v lete umožní vysychanie drevenej konštrukcie. Okrem toho sa s ňou ľahko manipuluje.

Toto je príklad najčastejších chýb, s ktorými sa môžete pri zatepľovaní šikmej strechy stretnúť. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.

Neprehliadnite ostatné časti nášho seriálu:

Ako použiť parozábranu pri zatepľovaní strechy, aby ste sa vyhli vlhkým stenám a plesniam

Akých chýb sa vyvarovať, ak nechcete žiť v hluku? Nepodceňujte izoláciu priečok

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri izolácii podlahy

Ako na izoláciu sokla, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla

Ako sa vyhnúť chybám pri zatepľovaní fasády polystyrénom

Ako navrhnúť a zrealizovať vegetačnú strechu, aby ste predišli problémom

Týmto chybám sa pri zatepľovaní fasády minerálnou vlnou vyhnite!

Pozor na úniky tepla! Akých chýb sa nedopustiť pri zatepľovaní podlahy v podkroví

Zdroj: PR článok spoločnosti Saint-Gobain, s.r.o.

  1. Pingback: Chyby pri izolácii šikmej strechy sa vám časom vypomstia. Ako ich eliminovať?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje