plesnivý sadrokartón
Zdroj: isover.cz/inspektori

Ako použiť parozábranu pri zatepľovaní strechy, aby ste sa vyhli vlhkým stenám a plesniam

Vlhké mapy na stenách, popraskaná omietka alebo nebezpečná pleseň sú najčastejšími znakmi nezvládnutého zateplenia. Ak chcete predísť problémom a opakovanému zatepleniu už po niekoľkých rokoch, buďte dôkladní vo výbere a aplikácii parozábrany. Povieme vám, akých chýb s vážnymi dôsledkami sa môžete dopustiť a ako im zabrániť.

Funkcia parozábrany

Parozábrana, parobrzda alebo klímamembrána je dôležitou súčasťou každého zatepľovania strechy. Jej úlohou je zamedziť prieniku vodných pár z interiéru do priestoru strešnej konštrukcie a následnej kondenzácie. Ak však nie je kvalitná alebo je osadená nedokonale, nebude tesniť dostatočne a môžu nastať problémy.

plesnivý sadrokartón
Príčinou takéhoto plesnivého sadrokartónu môže byť problém s parozábranou. Do konštrukcie sa dostala voda. | Zdroj: isover.cz/inspektori

Ako si vybrať vhodnú parozábranu

Zatepľovanie strechy by malo byť trvácne. Dlhá životnosť zateplení spočíva v dvoch veciach – kvalitnom prevedení a dobrých materiáloch. V prípade parozábrany je takýmto materiálom Isover Vario Xtra Safe. Ide o fóliu na báze polyamidu s premenlivou hodnotou ekvivalentnej difúznej hrúbky, vďaka čomu pomáha regulovať vlhkostný režim v konštrukcii – v zime neprepustí vlhkosť do konštrukcie, v lete umožní odparovanie vlhkosti z konštrukcie strechy do interiéru a tým predlžuje jej životnosť. Vďaka tejto svojej unikátnej vlastnosti je tiež nazývaná ako inteligentná klímamembrána.

Dajte si pozor na spoje

Aj keď zabezpečíte ten najkvalitnejší materiál, vlhkosť si pod parozábranu vie nájsť cestu. Najčastejšie sa voda do konštrukcie dostane vtedy, keď parozábrana nie je vzduchotesne spojená. Ak to aj nie je na prvý pohľad jasné, táto chyba sa prejaví pri poklese vonkajšej teploty. Vtedy v konštrukcii začne kondenzovať voda, vsiakne do krokvy alebo do izolácie, a to sa môže prejaviť aj na stene – začnú sa vytvárať mapy alebo sa objavia plesne.

Riešenie tohto problému spočíva v použití kvalitnej pásky a tmelu. Len tak parozábranu prichytíte dostatočne, nebudú v nej medzery, a teda ani priestor pre vlhkosť z interiéru. V žiadnom prípade nepoužívajte obyčajnú lepiacu alebo izolačnú pásku, tie rozhodne funkciu parotesnej pásky nesplnia a budú držať maximálne zopár dní.

dierka na parozábrane
Aj malá dierka v parozábrane môže spôsobiť veľké problémy. Riešenie je jednoduché – parozábranu treba utesniť parotesnou páskou alebo zatmeliť. | Zdroj: isover.cz/inspektori
využitie izolačnej pásky ISOVER Vario XtraTape
Obyčajná páska na utesnenie nestačí a vydrží maximálne niekoľko dní. Odporúčame preto využiť izolačnú pásku ISOVER Vario XtraTape. | Zdroj: isover.cz/inspektori

Kvalitná páska je odolná voči vzdušnej vlhkosti aj zmenám teplôt

Na spájanie presahov parozábrany, resp. inteligentnej klímamembrány Vario, ako aj na lepenie detailov poslúži systémová páska ISOVER Vario XtraTape. Je to univerzálna jednostranná lepiaca páska, s ktorou sa ľahko manipuluje, je vodeodolná a odolná voči UV, vytvára dokonale vzduchotesné styky a je vhodná pre novostavby aj rekonštrukcie, na montáž z vonkajšej aj vnútornej strany.

Ako uchytiť parozábranu o murovanú stenu

Kritickým bodom zatepľovania je aj uchytenie parozábrany o murovanú stenu. Na tento účel je najlepšie použiť špeciálny tmel. Tmel vždy aplikujte v minimálnej hrúbke päť milimetrov. Ak je ho menej, môže sa stať, že pri rozpínaní a sťahovaní materiálov vplyvom zmeny teplôt spoje popraskajú a parozábrana sa naruší.

použitie tmelu pri spojoch steny a parozábrany
Pri styku tehlovej steny a parozábrany páska nestačí, je potrebné použiť aj tmel v dostatočnej hrúbke. | Zdroj: isover.cz/inspektori
Ak máte záujem o bezplatnú on-line kalkuláciu na izoláciu vašej šikmej strechy, vyplňte nezáväzný formulár ISOVER.

Tmel na uchytenie parozábrany

Pri práci so systémom Vario Xtra Safe sa môžete spoľahnúť na tmel ISOVER Vario XtraFit. Vhodnými podkladmi pre jeho použitie je murivo, betón, ľahčený betón, pórobetón, plasty, drevo a podklady na báze dreva, ocele a hliníka. Majte však na mysli, že podklad musí byť suchý, zbavený mastnôt a nečistôt a dostatočne pevný. V prípade podkladov s vysokou nasiakavosťou odporúčame pred aplikáciou tmelu povrch natrieť náterom z tmelu Vario XtraFit zriedeného s vodou.

Pre dlhú životnosť a kvalitu zateplenia treba tiež dbať na miesta, kde parozábranou, resp. klímamembránou,  prechádza napríklad kábel. Káble určite netreba nechať len tak, ale ich poriadne upevniť tmelom.

Toto sú najčastejšie chyby, s ktorými sa môžete pri aplikácii parozábrany stretnúť. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov. 

Neprehliadnite ostatné časti nášho seriálu:

Viete, aké základné chyby môžete urobiť pri izolácii šikmej strechy?

Akých chýb sa vyvarovať, ak nechcete žiť v hluku? Nepodceňujte izoláciu priečok

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri izolácii podlahy

Ako na izoláciu sokla, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla

Ako sa vyhnúť chybám pri zatepľovaní fasády polystyrénom

Ako navrhnúť a zrealizovať vegetačnú strechu, aby ste predišli problémom

Týmto chybám sa pri zatepľovaní fasády minerálnou vlnou vyhnite!

Pozor na úniky tepla! Akých chýb sa nedopustiť pri zatepľovaní podlahy v podkroví

Zdroj: PR článok spoločnosti Saint-Gobain, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.